Videostrada - usługa prosta ale uboga

Instalacja

Instalacja videostrady jest niezwykle prosta i nie wykracza poza to, z czym mamy do czynienia w przypadku zwykłego zestawu telewizji cyfrowej. Dekoder podłączamy kablem ethernetowym do odpowiedniego gniazdka (oznaczonego dodatkowo żółtą naklejką) w modemie Livebox oraz kablem SCART do telewizora lub zestawu kina domowego. Po wykonaniu tych czynności pozostaje nam włożenie do dekodera karty dostępu i gotowe - możemy korzystać z usługi.

Co dostajemy w pudełku

W skład zestawu instalacyjnego wchodzą dekoder Sagem IAD 80, zestaw kabli: SCART (wyjątkowo krótki) i 4 punktowy Audio, karta dostępowa, pilot zdalnego sterowania, kabel ethernetowy do połączenia z Liveboksem oraz oczywiście intruckja użytkownika i schemat szybkiej instalacji.

Podczas pierwszego uruchomienia musimy też aktywować videostradę - robimy to za pomocą pilota, a sam proces trwa nie więcej niż 3 minuty. Wbrew różnym opiniom, modem F@ST 3202 nie musi być wcale skonfigurowany do połączenia z Internetem, wystarczy, iż podłączony jest do gniazda telefonicznego. Czasami, podczas pierwszego uruchomienia Set-Top-Boksa mogą wystąpić pewne problemy z odebraniem sygnału, na szczęście wystarczy go zresetować (przytrzymać na chwilę przycisk on/off) aby kłopoty zniknęły.

Po instalacji, na ekranie naszego telewizora pojawi się logotyp Telekomunikacji Polskiej, a po chwili - menu dostępnych opcji. Niestety, w tej chwili znajdują się tam tylko dwie pozycje - odpowiadające za wybór pakietu podstawowego videostrady TP oraz pakietu Cyfry+. Ciekawą funkcjonalnością wydała nam się tzw. mozaika programów oferująca równoczesny podgląd 20 kolejnych programów - oczywiście, zawsze można skorzystać z gazetowego przewodnika (tzw. TV guide) ale niewątpliwie ułatwia to wybór. Dodatkowo, mamy możliwość przeglądania informacji o innych programach bez zmiany kanału - przyda się gdy oglądamy film, jednocześnie czekając na audycję nadawaną przez inną stację. Na tym opcje menu się kończą. Jesteśmy przekonani, że już wkrótce pojawią się także inne możliwości wyboru, takie jak "wypożyczalnia filmów" (czyli Video on Demad), "Płać i oglądaj" (czyli Pay-Per-View), czy wirtyualny magnetowid - świadczą o tym nie tylko zapowiedzi Telekomunikacji Polskiej ale również niektóre klawisze pilota - na razie nieaktywne.

Videostrada - usługa prosta ale uboga

Menu videostrady - na razie ubogie

Pamiętajmy, iż chociaż konfiguracja neostrady nie jest niezbędna do korzystania z videostrady, Telekomunikacja Polska oferuje nową usługę tylko klientom, którzy dysponują już linią telefoniczną TP oraz właśnie neostradą.