Wielka Brytania: spam w końcu nielegalny

Od wczoraj przesyłanie spamu w Wielkiej Brytanii jest nielegalne i grozi grzywną w wysokości do 5 tys. funtów (czyli ok. 33 tys. zł). W miniony czwartek weszła w życie regulacja prawna zabraniająca bombardowania skrzynek niechcianymi wiadomościami.

Wydarzenia
16 grudnia 2016 r.

Dnia 18 kwietnia 2016 roku upłynął termin implementacji nowych dyrektyw UE regulujących unijny system zamówień publicznych. Przepisy te zostały...

Zarejestruj się
27 stycznia 2017 r.

Warsztaty mają na celu przekazanie wiedzy na temat problemów z prawami autorskimi we współczesnych  projektach IT oraz sposobach ich...

Zarejestruj się
Brytyjskie prawo dotyczy nie tylko przysyłania e-maili ale również SMS-ów, które mają charakter niezamówonej korespondencji. Teraz każdy, kto złamie zasadę, może zostać postawiony przed sądem. Spod reguły wyjętych zostało jednak kilka sytuacji.

Firmy, które już wcześniej prowadziły korespondencję z klientami, przesyłając im swoje oferty, mogą to robić nadal. Wyłączone są również korporacje posiadające stałe listy subskrybentów.

Poza tymi wyjątkami wszyscy spamerzy mogą spodziewać się kary do 5 tys. funtów. Zdaniem wielu krytyków ustawy, grzywa jest zbyt niska. Szacuje się, że w przeciągu tygodnia spamerzy potrafią zarobić nawet ok. 20-30 tys. funtów, więc kara w wysokości jednej czwartej czy jednej szóstej ich tygodniowych zarobków nie będzie wcale żadnym straszakiem.

W skład obowiązującego od wczoraj w Wielkiej Brytanii prawa antyspamowego wchodzi również zakaz stosowania metod śledzenia zachowań internautów w Sieci bez wcześniejszego powiadomienia ich o tym.

Brytyjski Minister Komunikacji w oficjalnym oświadczeniu zaznaczył, że wszyscy ci, którzy czują się pokrzywdzeni, mogą rozpocząć starania o odszkodowanie na drodze sądowej.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.