Marzenia o srebrnym ekranie

We wrześniu z kolei Dominik Libicki, koordynator ds. rozwoju platformy cyfrowej i Internetu w Polsacie, poinformował, że wprowadzenie prostych aplikacji interaktywnych to kwestia tygodni. W ofercie Polsatu mają się pojawić: telewizja na żądanie, dostęp do Internetu, poczta elektroniczna i home banking. Zdaniem Sławomira Kulągowskiego, dostęp do Internetu będzie zapewniony przez łącza satelitarne, ale sygnał zwrotny ma wychodzić od użytkownika przez modem i linię telefoniczną.

Takie rozwiązanie działa w brytyjskiej Open TV. Polsat na razie zrealizował plany, dotyczące wprowadzenia zapowiedzianych prostych aplikacji. Funkcjonują: prognoza pogody, gry, home banking, jednak bez możliwości dokonywania operacji, a ograniczony tylko do sprawdzenia stanu konta, oraz tablica ogłoszeń i giełda nieruchomości. Jak mówi Dominik Libicki, połączenie zwrotne będzie możliwe dopiero po podpisaniu stosownej umowy z operatorem telekomunikacyjnym. Nastąpi to prawdopodobnie w przyszłym roku. Wtedy też usługi home bankingu zostaną prawdopodobnie rozszerzone na inne większe polskie banki i instytucje finansowe, z którymi obecnie prowadzone są negocjacje. Dekodery Polsatu Cyfrowego kupiło dotychczas 110 tys. osób. Nowe usługi mają być zaoferowane wszystkim klientom platformy cyfrowej bez ograniczeń.

Wizja TV również zamierza zaoferować wkrótce usługę dostępu do Internetu. Docelowo będą mogli z niej korzystać wszyscy indywidualni odbiorcy Wizji, mający komputer i modem telefoniczny. Usługa pod nazwą Chello ma być połączeniem szybkiego szerokopasmowego dostępu do Internetu z telefoniczną ścieżką zwrotną. Żądanie informacji będzie się odbywało poprzez tradycyjne połączenie typu dial-up, natomiast pobieranie ich - za pomocą szybkiego szerokopasmowego łącza satelitarnego. Do korzystania z usługi potrzebny jest komputer - nie będzie to więc Internet w telewizji. Wizja TV przestawi konwertery w antenach satelitarnych tych abonentów, którzy zdecydują się na usługę, i wyposaży ich komputery w specjalną kartę internetową. Początkowo z oferty skorzysta ograniczona liczba abonentów, później usługa ta zostanie uruchomiona w całej Polsce.

Dostęp do Sieci przez satelitę pojawi się w ofercie prawdopodobnie na początku przyszłego roku. Wizja TV miała - według danych na koniec czerwca br. - 378 tys. klientów. Opóźnione terminy wprowadzenia nowych propozycji w przypadku UPC można wytłumaczyć tym, że firma dopiero w lipcu tego roku otrzymała koncesję Ministerstwa Łączności na świadczenie usług telekomunikacyjnych. Jak mówi Dorota Zawadzka, rzecznik UPC w Polsce, na razie priorytet mają usługi internetowe. Telewizja interaktywna także zostanie wprowadzona do oferty, jednak nastąpi to w bliżej nie określonej przyszłości.