Videostrada - usługa prosta ale uboga

Wygoda użytkowania

Pilot videostrady jest dosyć wygodny, sprawia jednak wrażenie "toporności". Widać, że jego projektanci starali się małym kosztem stworzyć wygodne i ergonomiczne urządzenie ale ze względów budżetowych pomysł nie bardzo wypalił. Pilot jest wyprofilowany i pozornie dobrze leży w ręce ale po chwili orientujemy się, iż w najwygodniejszym dla ręki ułożeniu... nie sięgamy do większości aktywnych klawiszy, w tym tych odpowiadających za zmianę programu. Pilot nie ma także zbyt dużego zasięgu (najwyżej kilka metrów), a klawisze sprawiają wrażenie jakby nie zawsze "kontaktowały". Problemy z nim są więc podobne, jak w przypadku pilotów do innych cyfrowych dekoderów - dziwne, iż producentom takiego sprzętu nie udało się wyeliminować tych typowych i - przynajmniej z pozoru - łatwych do zlikwidowania, wad pilotów.

Videostrada - usługa prosta ale uboga

Set-Top-Box Sagem IAD 80

Korzystanie z videostrady jest bardzo zbliżone do tego, z czym mamy do czynienia w przypadku cyfrowych telewizji - Cyfry+ czy Cyfrowego Polsatu. Przełączanie kanałów jest jak na tego typu usługi dość szybkie (poniżej jednej sekundy) i komfortowe. Użytkownik jest również informowany, jaki program akurat ogląda, zna też czas jego trwania oraz termin rozpoczęcia i zakończenia emisji. Szkoda, że Telekomunikacja nie zdecydowała się w momencie premiery udostępnić choć niektórych z zapowiadanych funkcji dodatkowych. Wtedy mielibyśmy na rynku prawdziwy przełom - byłyby to pierwsze masowo wprowadzane nowoczesne usługi telewizyjne. Niektórzy klienci mogą poczuć się "wystrychnięci na dudka", gdyż nawet na pudełku zestawu instalacyjnego zamieszczona została informacja o tym, iż videostrada to nie tylko telewizja ale także wspomniane już VoD czy PPV. Oczywiście, w punkcie sprzedaży klient niewątpliwie zostanie poinformowany, iż są one na razie niedostępne ale niedoświadczony użytkownik może i tak czuć się zawiedziony.

Zadzwoniliśmy do infolinii aby sprawdzić, jakich informacji udzielają jej pracownicy. Przemiła pani poinformowała nas, iż co prawda nie zna szczegółów oferty ale "nie widzi przeciwskazań aby korzystać z telewizji wysokiej rozdzielczości", a korzystanie z usług VoD czy PPV "związane są z programem videstrady. Jeżeli nie byłoby tych usług to po co oferować państwu videostradę?" No właśnie? Po co? Na szczęście, w punkcie sprzedaży, handlowiec od razu poinformował nas, iż "usługi te, owszem będą, ale nie wiadomo dokładnie kiedy - najpewniej na jesieni."

Daniel Cieślak, redaktor prowadzący kinodomowe.pl

Videostrada TP wydaje się usługą dość ciekawą i przyszłościową. Niestety, w chwili obecnej nie oferuje swoim użytkownikom nic ponad to, co już jest obecne na rynku. Liczyłem, iż Telekomunikacja Polska zaoferuje prawdziwie interaktywną telewizję, wideo na żądanie, możliwość płacenia za konkretne, niedostępne gdzie indziej programy, mecze bokserskie itp. W tej chwili, wideostrada wydaje się być sensowną propozycją głównie dla tych, którzy z różnych względów nie mają możliwości korzystania w domu z telewizji kablowej lub satelitarnej.

Ceny i oferta programowa

videostrada to usługa tania - pod warunkiem, iż jesteśmy już abonentami lini telefoniczniej (najtańszy abonament - 40 zł) oraz neostrady (obecnie, najtańsza neostrada kosztuje 33 złote miesięcznie - patrz: "Neostrada 512 kb/s za 33 złote miesięcznie?"). Dodatkowo, dochodzi nam opłata za wypożyczenie modemu Livebox - ok. 10 złotych miesięcznie. Jak łatwo wyliczyć, sama możliwość korzystania z videostrady to około 80 złotych za każdy miesiąc - oczywiście tylko dla tych, którzy z podstawowych usług TP jeszcze nie korzystają. Do tego dochodzi abonament za pakiet podstawowy (TVP 1, TVP 2, TVP 3, TV POLONIA, TVN, TVN 7, Tele 5, TV Biznes, 4funTV, itv, TVN Gra, Polonia 1, EuroNews, Deutsche Welle i TV5 Europe) - w przypadku długoterminowej umowy na 12 miesięcy (ok 10 złotych miesięcznie). Do tego dochodzi koszt pakietu Cyfry+, w najtańszym przypadku około 40 złotych.

Obecnie, videostrada TP oferowana jest klientom z Warszawy i okolic. Więcej na temat telewizji interaktywnej znajdziecie w artykule: Telewizja interaktywna - teraz w Polsce