Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

E-reklama rośnie w kryzysie

W Stanach Zjednoczonych budżety reklamowe przenoszone są z mediów tradycyjnych do Internetu - wynika z majowej edycji badania "Client-Agency Economic Outlook Survey", opublikowanego przez Reardson Smith Whittaker. Podobne zjawisko obserwowane jest na rynku polskim.

Według amerykańskiego sondażu, 87% agencji marketingowych odczuwa negatywny wpływ kryzysu gospodarczego (w tym 27% wszystkich ocenia, że na ich biznes kryzys ma bardzo negatywny wpływ). 7% ocenia, że kryzys przyniósł poprawę ich sytuacji.

O swoją przyszłość nie powinny za to obawiać się agencje marketingu internetowego. Kryzys przyniósł bowiem wzrost zainteresowania reklamodawców internetem. W strategiach e-marketingowych dominują obecnie serwisy społecznościowe, marketing w poczcie elektronicznej oraz pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach internetowych. Najwięcej nadziei wiąże się z sewisami społecznościowymi (21% głosów na to, że ich budżety reklamowe zdecydowanie wzrosną, 48% - że raczej wzrosną), marketingiem w poczcie elektronicznej (odpowiednio 8% i 47%) i pozycjonowaniem w wyszukiwarkach (odpowiednio 7% i 43%). 8% badanych agencji uważa jednak, że budżety na reklamę internetową także się obniżają.

Według oceny respondentów badania, w Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie spadną przede wszystkim budżety na reklamę w telewizji (13% respondentów uważa, że "zdecydowanie", dalsze 38% - że "raczej"), radiu (odpowiednio 15% i 41%), prasie (22% i 51%) oraz na reklamę wysyłkową (odpowiednio 10% i 40%). Na niezmienionym poziomie mają pozostać budżety reklamowe na tradycyjne formy reklamy internetowej, jak bannery oraz na reklamę w telefonach komórkowych (odpowiednio 51% i 68%).

Szacunki dotyczace polskiego rynku reklamowego ujawniają podobne zjawiska. Według badania domu mediowego MPG w I kwartale 2009 r. krajowy rynek reklamy skurczył się o 160 mln zł, czyli prawie o 1/10 w stosunku do I kwartału 2008 r. Wzrost przychodów zanotowała jedynie reklama internetowa i wyniósł on 7%. Z kolei według prognoz domu mediowego ZenithOptimedia, łącznie wartość rynku e-reklamy w Polsce ma w br. wzrosnąć o 20%.