Nasza-Klasa Top 10: konta z największą liczbą znajomych

5. Piwosze z całej Polski

Liczba znajomych: 211 tysięcy

Nasza-Klasa Top 10: konta z największą liczbą znajomych
"Jeżeli jesteś niepełnoletni, a otrzymałeś przez przypadek nasze zaproszenie - odrzuć je!" - w taki sposób zespół prowadzący konto wita nowych gości. Zachowanie godne pochwały, co doceniają użytkownicy Naszej-Klasy. Choć w serwisie można znaleźć co najmniej kilka kont o podobnej tematyce, tylko Piwosze z całej Polski dostają przynajmniej 500 zaproszeń każdego dnia.

W galerii znajdziemy kilka zdjęć "złotego nektaru", przepis na piwne ciasteczka i konkurs "co można zrobić z butelką już po?". Mimo to powodzenie profilu nieco zaskakuje. Nie ma w nim nic szczególnego, co by przemawiało za jego wyborem z grona konkurencji. Krótki opis "czym piwo jest", rysunek kufla i małe ostrzeżenie dla nieletnich nie mogły przynieść tak wielkiego sukcesu. Cała zasługa leży po stronie bogatego "zaplecza społecznego" internautów z listy znajomych.

Osoba wysyłająca zaproszenie do smakoszy piwa posiada przeciętnie 300 znajomych, a prawdziwy rekordzista ma ich ponad 17 tysięcy. Ponadto do grona piwoszy należą w równym stopniu kobiety, jak i mężczyźni. Cechą wspólną jest młody wiek - około 30 lat.

"Konto w każdym serwisie społecznościowym jest przekaźnikiem informacji. Mając znajomego automatycznie posiadamy dostęp również i do jego przyjaciół. W tym przypadku oznacza to, że każda osoba jest pomostem między kontem o piwie, a całą resztą swoich znajomych" - twierdzi Ireneusz Kupidurski.

Nowe rekordy popularności

Jak wynika z badań Megapanel PBI/Gemius, pod koniec stycznia tego roku liczba zarejestrowanych w serwisie Nasza-Klasa wyniosła 13 milionów osób. Dziennie przybywa 24 tysiące nowych użytkowników - to prawdziwy fenomen na polskim rynku. Serwis generuje więcej odsłon, niż 5 największych polskich portali łącznie. Zajmuje 4 miejsce w Polsce pod względem miesięcznego zasięgu tzn. odwiedza go 53% wszystkich użytkowników Internetu w naszym kraju. 56% zarejestrowanej populacji to kobiety. 61% użytkowników jest w wieku od 15 do 34 lat. Każdego dnia dodawanych jest milion zdjęć - w serwisie zgromadzono już 125 milionów fotografii.

Joanna Gajewska: "Z naszej perspektywy wydaje się, że przyczyn tak dużej popularności portalu jest co najmniej kilka. Z pewnością wypełnienie pewnej niszy w Internecie. Istniały w Polsce serwisy społecznościowe, które skupiały użytkowników wokół pewnych idei, niemniej nie posiadały one mechanizmów, które rzeczywiście pozwalałyby efektywnie odnajdywać dawnych znajomych i łączyć ich w funkcjonalne grupy. Warto wskazać, że nasz serwis jako pierwszy usystematyzował społeczności w kategoriach klas".

4. Odrobina Szczęścia w 2009 roku

Liczba znajomych: 291 tysięcy

Jeżeli wierzyć opisom umieszczonym na profilu, to administratorem konta jest 30-letni mężczyzna, który z zawodu "obdarowuje odrobinką szczęścia innych ludzi". W części "o sobie" możemy przeczytać ckliwe poezje. Wielkim atutem jest bogata galeria zdjęć. Można w niej znaleźć ponad 130 fotografii z miłosnym dopiskiem, aforyzmem lub życzeniem.

W ciągu jednego dnia przybywa tutaj około 400 nowych znajomych. Zazwyczaj są to kobiety z każdej kategorii wiekowej. Goście odwiedzający profil mają zwyczaj pozostawiania po sobie śladu w postaci pozdrowień dla ukochanej osoby z wielkim rysunkiem w kształcie serca lub kwiatów. Jest to idealne miejsce na wyznanie miłości i pochwalenie się pierścionkiem zaręczynowym.