Theseus: w poszukiwaniu Web 3.0

Prowadzone badania nad sprawnymi algorytmami indeksowania i wyszukiwania metadanych są odpowiedzią na pojawiające się żądanie zapewnienia sensownego czasu odpowiedzi podczas wyszukiwania w złożonych, multimedialnych bankach danych. Tworzone algorytmy będą umożliwiać wyszukiwanie obrazów i danych wideo w bankach danych z setkami obiektów (obrazki, ujęcia wideo, klipy wideo).

Rozwój algorytmów maszynowych

Rozwijana będzie skalowalna technologia do kształtowania i konstruowania ontologii. W trakcie prac wykorzystywane będą innowacyjne procesy oparte na zasadach maszynowego uczenia się; pomoże to odkryć logiczno-deterministyczne i prawdopodobne związki w tekście, danych audio, wideo i obrazach. To z kolei pozwoli statystycznym metodom maszynowego uczenia się na rozwój, który umożliwi uzyskanie wiedzy z relacyjnych danych; te dane mogą być potem użyte do tworzenia lub powiększenia istniejących ontologii. Metody maszynowego uczenia się są również używane w rozwoju systemu dla automatycznego tworzenia przypisów dokumentów tekstowych. Semantyczne informacje będą przechowywane w sprawnie działających, bogatych strukturach, umożliwiając optymalne wyszukiwanie ich w późniejszym okresie.

Innowacyjne formy dialogu

Rozwój innowacyjnych form dialogu pozwoli na natychmiastowe rozpoznanie związku pomiędzy różnymi danymi, metadanymi i dokumentami, co w konsekwencji da możliwość intuicyjnego obchodzenia się z nimi. Wyniki wyszukiwania będą wyświetlane jako "sieci wiedzy" (knowledge networks), które pokażą nie tylko relacje pomiędzy wynikami i kluczowymi słowami używanymi do ich wyszukiwania, ale również pomiędzy samymi wynikami. Sieci wiedzy umożliwią użytkownikom bardziej intuicyjne wyszukiwanie, dostarczą szersze spojrzenie na cały zakres tematu i pomogą szybciej zlokalizować wymagane informacje.

Dzięki tworzeniu zharmonizowanej struktury, aplikacje wchodzące w skład systemu Theseus staną się bardziej intuicyjne dla użytkowników. Nie będą oni tracić czasu na zapoznanie się z systemem za każdym razem, kiedy będą chcieli go użyć, ale odkryją, że wszystkie aplikacje mają identyczną strukturę i podobne funkcje. Zaletą tej struktury jest fakt, iż interfejs użytkownika może być przystosowany do różnych opcji wyświetlania. Dzięki technologii triple play aplikacje Theseus mogą być przeglądane w telefonach komórkowych, na monitorach i ekranach telewizorów.

Rozwój technologii DRM

Naukowcy pracują również nad nowymi narzędziami cyfrowego zarządzania prawami (Digital Rights Management - DRM), które w przyszłości zapewnią lepszą ochronę intelektualnej własności multimedialnej treści. Zasadniczo, rozwój technologii posunie się o jeden etap do przodu poprzez: cyfrowe znaki wodne, systemy szyfrowania do kontrolowanego rozprowadzania, etykietowanie różnych formatów danych, weryfikację technologii i systemy filtrujące dane oraz wydruki.

Czas pokaże, ile nowego wniosą do rozwoju współczesnego webu badania prowadzone przez firmy i instytuty badawcze skupione wokół projektu Theseus. Na wyniki nie będzie trzeba czekać zbyt długo, bowiem pierwsze prototypy mają być prezentowane już w pierwszej połowie 2008 r.