Bezprzewodowy mobilny Internet? Fakty i mity

Oglądając reklamy, posiadacz komputera przenośnego powinien być w siódmym niebie. Oto ma, po wielu latach oczekiwania, możliwość bezproblemowego łączenia się z Internetem w każdym miejscu na świecie, bez limitów, ukrytych kosztów. Szybko łatwo i bez problemów, a na dodatek jedynie po opłaceniu stałego abonamentu. Ba, odnieść można wrażenie, że operatorzy telefonii komórkowej oddają modemy GPRS/EDGE wręcz za darmo, a za swoje usługi wymagają jedynie skromnego abonamentu, tyle tylko by pokryć koszta. Robią to przecież, aby świat stał się lepszym miejscem. Co więcej, obraz, który prezentują nam filmy marketingowe sugeruje, że tzw. mobilny dostęp do Internetu na głowę bije każdy inny sposób połączenia się ze światową siecią. Spójrzmy, co tak naprawdę serwują nam dostawcy tego typu rozwiązań.

Bezprzewodowy mobilny Internet? Fakty i mity
Zanim przejdziemy do bliższego przyjrzenia się technologii, należałoby rozwiać pewne kluczowe wątpliwości. Przede wszystkim, oferowane w Polsce usługi nie należą do rozwiązań najnowocześniejszych na świecie, a przede wszystkim do tzw. drugiej generacji. Co prawda operatorzy starają się już budować sieć 3G, w niektórych miastach w Polsce istnieją już zalążki sieci, można także kupić modem UMTS, nie da się jednakże mówić o szerokich możliwościach skorzystania z tej technologii (nie mówiąc już o HSDPA, będącej rozwinięciem idei UMTS). Tak naprawdę dopiero przy masowym jej wprowadzeniu będzie można mówić o rzeczywiście bardzo szybkim, łatwym dostępie do Internetu. Transmisja GPRS umożliwi nam oczywiście w miarę komfortowe przeglądanie stron WWW i odbiór czy wysyłkę poczty, zapomnijmy natomiast o szybkim pobieraniu plików, zwłaszcza tak dużych jak pliki wideo. Choć dużo lepiej będzie, jeżeli skorzystamy z transferu danych przy pomocy technologii EDGE, wciąż nie nastawiajmy się na to, że - tak jak w reklamach - będziemy streamować filmy, pobierać i wysyłać ogromne pliki, wszystko błyskawicznie i na dodatek z najdalszego zakątka Polski. To umożliwić może jedynie trzecia generacja telefonii komórkowej.

Technologie

Obecnie w naszym kraju nie można niestety liczyć na możliwości, którymi od dawna już cieszą się najbardziej pod tym względem rozwinięte kraje świata - Japonia i Korea. U nas bezprzewodowy dostęp do Internetu dopiero raczkuje, a sieć trzeciej generacji jest w zasadzie w powijakach. Kolejną sprawą jest to, że poprzez rozwój technologii GPRS i jej rozwinięcia w EDGE, operatorzy z pewną nieśmiałością inwestują w modernizację sieci, zwłaszcza, że koszt "aktualizacji" istniejącej infrastruktury w przypadku przejścia z GPRS na EDGE jest stosunkowo niewielki. Jeżeli chodzi o 3G i UMTS, tworzyć trzeba niemal zupełnie nową sieć szkieletową. Z czym więc mamy do czynienia w Polsce?

Bezprzewodowy mobilny Internet? Fakty i mity

Dostępne w promocjach modemy

GPRS - (General Packet Radio Service): podstawowa usługa transmisji pakietowej w sieci radiowej. Jej teoretyczne możliwości, jeżeli chodzi o prędkość przesyłu danych to ok. 170kb/s, ale w praktyce niemal niemożliwe jest uzyskanie z niej więcej niż 56kb/s. Łatwo obliczyć, że pobranie przy pomocy tego rodzaju transmisji 1MB danych trwać będzie około trzech minut, a już dużego, zajmującego około 700MB filmu - aż 32 godziny. Wszystko to przy założeniu idealnego zasięgu, mocy sygnału i niezakłóconego połączenia. Najczęściej uzyskiwane efekty wyglądają jeszcze mizerniej - typowa prędkość połączenia to jedynie około 30-35kb/s. Podane czasy wydłużą się więc co najmniej o połowę.

Bezprzewodowy mobilny Internet? Fakty i mity

Sony Ericsson GC 89 - dostępny w każdej sieci modem EDGE

EDGE - (Enhanced Data rates for GSM Evolution): to niejako następca GPRS lub, jeżeli ktoś woli, jego ulepszona wersja. Teoretycznie, prędkość maksymalna prędkość transferu to 384kb/s. Praktycznie uzyskiwana zaś wynosi około 100kbps. Jest to znacznie więcej, niż w przypadku GPRS. Jej przewaga nad rozwiązaniami telefonii trzeciej generacji jest prosta do wychwycenia. Sieć EDGE można szybko budować w oparciu o istniejące już rozwiązanie. Do korzystania z niej nie potrzeba także zupełnie nowych modemów czy telefonów komórkowych ani znaczącej przebudowy infrastruktury. Dzięki temu EDGE działa na coraz większym terenie, a operatorzy prześcigają się w ofertach promujących taki dostęp do Internetu. Mimo wciąż wzrastającego zasięgu, EDGE dostępny jest głównie w dużych miastach.

Bezprzewodowy mobilny Internet? Fakty i mity

Novatek Wireless Merlin U630

UMTS - (Universal Mobile Telecommunications System): to pierwszy z systemów telefonii komórkowej trzeciej generacji (3G). Oprócz usług takich jak wideokonferencje i wideorozmowy, telewizja interaktywna, dostęp do aktywnych map i systemów namierzania, oferuje bardzo szybki dostęp do Internetu - 1920kb/s (w Japonii nawet 3Mb/s), w praktyce maksymalne osiągane wartości to 384kb/s. W Polsce UMTS jest praktycznie w fazie testów, szczęśliwcy posiadający odpowiednie urządzenia mogą z niej korzystać w zasadzie tylko w centrach największych aglomeracji. Operatorzy twierdzą, że już wkrótce sieć szkieletowa pokrywać będzie coraz większe obszary kraju, trudno jednak liczyć na to, że rzeczywiście już w najbliższej przyszłości stanie się to możliwe.

Aktualizacja: 18 listopada 2005 15:31

Orange przygotował ofertę szybkiej transmisji danych wykorzystującą technologię UMTS - Twój Internet 3G/WLAN także dla klientów indywidualnych. Abonament wynosić w niej będzie 120 złotych z VAT, a zasięg UMTS Orange obejmować będzie Warszawę oraz centrum Krakowa, Trójmiasta, Katowic i Poznania. Regilamin promocji znaleźć można na witrynie www.orange.pl/moc

Aktualizacja: 17 listopada 2005 11:45

Orange poinformował, że od dnia 16.11.2005 oferuje klientom biznesowym ofertę Business EveryWhere 3G/WLAN w cenie 99 zł netto, W ofercie tej dostępny jest takze modem Option Globetrotter 3G/EDGE. Niestety w chwili obecnej, sieć UMTS Orange nie działa jeszcze w żadnym w Polskich miast. Firma zapenia jednak, że trwają intensywne testy i już w najbliższych miesiącach możemy spodziewać się uruchomienia przez Orange usług trzeciej generacji.