20 przełomowych wydarzeń, które ukształtowały INTERNET. Część 1

Sieć INTERNET odmieniła nasze życie. Co jednak sprawiło, że jest tym... czym jest dzisiaj? Przyjrzeliśmy się 20 wydarzeniom, które odcisnęły piętno na współczesnym internecie.

20 przełomowych wydarzeń, które ukształtowały INTERNET. Część 1

Polecamy:

Więcej informacji:

Zobacz także:

Tekstowa przygodówka MUD (Multi-User-Dungeon) to pierwsza gra multiplayer dla tak wielu graczy.

W kwietniu 2010 r. zarząd ICANN zaakceptował wprowadzenie domen narodowych dla Rosji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu i Arabii Saudyjskiej w ich własnym alfabecie.

Źródło: dotcommuseum.com

Pod koniec lat 90-tych zapotrzebowanie na bannery było tak duże, że powstawały nawet specjalne aplikacje do ich tworzenia. Na obrazku: logo programu The Banner Generator.

Łączność Wi-Fi to prawdziwy przełom w historii internetu.

Daniel Kohn, prezes firmy NetMarket, jako pierwszy wpadł na pomysł sprzedaży produktów online.

Polecamy: 20 przełomowych wydarzeń, które ukształtowały INTERNET. Część 2

XXI wiek przyniósł nam szerokopasmowy internet w domu i w pracy, smartfony i tablety. Dostęp do informacji w sieci jest właściwie nieograniczony.

Czy jednak zastanawialiście się kiedyś: jak daleko zaszliśmy od naszej pierwszej wyprawy online? Czy byliście wśród tych, którzy próbowali tego w roku 1994 lub 1995, a może kilka lat później, kiedy internet zaczynał zyskiwać popularność w Polsce?

Nie próbujemy dziś odtworzyć całej historii internetu. Nasz cel to tylko przypomnienie 20 ważnych wydarzeń, bez których jego dalszy rozwój byłby niemożliwy. Pomijamy pewne wydarzenia, jak np. odkrycia Paula Barana czy sieć BITNET, która już w latach 70-tych zapewniała czat i proste gry przez internet. Nie wspominamy też o powstaniu WWW (World Wide Web), co szeroko opisują inne artykuły.

1978: MUD, przełomowa wieloosobowa gra online

W sierpniu 1978 r., swoją premierę miała tekstowa gra przygodowa MUD (Multi-User-Dungeon), zaprojektowana przez studenta Roya Trubshawa i profesora Richarda Bartle na Uniwersytecie Essex w Anglii. To co było w niej niezwykłe, to nowa, nigdy wcześniej nie spotykana (!) możliwość, by kilkaset osób grało na raz w sieci. "Już wcześniej istniały gry multiplayer, ale były dostępne tylko dla garstki graczy" - mówi Jessica Mulligan, która kierowała produkcją blisko 50 gier online. "Tutaj, po raz pierwszy, setki ludzi mogły wejść do gry w tym samym świecie. To było w tym naprawdę świetne".

MUD, czyli Podziemia dla wielu graczy, stały się modelem dla wszystkich gier multiplayer. Co ciekawe, we wczesną wersję MUD nadal można pograć w sieci.

1985: Firma rejestruje pierwszy adres internetowy

Naprawdę trudno uwierzyć, że był czas, kiedy firmy na całym świecie nie miały swoich stron w sieci, nie prowadziły rekrutacji online i nie nawiązywały biznesowych relacji przez internet. Ale było tak, aż do czasu pierwszej nazwy domeny. Symbolics.com została zarejestrowana 15 marca 1985 r., na długo przed powstaniem pierwszej przeglądarki dla szerokiego użytku. Dziś domena jest własnością XF.com Investments - firmy, która kupiła ją we wrześniu 2009 r. od nieistniejącego już sprzedawcy komputerów i oprogramowania - Symbolics.

Lata osiemdziesiąte to początki internetu. Łatwo to zobrazować: musiały minąć aż 32 miesiące, zanim zarejestrowano 100 adresów internetowych. Przypomnijmy tylko, że jeszcze w 1993 r. Bill Gates powiedział: Internet? Nie, dziękuję, nie jesteśmy zainteresowani.

Obecnie w internecie zarejestrowano już około 130 mln adresów, wliczając w to wyłącznie domeny *.com, *.net, *.org, *.biz i *.us. W wielu krajach posiadanie strony internetowej jest warunkiem rejestracji nowej firmy.

1994: Nie cierpisz banerów reklamowych? Zobacz, jak się pojawiły

Pierwszy baner reklamowy - jedna z tych denerwujących reklam, które często wyskakują na ekranie i biją po oczach - pojawił się w internecie w październiku 1994 r. Była to reklama AT&T, choć niektóre źródła przypominają również banner Hotwired.com, który pojawił się mniej-więcej w tym samym czasie.

To wydarzenie w jednej chwili zmieniło rynek reklamy i w dalszym ciągu zmienia go na całym świecie. Ceny reklam w prasie, w radiu i w telewizji zaczęły być konkurencyjne, a wraz z kolejnymi możliwościami internetu (reklamy multimedialne, social media) wydawcy zaczęli przenosić swoje tytuły także do sieci.

1994: Internet przez Wi-Fi. Wszystko się zmieniło

Dziś przyjmujemy za pewnik, że możemy używać naszych komputerów praktycznie wszędzie - w kawiarni, na dworcu, w hotelu i na ławce w parku. Wszystko to z użyciem łączności bezprzewodowej. Wi-Fi stało się popularne w Polsce i na świecie w ostatnich kilku latach, ale małe początki tej technologii sięgają 1994 roku.

To wtedy uczeni z Carnegie Mellon University w Pittsburghu zbudowali pierwszą sieć bezprzewodową, zanim jeszcze standardy Wi-Fi zostały w ogóle przyjęte w 1999 r. Dziś dostępność internetu bezprzewodowego jest niezwykle istotna. To dzięki niej, wyposażeni w notebooka lub telefon komórkowy, możemy bezpłatnie poszukiwać informacji i kontaktować się z ludźmi z całego świata.

1994: E-commerce pojawia się w internecie

Lata przed otwarciem Amazona, mała firma z siedzibą w Nash, w stanie New Hampshire jako pierwsza na świecie dokonała bezpiecznej, komercyjnej transakcji w sieci. 11 kwietnia 1994 r., NetMarket sprzedał w ten sposób płytę CD z muzyką klientowi z Filadelfii.

Daniel Kohn, prezes firmy zbudował pierwszy sklep internetowy z płytami CD, który połączono z bazą danych o towarach. Handlowcy szybko odkryli, że można w ten sposób łatwo sprzedawać i kupować niezliczone ilości produktów. Tak powstał e-commerce, handel elektroniczny, który kwitnie dziś w całym internecie. Otwarcie tak bezpośredniego i szerokiego rynku może być największą zmianą, jaka przytrafiła się w historii biznesu i handlu.