Nasza-Klasa Top 10: konta z największą liczbą znajomych

3. Podkowa na szczęście

Liczba znajomych: 382 tysiące

Podobno w Internecie ludzie szukają przede wszystkim rozrywki. 382 tysiące osób znajdujących się na prezentowanym profilu całkowicie burzy ten stereotyp. Podkowa na szczęście to szczególny rodzaj konta. Już sam opis jego właściciela zastanawia: "świat nie maluje wiele sielskich pejzaży, ludziom na pocieszenie nie zostawia prawie nic".

Wszystko nabiera sensu, gdy zajrzymy do galerii zdjęć. Jest tam kilka fotografii małych dzieci i dramatyczne wołanie o pomoc. Na samym początku, profil miał przynosić szczęście wszystkim, którzy mają go na swojej liście kontaktów. Teraz jest to miejsce dla rodziców walczących o życie swoich ciężko chorych dzieci. Konto jest zdominowane przez kobiety (choć na pierwszych zakładkach pojawia się kilku mężczyzn). Jeżeli ktoś szuka pomocy lub chce jej udzielić innym, to tutaj znajdzie wszystkie potrzebne informacje.

2. Jozin z bazin

Liczba znajomych: 403 tysiące

Kolejne konto poświęcone czeskiemu kabareciarzowi ma ponad 400 tysięcy znajomych. Na stronie można znaleźć 20 galerii zdjęć, tekst popularnej piosenki i odsyłacze do filmów na YouTube. "Naszym celem była zabawa, zabawa i jeszcze raz zabawa! No może jeszcze zebranie wokół tej postaci największej liczby znajomych. Udawało się to na jakiś czas do momentu pojawienia się konta pod nazwą Na Zawsze w Naszych Sercach" - wyznaje Jozin.

"W zasadzie sam to konto prowadzę. Założyłem je wspólnie ze znajomą, ale ona już się nie udziela. Stworzyłem nawet makro, które pomaga mi dodawać znajomych. Jednak większość czynności robię ręcznie. To moje hobby, jak również i rywalizacja z innymi. A po co? Nie o to chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go" - wyznaje założyciel drugiego, pod względem liczby znajomych, profilu na Naszej-Klasie.

Najwierniejsi fani plasują się w przedziale wiekowym od 40 do 50 lat. Profil powstał w 2007 roku jako odpowiedź na rosnącą popularność czeskiego kabaretu w Polsce. W pierwszych miesiącach konto otrzymywało ponad 3 tysiące zaproszeń dziennie - teraz liczba ta mieści się w granicach 600. Jednak moda na czeski żart powoli mija, każdego dnia z profilu ubywa bowiem blisko 300 znajomych.

1. Na Zawsze w Naszych Sercach - Jan Paweł II

Liczba znajomych: 1,2 miliona

Nasza-Klasa Top 10: konta z największą liczbą znajomych
Najpopularniejsze konto na Naszej-Klasie nosi nazwę Na Zawsze w Naszych Sercach i jest poświęcone papieżowi-Polakowi. Jego autorzy mogą pochwalić się ponad 1,2 mln. znajomych. Żaden inny profil nie zdobył tak spektakularnej liczby znajomych, choć wizerunek papieża jest chętnie wykorzystywany przez użytkowników serwisu.

Co zdecydowało o zdobyciu tak dużego uznania? Po pierwsze - autorytet papieża, który wciąż działa na Polaków jak magnes, a po drugie - autentyczność osób prowadzących konto, które nie tylko opisują życie Jana Pawła II, ale starają się żyć jego nauką.

Na profilu możemy przeczytać apel: "Dziękujemy Wam za prezenty, ale zamiast tego pomyślmy o dzieciach, którym pomaga np. Caritas i tam skierujmy złotóweczki". Takie zachowanie cenią sobie wszyscy, szczególnie użytkownicy portalu. Każdego dnia przybywa tutaj blisko 1000 nowych znajomych. Poza tym jest to konto z największą galerią zdjęć Jana Pawła II - obecnie liczy 130 fotografii.

"Ludzie chętnie gromadzą się wokół pewnych cenionych wartości. Konto poświęcone papieżowi służy użytkownikom portalu do identyfikacji podobnych osób, ale i samych siebie. Wspólna wartość samoistnie generuje kontakt. Im bardziej prosty przekaz, do którego nie ma żadnych zastrzeżeń, tym większe pole rażenia. Papież jest właśnie takim symbolem. Może mieć go w swojej liście kontaktów dosłownie każdy bez względu na płeć, wiek czy upodobanie polityczne" - tłumaczy Rafał Wiśniewski z Instytutu Socjologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Warto również wspomnieć, że jest to jedyny profil indeksowany przez mechanizm Google o nazwie PageRank - obecna nota to 3/10.