20 przełomowych wydarzeń, które ukształtowały INTERNET. Część 1

20 przełomowych wydarzeń, które ukształtowały INTERNET. Część 1

eBay - pierwszy serwis aukcyjny na świecie

Polecamy:

Zobacz także:

Amazon.com

Netflix to obecnie największy amerykański serwis ze streamingiem wideo, a także największa wypożyczalnia filmów DVD na świecie.

Pierwsze logo firmy AOL

1995: Witamy na eBayu! Światowa sprzedaż garażowa

W czasach przedinternetowych, kiedy Amerykanie mieli w domach sporo niepotrzebnych rzeczy, otwierali po prostu garaże i urządzali swoje własne sklepiki. Wszystko zmieniło się we wrześniu 1995 r., kiedy w sieci pojawił się pierwszy serwis aukcyjny - eBay.

Na eBayu, a od 1999 r. także w Allegro.pl, łatwiej było przedstawić produkt osobom z bardziej odległych stron i w aukcji zachęcić ich do zapłacenia wyższej ceny. Serwisy aukcyjne szybko zyskały miłośników w postaci kolekcjonerów, ale też zwykłych internautów poszukujących jakiejś książki, płyty CD, telefonu lub części do samochodu.

1995: Amazon.com czyli zakupy od A do Z

Już przynajmniej od dekady kupujemy online, więc trudno przypomnieć sobie gdzie internetowe zakupy mają swoje źródło. W Stanach wszystko zaczęło się od Amazona, który sprzedał swoje pierwsze produkty online w lipcu 1995 r. Pierwszy towar kupiony w Amazon.com to egzemplarz książki "Fluid Concepts & Creative Analogies: Computer Models of the Fundamental Mechanisms of Tought", autorstwa amerykańskiego intelektualisty i pisarza Douglasa Hofstadtera.

W styczniu 2011 r. Amazon ogłosił, że jego sprzedaż w czwartym kwartale wzrosła o 36 proc., dochodząc do 12,95 mld dolarów. W serwisie można dziś kupić prawie wszystko: książki, płyty DVD, sprzęt komputerowy, ale też meble i towary spożywcze. Amazon zawdzięwcza swój sukces prostocie wykonania i doskonałej obsłudze klienta. Duże polskie e-sklepy to: Agito.pl, Euro.com.pl i Merlin.pl.

1995: Początki streamingu wideo w internecie

Pierwszy streaming wideo na żywo pojawił się w 1995 r., dzięki firmie Progressive Networks, która została później przemianowana na RealNetworks. Tym wielkim wydarzeniem był mecz baseballowy pomiędzy Seattle Marines i New York Yankees. Pierwsza transmisja strumieniowa zapoczątkowała całą branżę - obecnie możemy oglądać w internecie filmy, telewizję i inne nagrania (np. z kamer internetowych).

1996: AOL udostępnia stały dostęp do sieci

Może dziś nie wydaje się to tak ważne, ale 29 października 1996 r. miało miejsce naprawdę WIELKIE WYDARZENIE. Był to dzień, kiedy America Online, jeden z dominujących dostawców internetu w USA, przedstawił swój plan obniżenia opłat i pobierania od użytkowników miesięcznego abonamentu 19,95 dolara (bez znaczenia ile danych pobrali).

Dzięki AOL internauci nie musieli już płacić za każdą minutę połączenia. Stały dostęp do sieci przyniósł nam określenie "pracy przez internet", ale też "uzależnienia od sieci", z którym zmagaja się miliony osób na całym świecie.

1996: Szerokopasmowy internet

Wielu dopiero zanurzało swoje palce w "tym internetowym czymś" w 1996 r. Siedzieliśmy i czekaliśmy, aż modem przestanie wydawać zabawne dźwięki podczas łączenia się z internetem. Właśnie wtedy w USA pojawiła się usługa szybkiego, szerokopasmowego dostępu do sieci.

To dzięki niemu inne wynalazki, takie jak: streaming wideo, radio internetowe, torrenty, gry online i komunikatory mogły się rozwijać.

Już w czwartek: 20 przełomowych wydarzeń, które ukształtowały INTERNET. Część 2.