Visa i MasterCard "zhakowane"

Włamanie do centrum przetwarzającego operacje klientów kart Visa i MasterCard dało niepowołanym osobom dostęp do ponad 5 milionów rachunków w USA.

Wydarzenia
30-31 marca 2017 r.

Już po raz dziesiąty stowarzyszenia ISSA Polska, ISACA Warsaw Chapter oraz magazyn Computerworld zapraszają na konferencję SEMAFOR - Forum...

Zarejestruj się
Obie organizacje poinformowały, że włamanie do jednego z niezależnych operatorów operacji na rachunkach obsługiwanych przez karty Visa i MasterCard(nazwy firmy z wiadomych względów nie ujawniono) umożliwiło dostęp do ponad 5 mln kont w USA. Wstępna ocena wskazuje, że żadna z informacji do których był dostęp – w tym numery kart kredytowych, nie została wykorzystana do celów niezgodnych z prawem, a więc pieniądze użytkowników kart pozostały bezpieczne.

Oba stowarzyszenia twierdzą, że nie są w stanie stwierdzić, kiedy nastąpiło włamanie, ani też sposobu, w jaki zostało dokonane, ponieważ dotyczyło niezależnego centrum przetwarzającego operacje, a nie systemów Visa czy MasterCard. Zespoły obu organizacji zajmujące się problematyką zabezpieczeń, natychmiast po wykryciu włamania, przystąpiły jednak do działań mających na celu wykrycie jego sprawcy i zabezpieczenie wszystkich danych pozostających w ich dyspozycji.

Jak powiedział Sharon Gamsin – rzecznik prasowy MasterCard, sprawa dotyczy ponad 2 mln użytkowników kart MasterCard. Z kolei zdaniem Johna Abramsa, rzecznika Visa, "poszkodowanych" zostało około 3,4 mln posiadaczy tychże kart. Użytkownicy "zhakowanych" kart zostali poinformowani o incydencie i zapewnieni, że ich pieniądze nadal są bezpieczne. Abrams dodał, że sprawa nie miała jedynie lokalnego wymiaru i zagrożenie tego typu włamaniami dotyczy całego obszaru Stanów Zjednoczonych i żaden bank ani żadna instytucja zajmująca się obsługą transakcji nie mogą czuć się do końca bezpieczne.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.