Polscy piraci z P2P: spodziewajcie się pozwów!

Odnotowano też kilkadziesiąt spraw przeciwko osobom udostępniającym pliki muzyczne z naruszeniem prawa. Toczą się postępowania karne, a w kilku przypadkach są już wyroki sądowe. Odnotowano, iż sprawcami były osoby nieletnie i tu zastosowane zostały stosowne procedury. Są również prawomocne wyroki skazujące na karę pozbawienia wolności np. 1,8 roku z zawieszeniem czasu wykonania kary na okres dwóch lat i jednocześnie obowiązek naprawienia szkody - są to kwoty od 400 do ponad 7 000 złotych. Wiele osób poddaje się dobrowolnie karze, zobowiązując się jednocześnie do naprawienia szkody, czyli wpłaty określonej kwoty na rzecz posiadaczy praw.

Z jakimi karami musi się liczyć osoba nielegalnie dystrybuująca muzykę w P2P?

Na podstawie art. 116 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych są to:

ust. 1 - grzywna lub kara pozbawienia wolności do lat 2;

Ust. 2 - w celu osiągnięcia korzyści majątkowej - kara pozbawienia wolności do lat 3

Ust. 3 - dla kierującego taką działalnością lub organizatora - kara pozbawienia wolności do lat 5.

BSA też walczy

Warto przy okazji wspomnieć, że intensywne działania antypirackie podejmuje również w ostatnim czasie w Polsce organizacja BSA, zajmująca się przede wszystkim walką z rozpowszechnianem nielegalnego oprogramowania. Jej przedstawiciele poinformowali ostatnio, że tylko w okresie od czerwca do sierpnia 2006 roku policja zabezpieczyła nielicencjonowane oprogramowanie warte ponad 20 milionów złotych. Z tytułu naruszeń majątkowych praw autorskich, uprawnieni producenci oprogramowania zrzeszeni w BSA zawarli z firmami naruszającymi ich prawa ugody o wartości ponad 360 tys. złotych.

Polscy operatorzy internetowi dość niechętnie udostępniają osobom trzecim informacje o swoich abonentach - a dane takie są zwykle niezbędne do udowodnienia komuś, że dopuszcza się naruszenia praw autorskich w Internecie. Jak zamierzacie Państwo uzyskiwać w Polsce dane o osobach podejrzewanych o nielegalne dystrybuowanie muzyki w sieciach P2P?

W postępowaniach karnych operator ma obowiązek udzielić wszelkich informacji o Użytkowniku i zabezpieczyć informacje np. o aktywności określonego użytkownika.

W postępowaniu cywilnym będziemy żądać od operatorów wydania informacji o użytkownikach, a w przypadku odmowy wystąpimy na drogę sądową. Przy czym wyraźnie należy zaznaczyć, iż ISP nie może zasłaniać się ochroną danych osobowych, gdyż w tym przypadku posiadacz praw dochodzi swoich roszczeń i oczekuje ochrony przed naruszycielami jego praw.