Nowy serwis o karierze dla menedżerów

Portal KarieraManagera.pl adresowany do menedżerów średniego i wyższego szczebla powstał w wyniku współpracy spółki Manager Media Sp. z o.o. (grupa Der Spiegel) z firmą Jobs.pl S.A.

Dostarczanie rzetelnej wiedzy, sprawdzonych informacji, profesjonalnych porad, wskazówek i usług oraz wyselekcjonowanych ofert pracy dla przedstawicieli kadry zarządzającej - to podstawowe cele jakie stawiają sobie twórcy informacyjno-rekrutacujnego portalu KarieraManagera.pl.

Redaktor naczelną portalu jest Małgorzata Mierżyńska, wcześniej dziennikarka m.in. "Pulsu Biznesu".

Wyróżnikiem serwisu spośród podobnych inicjatyw ma być profesjonalna zawartość treściowa autorstwa dziennikarzy miesięczników "Manager Magazin", "Personel i Zarządzanie" oraz współpracowników niezależnych i branżowych konsultantów. Dostępna jest ona w tematycznych działach z kategorii Know How (m. in. umiejętności miękkie, stosunki w pracy, planowanie kariery, twoje prawa, wynagrodzenia, kariera i rodzina oraz doskonalenie umiejętności zawodowych i case studies), a także w pozostałych sekcjach poświęconych raportom, rankingom oraz sylwetkom ludzi sukcesu.

Z racji, iż partnerem strategicznym portalu KarieraManagera.pl jest ogłoszeniowy serwis o pracy Jobs.pl - na witrynie nie brakuje licznych ofert zatrudnienia kierowanych do menedżerów średniego i wyższego szczebla.

Dodatkowo w serwisie dostępna jest użyteczna lista 60 head-hunterów umożliwiająca internautom wyszukanie rekruterów specjalizujących się w określonych segmentach rynku. Mamy nadzieję, nie mniej pomocne dla użytkowników okażą się również przygotowane przez nasz zespół listy coachów i prawników, specjalistów od kontraktów menedżerskich - podkreślają założyciele portalu: Maciej Krzysztofik i Nikolaus von Nathusius.

KarieraManagera.plKarieraManagera.pl

Kampania promocyjna nowego serwisu odbywa się na łamach "Manager Magazin", "Vademecum Finanse Osobiste" oraz na portalach Jobs.pl, Onet.pl, Bankier.pl, Businesspolska.pl, Mediarun.pl, Holidaycheck.pl.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.