Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Polscy piraci z P2P: spodziewajcie się pozwów!

Kilka dni temu w Sieci pojawiła się wiadomość, że polska organizacja ZPAV (Związek Producentów Audio Video) - wzorem amerykańskiej RIAA - planuje rozpoczęcie zdecydowanej walki z procederem nielegalnego dystrybuowania muzyki w Internecie. Postanowiliśmy dowiedzieć się więcej na ten temat - dlatego też o antypirackich planach ZPAV-u rozmawialiśmy z Markiem Staszewskim, pełnomocnikiem organizacji. Wygląda na to, że piraci z P2P powinni zacząć się bać - "Będziemy wykorzystywać wszystkie dostępne prawem polskim środki przeciwko osobom udostępniającym nielegalnie pliki muzyczne w Internecie, a działania będą kierowane zarówno przeciwko osobom (firmom) oferującym takie serwisy i dysponującym serwerami, jak i osobom indywidualnym udostępniającym (rozpowszechniającym) nielegalnie pliki muzyczne w Internecie" - zapowiada Marek Staszewski.

Polscy piraci z P2P: spodziewajcie się pozwów!
Informacja o nowych planach ZPAV-u pojawiła się w ubiegłym tygodniu - organizacja zainicjowała wtedy akcję edukacyjną "Dzieciaki, muzyka i internet", która polega na dystrybuowaniu m.in. w szkołach broszur, zawierających informacje o konsekwencjach nielegalnego rozpowszechniania muzyki w sieciach P2P (pisaliśmy o tym szerzej w tekście "ZPAV szykuje się do walki z P2P". Jednocześnie przedstawiciele ZPAV zapowiedzieli, że zamierzają podejmować również zdecydowanie bardziej radykalne kroki przeciwko piratom - z pozwami włącznie.

Postanowiliśmy dowiedzieć się więcej na ten temat - dlatego też o antypirackich planach ZPAV-u rozmawialiśmy z Markiem Staszewskim, pełnomocnikiem organizacji.

Walka na wszystkich frontach

PCWK: Na początek pytanie najważniejsze - czy ZPAV zamierza składać pozwy przeciwko indywidualnym użytkownikom sieci P2P, nielegalnie udostępniającym w Internecie muzykę? Czy raczej ograniczycie się Państwo do zwalczania serwisów i serwerów, za pośrednictwem których odbywa sie ten proceder?

Polscy piraci z P2P: spodziewajcie się pozwów!

Marek Staszewski - pełnomocnik ZPAV

Marek Staszewski: Będziemy wykorzystywać wszystkie dostępne prawem polskim środki przeciwko osobom udostępniającym nielegalnie pliki muzyczne w Internecie, a działania będą kierowane zarówno przeciwko osobom (firmom) oferujących takie serwisy i dysponującym serwerami, jak i osobom indywidualnym udostępniającym (rozpowszechniającym) nielegalnie pliki muzyczne w Internecie.

Już kilkakrotnie podejmowaliście Państwo kroki prawne przeciwko osobom udostępniającym piracką muzykę w Sieci. Jak wygląda standardowa procedura w takim przypadku?

ZPAV od co najmniej dwóch lat podejmuje najróżniejsze działania, mające na celu zwalczanie piractwa - to na przykład informowanie ISP o nieautoryzowanych plikach muzycznych znajdujących się na określonej stronie WWW, czy uświadamianie właścicieli dużych firm (tzw. Akcja Lista TOP 500) oraz władz uczelni wyższych o zagrożeniach i konsekwencjach, jakie mogą powstać na skutek naruszeń prawa autorskiego i praw pokrewnych, wreszcie akcje informacyjno-edukacyjne, jak np. film "Bądź oryginalny" (rozpowszechniony w 6500 gimnazjów na terenie całej Polski) lub obecnie realizowany projekt "Dzieciaki, muzyka i Internet" skierowany do rodziców.

Już od dłuższego czasu organy ścigania podejmują działania rozpoznawcze zjawiska udostępniania muzyki w Internecie oraz realizują sprawy polegające na zatrzymywaniu komputerów użytkowników oraz serwerów. Dla przykładu, tylko w jednej sprawie - koszalińskiej - przeszukano ponad 100 mieszkań na terenie województwa zachodniopomorskiego i innych częściach kraju, zatrzymując kilkadziesiąt jednostek komputerowych.

Prawo a P2P

O możliwości pozywania polskich użytkowników sieci P2P przez firmy z branży fonograficznej i filmowej pisaliśmy już wielokrotnie - zapraszamy do lektury artykułów

- "Pozwy dla Polaków: nie tylko od RIAA"

- "Pozwy dla Polaków: w poszukiwaniu antidotum".

- "P2P: co Ci wolno, a za co pójdziesz siedzieć?" - obszerny wywiad z mecenasem Aleksandrem Stuglikiem (porusza m.in. kwestię tego, jakie działania w sieciach peer-to-peer są w myśl polskiego prawa legalne, a za jakie grozi odpowiedzialność karna).

Więcej informacji o antypirackich działaniach organizacji reprezentujących przemysł fonograficzny można także znaleźć w naszym wątku tematycznym - RIAA na wojennej ścieżce.

Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New replica rolex watches are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.