Sieć demotywatorów

"Zdemotywowani jak cholera" - głosi tagline nowego serwisu od Grupy o2. Nazwa tego dzieła to demoty.pl. Czy już wiesz dla kogo jest to konkurencja?

Stworzony przez Joemonster.org serwis Demotywatory.pl miesięcznie przyciąga ponad 3 mln użytkowników. Nic dziwnego, że w sieci powstało już mnóstwo stron naśladujących koncepcję obrazków podszytych drwiną.

Można by tu choćby wymienić: najlepsze-demotywatory.pl (pozwala dodawać alternatywne opisy do obrazków), demotywator.net, Demotywatory.com czy sexdemotywacje.pl (tylko dla dorosłych). Przez pewien czas funkcjonowała także witryna, która starała się motywować do życia.

Dotychczas jednak za żadnym z tych projektów nie stał duży gracz. I tu pojawia się wątek z Grupą o2. Nowy serwis potentata polskiego internetu ma jedną podstawową zaletę - dobra domenę. Bowiem obrazki umieszczane przez użytkowników demotywatorów są powszechnie określane mianem demotów, dlatego pewne skojarzenia są oczywiste. Jak się nieoficjalnie dowiedziałem, domena Demoty.pl nie należała wcześniej do Grupy o2 i zakupiono ją po niewysokiej cenie.

- źródło Demotywatory.pl.Demoty od Grupy o2 różnią się od serwisu prowadzonego przez JoeMonster.org kilkoma kwestiami. Po pierwsze, na serwisie od o2 znajdziemy demotywatory zmontowane ze zdjęć nagich pań, czego brak jest u porównywanej konkurencji. Sekcja +18 została także wyeksponowane na pierwszy plan, tak żeby nikt nie przeoczył. Po drugie Demoty.pl mają delikatnie inny, dosyć charakterystyczny dla o2 układ strony.

- Demoty.pl

Zanim ktokolwiek określi działanie o2 jako plagiat, pragnę dodać, że za autora pierwowzorów demotywatorów uchodzi firma Despair, Inc. z USA, która prowadzi handel gadżetami (koszulki, kubki, kalendarze itd.) zawierającymi elementy graficzne tego typu. Z amerykańskich stron warto wymienić np. Demotivatorsite.com.

Co interesujące, demotywatory są parodią wiszących w biurach plakatów motywacyjnych, które mają zachęcić pracowników do osiągnięcia celu.

Uczeń przerósł mistrzaDemotywatory.pl to tylko jeden z pobocznych projektów Joemonster.org. Inne, stworzone w duchu demotywatorów (lub przynajmniej w szablonie) to: kotburger.pl (strona ze zdjęciami kotów), atakklonow.pl (zestawienie dwóch podobnych obrazków), mistrzowie.org, dawniejdzisiaj.pl, wezsietato.pl, rodzynki.net, komixxy.pl (tworzenie komiksów) i wyciagamykarteczki.pl (humor z zeszytów). Największy z nich to komixxy.pl, odwiedzane miesięcznie przez ponad 800 tys. użytkowników.

- dawniejdzisiaj.pl

Czy powstają już kolejne serwisy rozrywkowe w formule kotburger, demotywatory czy atak klonów? - "Tak, mamy kilka pomysłów, które pewnie wcielimy w życie" - enigmatycznie odpowiada Mariusz Składanowski, właściciel, Joe Monster.

Na koniec trochę statystyk: Joemonster.org ma grubo ponad o połowę mniejszy zasięg wśród internautów niż Demotywatory.pl. 1/3 użytkowników Demotywatory.pl stanowią osoby w wieku 7-18 lat. Tym samym jest to 19. najpopularniejsza w polskim internecie domena odwiedzana przez tą grupę wiekową.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.