Nasza-Klasa Top 10: konta z największą liczbą znajomych

Jeśli do tej pory wydawało ci się, że mając kilkuset znajomych na Naszej Klasie zaliczasz się do gigantów tego serwisu, to za moment wyprowadzimy cię z błędu. Rekordziści mogą bowiem pochwalić się liczbą znajomych liczoną w setkach tysięcy, a nawet przekraczającą milion. Oto ranking dziesięciu najpopularniejszych kont w portalu nasza-klasa.pl.

Amerykańscy naukowcy dowiedli, że człowiek jest w stanie utrzymać zażyłe, przyjacielskie kontakty najwyżej z trzema osobami (tylko z nimi dzieli się osobistymi sprawami). Tematy rozmów prowadzonych z całą resztą ograniczają się do pracy zawodowej, wspólnych zainteresowań lub bieżących wydarzeń. Z kolei inne badania wykazały, że większość osób ma zapisanych w telefonie komórkowym około 200 znajomych. Daje to poczucie bezpieczeństwa i wyjątkowości, mimo że w przypadku połowy kontaktów tak podstawowe informacje jak miejsce zamieszkania czy liczba rodzeństwa pozostają wielką niewiadomą. Dążenie do pozyskania jak największej liczby znajomych jest też cechą charakterystyczną wielu użytkowników serwisu nasza-klasa.pl.

Od początku istnienia wspomniany portal budził wiele emocji, aby z czasem na stałe zagościć w życiu codziennym Polaków. Korzystają z niego wszyscy: od polityka do księdza - bez wyjątków. Serwis staje się nawet tematem żartów ("twoja matka nie ma znajomych na Naszej-Klasie!"). Pytanie nie brzmi już "czy masz konto" tylko "ilu masz znajomych". Jest to kolejne kryterium oceny człowieka (podobnie jak wysokość zarobków czy miejsce zamieszkania) - gdy masz ich tysiące, stajesz się obiektem podziwu.

Przedstawiamy ranking dziesięciu kont z największą liczbą znajomych.

10. Cała Polska

Liczba znajomych: 153 tysiące

Nasz ranking otwiera profil "Cała Polska" i słusznie zajmuje w nim ostatnie miejsce - konto ma zbyt duży potencjał, aby go tak łatwo marnować. Na stronie głównej znajdziemy jedynie suche fakty na temat terytorium państwa lub organizacji do jakich należy Polska. W galerii zdjęć można obejrzeć zaledwie 4 fotografie, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Natomiast lista znajomych nie wyróżnia się niczym szczególnym, znajdziemy tutaj wszystkich: młodych, starszych, socjalistów i obrońców praw zwierząt.

Fenomen fikcyjnego konta

Zamknięte w ramach jednego serwisu społeczności samoczynnie organizują się w jednolite grupy lub szybko reagują na doniosłe wydarzenia, które wywołują spore emocje np. mecz piłkarski reprezentacji Polski. Użytkownicy coraz chętniej spontanicznie organizują się w różnego typu ruchy gdzie opiniują i dyskutują na ważne dla siebie tematy. Nikt tym nie steruje ani nie przewodniczy - jest to działanie wynikające wyłącznie z własnej potrzeby. Taką rolę pełnią konta fikcyjne, które stają się symbolem doniosłej sprawy. O długowieczności profilu decyduje jego użyteczność. Na przykład konto "Polska-Austria na Euro 2008" w pewnym okresie nie miało sobie równych. Jednak teraz już nikt o nim nie pamięta. Podobnie jest z profilem poświęconym papieżowi. Dopóki będzie wyrażał pewną wartość, dopóty nie opuści grona najpopularniejszych kont na Naszej-Klasie. I co najważniejsze, przesłanie profilu odbywa się jedynie w warstwie obrazowej - bez zbędnego tłumaczenia i podawania definicji. Wystarczy tylko dobra fotografia i w kilka miesięcy można zdobyć setki, a nawet tysiące znajomych.

"Od jakiegoś czasu obserwujemy ciekawe zjawisko. Bardzo istotne dla użytkowników wydaje się w jaki sposób jest utworzony ich prywatny wizerunek. Klasowicze kładą większy nacisk na liczbę i jakość zdjęć niż na tekst" - mówi Joanna Gajewska, rzecznik serwisu Nasza-Klasa.

Do tego konta najlepiej pasuje słowo "obojętny" - nie bawi i nie złości. Nawet w komentarzach przypadkowych gości możemy przeczytać wiele uwag w stylu: "Zamiast cytować nalepkę z piwa umieść tekst Znak orła czy Patriotę" - to chyba w zupełności wystarczy za ocenę.