Stosunki PBI i Gemius są bardziej partnerskie, niż układ oparty na relacji zleceniodawca-zleceniobiorca - wywiad z Arturem Zawadzkim, prezesem Gemius

Zmieniając trochę temat: jakie są powiązania pomiędzy firmą bankowości inwestycyjnej Trigon a Polsatem? Nie boicie się, że badane przez Was witryny mogą zrezygnować z audytu site-centric w obawie przed tym, aby dane o nich nie wpadły w ręce Polsatu?

Na temat potencjalnych powiązań Trigonu z Polsatem nie jest mi nic wiadomo. Nie sądzę też, aby obawy, o jakich Pan mówi miały wpływ na naszą działalność.

O tym skąd mogą pochodzić takie głosy rozmawialiśmy z Trigonem. Taka plotka gdzieś się rozpowszechniła i niektórzy o to nas pytają. Trigon pracował na zlecenie i we współpracy z wieloma podmiotami, m.in z Polsatem, ale oprócz Polsatu mają w swoim portfolio wielu klientów z różnych branż. Co mogę więcej powiedzieć, odpowiadając na to pytanie czuję się niekomfortowo, że muszę udowadniać, iż nie jestem wielbłądem.

Więc czemu z oferowanego przez Was audytu site-centric, czyli badania mierzącego liczbę użytkowników, odsłon, czasu itp. zrezygnowała Nasza-Klasa?

Nasza-Klasa zrezygnowała z audytu od danych styczniowych - przez cały poprzedni rok korzystała z audytu.

Ponieważ wchodziła w skład sieci Ad.net.

Tak. Przypadek Naszej-Klasy jest mi dobrze znany. Najprawdopodobniej powodem były tu kwestie finansowe. W chwili, kiedy ustalany był cennik za audyt site-centric (koniec 2004 roku) nie było podmiotów, które miały setki milionów odsłon.

Cennik jest liniowy, uzależniony od liczby odsłon. W przypadku Naszej-Klasy ten cennik zakładałby, że serwis płaciłby niewyobrażalne pieniądze i sądzę, że nie doszło do porozumienia odnośnie kwoty, która byłaby akceptowana przez Naszą-Klasę.

Czy zasiąg Naszej-Klasy by zmalał czy może by się zwiększył gdyby serwis został przy audycie?

Prowadzimy symulacje, jak zmieniłyby się wyniki gdyby np. taki gracz jak Onet zrezygnował z audytu. Na podstawie tego typu analiz możemy też powiedzieć, że zmiana zasięgu Naszej-Klasy zmieściłaby się w granicach błędu statystycznego gdyby serwis został przy audycie. Nie są to istotne wahania.