Theseus: w poszukiwaniu Web 3.0

Historia projektu

Projekt Theseus zrodził się w 2005 r. z francusko-niemieckiej inicjatywy gospodarczej o nazwie Quaero. Już we wczesnym okresie okazało się, że obie strony mają odmienne zdanie co do głównych obszarów badań. Na przełomie roku 2006/2007 na żądanie strony francuskiej postanowiono podzielić projekt na dwa. Francuski projekt został przy oryginalnej nazwie, niemiecki zaś nazwano Theseus.

Latem 2007 r. Komisja Europejska zatwierdziła dofinansowanie projektu badawczego Theseus. Jego celem ma być stworzenie nowych rozwiązań technologicznych związanych z wyszukiwaniem informacji. Prowadzone badania mają opierać się na wykorzystaniu w praktyce technologii semantycznych.

Do obecnej chwili do programu Theseus przyłączyło się ponad 30 instytutów badawczych, uniwersytetów, firm, m.in.: SAP, Siemens, Lycos Europa, Empolis oraz Deutsche Nationalbibliothek. Prace będą prowadzone przez światowej sławy ekspertów, m.in. z Niemieckiego Centrum Sztucznej Inteligencji (DFKI), Uniwersytetu Technicznego z Monachium oraz Drezna. Rezultaty badań będą na bieżąco implementowane przy udziale firm partnerskich. Koordynatorem powołanego konsorcjum została firma Empolis.

Architektura systemu

Prace nad projektem zostały podzielone na kilka scenariuszy. Dla przykładu, SAP zajmie się tzw. scenariuszem Texo, Siemens - Medico, Lycos - Alexandria, a Empolis scenariuszami Ordo i Processus.

Celem scenariusza Texo jest dostarczenie firmom zorientowanej serwisowo infrastruktury (SOA) dla nowo tworzonych aplikacji i usług. Rozwijana infrastruktura będzie niezależna od jakiejkolwiek firmy; będzie dostarczać uniwersalne, semantycznie sterowane interfejsy pomiędzy dostawcami usług a ich klientami.

Celem scenariusza Medico będzie zbudowanie uniwersalnej wyszukiwarki dla medycyny. Stworzona baza danych umożliwi semantyczny dostęp do bazy obrazów. System będzie używany przy konstruowaniu diagnoz medycznych oraz planów terapii, jak również przy badaniach biomedycznych oraz epidemiologicznych.

Alexandria, nazwana tak na cześć słynnej starożytnej biblioteki, ma za zadanie stworzyć bazę wiedzy nastawioną na klienta. Głównym zadaniem modułu będzie wspieranie użytkowników w publikowaniu, przetwarzaniu i wyszukiwaniu treści. Alexandria zaproponuje wiele przydatnych narzędzi intuicyjnie wykorzystujących całą platformę.

Scenariusz Ordo skupi się na rozwoju technologii semantycznych, tworzeniu usług i narzędzi, które umożliwią użytkownikom łatwiejsze organizowanie posiadanych przez nich informacji cyfrowych. Sam proces organizowania będzie przebiegał automatycznie i jawnie. Nie będzie wymagał wysiłku ze strony użytkownika. Wysoka skalowalność systemu będzie umożliwiać przetwarzanie ogromnych ilości danych i ich graficzną wizualizację w formie modelu wiedzy. W przeciwieństwie do dotychczas używanych rozwiązań możliwe będzie indywidualne zarządzanie wiedzą składającą się zarówno z ustrukturowanych, jak i nieustrukturowanych danych.

Processus pozwoli firmom na porównanie produktów i rozwiązań partnerów biznesowych, jak również na zlokalizowanie złożonych, a czasem nieznanych informacji specjalistycznych potrzebnych pracownikom, których praca wymaga baz wiedzy. Zespoły badawcze zamierzają także rozwijać podstawowe platformy semantyczne, które zintegrują wewnętrzne źródła informacji firmy z zarządzaniem cyfrową treścią.

Autorami artykułu są Hans-Hermann Kirchhoff i Krzysztof Kawa.