Nasza-Klasa Top 10: konta z największą liczbą znajomych

9. Zwolennicy Gadu-Gadu

Liczba znajomych: 186 tysięcy

Nie można powiedzieć inaczej: jest to konto, które zdobyło tak wielką liczbę znajomych chyba przez pomyłkę. Nie ma na nim żadnych informacji poza rysunkami serduszek, kwiatków i setką pozytywnych epitetów na jego temat (napisanych oczywiście przez właściciela). Tym bardziej zaskakuje więc informacja od administratora: "Ludzie ja tu siedzę 24h na dobę! Tyle jest zaproszeń. Proszę o cierpliwość".

W profilu brak galerii zdjęć, nie są też prowadzone żadne aukcje. Ponadto na liście znajomych jest sporo kont fikcyjnych postaci np. kota Sylwestra, Panny Migotki lub Wielbicieli pierwszej miłości. Z informacji jakie uzyskaliśmy od osób związanych z kontem wynika, że profil pośredniczy w wymianie numerów Gadu-Gadu. Działa to na zasadzie: "Jeżeli tutaj jesteś to znaczy, że masz ochotę kogoś poznać i porozmawiać". Pomysł dobry, oprawa nienajlepsza.

8. Formuła 1 - Fanklub Roberta Kubicy

Liczba znajomych: 192 tysiące

Nasza-Klasa Top 10: konta z największą liczbą znajomych
Jest to przykład dobrze zorganizowanego i świetnie prosperującego fanklubu Roberta Kubicy. Zespół kierujący profilem składa się z czterech osób i kilkunastu współpracowników, dostarczających nowe zdjęcia i piszących relacje z ważnych wydarzeń. W dziale aukcje można kupić bilety na najbliższe zawody Formuły 1. Komentarz do profilu mogą zostawić jedynie osoby z listy znajomych, które chętnie z tego korzystają. Zazwyczaj są to odnośniki do wywiadów lub ciekawych stron internetowych. Na liście kontaktów można odnaleźć wiele kobiet, szczególnie młodych, jednak zdecydowaną większość stanowią mężczyźni.

"Dzięki profilowi kontaktują się z nami ludzie o wspólnych zainteresowaniach. Organizujemy spotkania, wspólne wyjazdy na F1 albo oglądanie zawodów w telewizji. Dziennie otrzymujemy nawet 500 zaproszeń, choć bywa i więcej" - mówi Piotr Józewicz, właściciel profilu.

7. Czesio Czesław

Liczba znajomych: 196 tysięcy

Profil poświęcony bohaterowi kreskówki "Włatcy móch". Niestety poza zdjęciem głównym, konto nie ma żadnej galerii. Jedyną informacją, jaką można tu znaleźć, jest krótka wypowiedź Czesia: "Mam już siedem much, głowę ryby, stare wiadro, ziemniaka, pełno patyczaków, więc to dość sporo, ale może udałoby się żebym dostał coś nowego. Czesio tak myśli, że może od was dostanie prezenta?".

Konto zawdzięcza swą popularność młodym użytkownikom Naszej-Klasy. Lista znajomych Czesia składa się w zdecydowanej większości z osób w przedziale wiekowym od 8 do 25 lat. "Jest to przykład konta, które pełni rolę przekazu specyficznych wartości. Młodzi ludzie zazwyczaj jednoczą się wokół symboli buntu i zachowań potępianych przez dorosłych, takich jak np. wulgarność lub przemoc. Czesio jest alternatywą dla Batmana, Gumisiów i Muminków i stąd jego popularność" - przekonuje socjolog, Ireneusz Kupidurski.

6. Jozin z bazin

Liczba znajomych: 201 tysięcy

Jest to konto "inne niż wszystkie", dlatego trudno o jednoznaczną ocenę. Żartobliwie można powtórzyć za właścicielem profilu, że nie jest to miejsce "dla matołków". Administratorzy kont z największą ilością znajomych traktują swoją działalność jako zabawę, hobby lub aktywność podejmowaną w imię jakiejś idei - ale nie w tym przypadku. Ikona czeskiej popkultury jest również sposobem na dobry biznes. Poza zdjęciami Jozina z różnych miejsc na świecie i tekstem popularnej piosenki z chwytami na gitarę, w profilu odbywa się ponad 90 aukcji. W ten sposób każdy z prawie 200 tysięcy znajomych w dowolnej chwili może kupić buty firmy Nike za 129 złotych.

Poza tym profil może zrażać użytkowników drobnymi uwagami typu: "Osoby rozsyłające tzw. łańcuszki będą usuwane z listy znajomych, blokowane a także zgłaszane do administratora portalu Nasza-klasa w celu publicznego napiętnowania ich głupoty oraz usunięcia konta. Matołku, zanim wyślesz łańcuszek zastanów się nad konsekwencjami".