Bezprzewodowy mobilny Internet? Fakty i mity

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu i operatora

Przede wszystkim, od razu lepiej nastawić się na wykupienie usługi w jednej z wielu dostępnych promocji. Niestety nie da się autorytarnie stwierdzać, która oferta promocyjna jest najbardziej atrakcyjna. Jest tak z prostego powodu: podobnie jak w przypadku normalnej telefonii komórkowej oferty zmieniają się jak w kalejdoskopie i to, co dzisiaj wydaje się atrakcyjne, z dnia na dzień może ustąpić pola kolejnym promocjom. Ceny modemów (poza tymi oferującymi jedynie GPRS), nawet w nich są bardzo wysokie, a raczej nie można liczyć, że w Polsce dojdzie do radykalnego wprowadzania najnowszych technologii (HSDPA - następca UMTS). Tak jak przy wyborze wszelkiego rodzaju usług internetowych, należałoby się więc zastanowić, do czego wykorzystywać będziemy wykupiony mobilny dostęp do Internetu. Wszyscy operatorzy oferują bardzo zbliżone modele modemów, a ich ceny są także blisko siebie.

BlueConnect
Udostępniany przez firmę Era GSM Blue Connect jest najbardziej reklamowaną usługą mobilnego dostępu do Internetu. Umożliwia dostęp zarówno przez GPRS/EDGE jak i sieć trzeciej generacji. Niestety, dostęp dzięki UMTS możliwy jest obecnie jedynie na terenie Warszawy, Wrocławia oraz Łodzi.

Praca w sieciach:

GPRS: 56 kbps (DL), 26,8 (UL)

EDGE: teoretycznie do 384 kbps, w praktyce maksymalnie ok. 100 kbps (DL)

UMTS: do 384kbps

Promocje, stan na 15 listopada 2005:

Blue Card 39

Zasięg Blue Connect

Abonament: 39 złotych netto

Ceny modemów w promocji:

Sony Ericsson GC89: 799 złotych netto

Globetrotter Combo Edge: 799 złotych netto

Globetrotter Fusion: 899 złotych netto

Novatek Wireless Merlin U630: 899 złotych netto

Blue Card 99

Abonament: 99 złotych netto

Sony Ericsson GC89: 99 złotych netto

Globetrotter Combo Edge: 99 złotych netto

Globetrotter Fusion: 299 złotych netto

Novatek Wireless Merlin U630: 199 złotych netto

Liczba punktów HotSpot: około 180

Dodatkowo istotne jest, iż BlueConnect, jako jedyny, został niejako "wydzielony" z oferty taryfowej Ery i sprzedawany jest zupełnie oddzielnie, jako odrębna usługa zarówno w sieci EDGE/GPRS jak i UMTS. W Orange - dawnej Idei - znaleźć można jedynie dostęp do Internetu przez GPRS i EDGE, a Plus systematycznie buduje sieć 3G, jednak usługi tych dwóch ostatnich (Orange - Business Everywhere i Twój Internet, Plus - iPlus) są integralną częścią cennika. Niestety, należy zwrócić uwagę na to, że dostęp do Internetu przez UMTS dostępny jest w tej chwili tylko w największych aglomeracjach, przy czym szumne zapowiedzi o najszybszym bezprzewodowym dostępie do Internetu powinny być opatrzone klauzulą "Najszybszy tylko jeżeli jesteś w dużym mieście, najlepiej stolicy lub Łodzi". Trzeba jednak oddać sprawiedliwość usłudze BlueConnect. Nie dość, że jako pierwsza dała możliwość łatwego zapewnienia sobie łączności z Internetem przez UMTS, to jeszcze w tej ofercie znajduje się największy wybór modemów PCMCIA - aż 4. Plus oferuje trzy, a Orange jedynie dwa modele (po jednym GPRS i EDGE)