Prywatność w społecznościach - ważna czy nieważna?

Czy w czasach społeczności internetowych prywatność wciąż jest czymś istotnym? A może to relikt przeszłości?

Połowa amerykańskich użytkowników serwisów społecznościowych uważa prywatność za ważną kwestię - wynika z sondażu The Marist Institute for Public. Przeprowadzony w tym roku sondaż wskazał, że połowa respondentów w mniejszym lub większym stopniu obawia się o swoją prywatność. I to jest ta bardziej świadoma połówka. Kolejne 29 proc. ankietowanych jest zaniepokojone tylko w niewielkim stopniu, a o swoją prywatność nie boi się wcale 21 proc. (w badaniu przepytano 1004 osób).

W Polsce szerokim echem odbiła się sprawa zmiany regulaminu na Naszej-Klasie (mimo, że prezes Arkadiusz Pernal przekonywał, że nikt nie trafi na jogurty). Podobne zresztą reakcję wywołują zmiany regulaminu na Facebooku. Na fali rozmów o prywatności swoje nowe dzieło o nazwie GG.pl stara się wypromować GG Network. Znajomości na serwisie zostały ograniczone do osób z komunikatora GG. - "W wielu serwisach znajomi nie są tak naprawdę znajomymi, to często przypadkowe osoby, z którymi, w najlepszym przypadku, gdzieś, przypadkiem się zetknęliśmy. W Gadu-Gadu, a teraz w GG.pl na swoich listach kontaktów mamy najczęściej prawdziwych znajomych, ludzi z którymi na co dzień się komunikujemy, tak jak w książce telefonicznej telefonu komórkowego" - pisze GG Network w informacji przesłanej mediom.Inny, przeprowadzony przez firmę Webroot sondaż, rzuca nieco światła na oferowane obecnie przez coraz więcej serwisów społecznościowych usługi geolokalizacyjne. Użytkownik może za ich pomocą poinformować pozostałych członków społeczności o tym, gdzie aktualnie się znajduje. Prawie 40 proc. z 1600 ankietowanych z USA i Wielkiej Brytanii przyznało, że korzystało już z tego typu narzędzi i aplikacji.

I teraz najlepsze: w śród tych korzystających osób, ponad połowa (55 proc.) obawia się, że geolokalizacja nadszarpuje ich prywatność. Natomiast reszta (45 proc.) obawia się, że udostępniając informacje o swojej lokalizacji (gdy są poza domem) ułatwia zadanie włamywaczom. Przypomina to trochę działanie w stylu: boli mnie brzuch, ale zjem jeszcze trochę ciasta.

Najpopularniejszym serwisem, który wykorzystuje geolokalizację jest Foursquare.com. Serwis dodaje aktualnie 100 tys. nowych użytkowników tygodniowo, a całkowita liczba osób posiadających konto w serwisie przekroczyła właśnie 2 mln. Strona ma też swoje alter ego. Aby pokazać, że ujawnianie swojej lokalizacji może być tragiczne w skutkach, w sieci ruszył serwis Pleaserobme.com. Strona wykorzystuje dany ujawniane przez użytkowników Foursquare, żeby (jak to przewrotnie opisują jej twórcy) pomóc w pracy włamywaczom. No i zwiększać świadomość internautów w temacie prywatności. Jak zwał tak zwał.Ale czy prywatność to dla członków e-społeczności wciąż coś istotnego? Na ile Internet, sieci społecznościowe zmieniły pojęcie i wagę

prywatności?


Odpowiada dr Magdalena Żemojtel-Piotrowska z Zakładu Psychologii Społecznej Instytutu Psychologii na Uniwersytecie Gdańskim:

Magdalena Żemojtel-Piotrowska: Internet przede wszystkim rozszerzył zasięg naszych relacji społecznych. Jest to kontynuacja trendów, które pojawiały się stopniowo przez ostatnie sto lat, wraz z unowocześnieniem transportu i telekomunikacji. Po prostu Internet jest bardziej wydajnym medium od pozostałych.

W Internecie przede wszystkim łatwo zapomnieć o tym, jak szybko rozchodzą się informacje. Najgłośniejsze są oczywiście sprawy związane z cyberprzemocą - zwłaszcza umieszczaniem ośmieszających filmików - na ich przykładzie widać, jak bardzo niedoceniana jest liczba potencjalnych odbiorców tego, co umieszczamy w sieci. Głównym problemem w funkcjonowaniu społecznym w Internecie jest to, że ludzie są przystosowani do efektywnego funkcjonowania w grupach góra kilkunastoosobowych, niektórzy badacze mówią nawet o 5-6 osobach (w jednym momencie). W sytuacji, gdy dzięki Internetowi tworzymy listę kilkudziesięciu, a w niektórych przypadkach i kilkuset znajomych, to tak naprawdę nie jesteśmy w stanie ogarnąć tych wszystkich relacji. Te rozbudowane listy są jednak dowodem popularności i atrakcyjności interpersonalnej, dlatego na portalach społecznościowych jednym z ważniejszych informacji o użytkowniku jest jego/jej lista znajomych. Rozumienie prywatności w Internecie wynika właśnie z tych uwarunkowań. Skoro mamy kilkuset przyjaciół, to z przyjaciółmi dzielimy się przecież sekretami, opowiadamy o wakacjach, chwalimy się, jaką suknię włożymy na ślub przyjaciółki (i oczywiście dorzucamy zdjęcie dla ilustracji), itp. Jednak zapominamy łatwo o tym, że zdjęcie to może obejrzeć nie tylko grupa naszych znajomych, ale dowolna osoba. Dlatego, na własne życzenie, przesuwamy granice prywatności.
Dlaczego kwestie prywatności są dla nas tak ważne?


Magdalena Żemojtel-Piotrowska: Kwestią podstawową jest to, co uznamy za prywatność - czy są to nasze dane osobowe, informacje o życiu pozazawodowym, informacje o naszych zainteresowaniach, planach, itp. Kwestie prywatności są faktycznie istotne. Wynika to z paru powodów - po pierwsze, ludzie mają różny poziom zaufania interpersonalnego. Część osób może obawiać się, że dane poufne zostaną wykorzystane w jakichś "niecnych" celach, dlatego nieraz dość obsesyjnie bronią informacji prywatnych (i poufnych). Po drugie, prywatność i poufność dotyczą danych, którym przypisujemy szczególne znaczenie - dla każdego z nas co innego zaliczamy do sfery "prywatne". Prywatnie funkcjonujemy w innych rolach społecznych niż publicznie - osoby ściśle rozgraniczające te sfery mogą nie chcieć ujawniać swojej prywatności, bo na przykład mogłaby ona wpłynąć niekorzystnie na wizerunek publiczny. Osoby o wysokiej potrzebie kontroli mogą obawiać się, że informacje o ich życiu prywatnym zburzą wizerunek publiczny - kobieta chcąca uchodzić za wzorową matkę może krzyczeć na dziecko w domowym zaciszu, jednak wychodząc z domu stara się wykazywać opanowanie i nie podnosi na dziecko głosu. Sfera prywatności to także sfera, w której można odpocząć od ról publicznych (zwłaszcza zawodowych) - pobyć wreszcie "sobą". Z tego powodu inni są niezwykle ciekawi sfery prywatności osób, które uznają za interesujące - np. celebrytów, polityków, szefa, sąsiada. Istnieje przekonanie, że wiedza ta ujawnia, jaki kto naprawdę jest.Jaką rolę odgrywa nasza najbliższa mikrospołeczność, otoczenie? W jej ramach chętniej pokazujemy się, odkrywamy, ale nie chcemy tego robić przed całym światem, wolimy dzielić się z tymi najbliższymi?


Magdalena Żemojtel-Piotrowska: Każda społeczność internetowa zaspokaja elementarne ludzkie potrzeby - przynależności do grupy osób podobnych, uzyskanie wsparcia, wysłuchania tego, co mamy do powiedzenia. Jednak nie interesuje nas opinia "całego świata", ale faktycznie - tylko grupy osób, do której chcemy przynależeć. Ta grupa, zwłaszcza jeżeli poświęcamy jej sporo czasu, staje się elementem własnej tożsamości. Tożsamość grupowa zakłada podział na "my" i "oni". Ci "oni". to osoby spostrzegane jako odmienne, obce, może niekoniecznie zagrażające, ale takie, z którymi nie chcemy się identyfikować. Skłonność do tego typu podziałów tkwi głęboko w naturze człowieka, co wykazał już Henri Tajfel w klasycznych eksperymentach nad wywoływaniem różnic międzygrupowych - między innymi do wywołania tych różnic wystarczyła (fikcyjna) informacja o tym, że na podstawie rzekomego testu preferencji artystycznych jedni badani okazywali się zwolennikami Kleego, a inni Kandinskiego (w rzeczywistości przydział do obu grup był losowy). Taki drobiazg skutkował na przykład faworyzowaniem "swojej" grupy względem obcej. W tym wypadku odsłanianie sfery prywatnej, naszej prawdziwej tożsamości - z jej zaletami, ale i wadami, czy informacjami, które niekoniecznie muszą nas stawiać w dobrym świetle przed osobami spoza własnej grupy jest ryzykowna. Im większa i bardziej popularna społeczność, tym lepiej - człowiek poszukuje w grupie potwierdzenia słuszności swojego spostrzegania świata. Daje mu to poczucie bezpieczeństwa, buduje przekonanie, ze jest osobą wierzącą w słuszne rzeczy. To dlatego tak dużą rolę w tworzeniu społeczności internetowych ma pewne elementarne podobieństwo użytkowników i stąd taka popularność grup dyskusyjnych, zrzeszających ludzi o podobnych poglądach i stylu życia.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.