Amerykanie powyżej oczekiwań

W I kw. br. amerykańska gospodarka rosła szybciej, niż oceniano wcześniej, głównie z powodu wyższych od szacowanych zapasów firm.

Wydarzenia
24 lutego 2017 r.

Rama agile okazuje się często niezwykle skutecznym sposobem realizacji projektów IT. Dość powszechne jest fałszywe przekonanie, że zaletą...

Zarejestruj się
27 lutego 2017

Dowiedz się, jak planować skuteczne kampanie mediowe w internecie wykorzystując najświeższą wiedzę i nowoczesne narzędzia. Poznaj...

Zarejestruj się
28 lutego 2017

Chcesz wiedzieć, za pomocą jakich narzędzi możesz obiektywnie ocenić mocne i słabe strony Twojego serwisu pod względem SEO. Chcesz samodzielnie...

Zarejestruj się
Jak wynika z raportu Departamentu Handlu, w I kw. 2004 r. Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł o 4,4%, wcześniejsze prognozy rządu przewidywały wzrost na poziomie 4,2%.

W I kw. br. zyski amerykańskich firm po opodatkowaniu zwiększyły się o 1,4% i był to najniższy wzrost od I kw. 2003 roku. Według Departamentu Handlu, tempo wzrostu amerykańskich przedsiębiorstw słabnie.

W USA zaczęła również rosnąć presja inflacyjna. Indeks bazowy cen konsumenckich wzrósł o 1,7%. Skłania to analityków do oczekiwania, że Fed podwyższy wkrótce stopy procentowe.

Zapasy firm w I kw. br. zwiększyły się do 28,2 mld USD (wcześniej oceniano, że do 15,3 mld USD), wzrosły również wydatki publiczne i eksport.

Wydatki konsumenckie wzrosły w omawianym kwartale o 3,9% i były odpowiedzialne za połowę wzrostu gospodarczego.

W sumie w ciągu minionych czterech kwartałów PKB USA wzrósł o 5% i jest to wynik najlepszy od 1984 roku.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.