eCard oraz o2.pl - Wschodzące Gwiazdy Europy Centralnej

Spółki eCard oraz o2.pl znalazły się w pierwszej dziesiątce prestiżowego rankingu Technology Fast 50, w kategorii "Wschodzące Gwiazdy". eCard na drugim zaś o2.pl na siódmym miejscu. Travelplanet.pl, które w ubiegłorocznym zestawieniu zajęła drugie miejsce w obecnym znalazła się na czwartym. Klasyfikacja, sporządzona przez Deloitte, obejmuje najszybciej rozwijające się firmy technologiczne Europy Środkowej. W rankingu bardziej dojrzałych firm na czele ponownie polska spółka - Pro Futuro SA.

Wschodzące Gwiazdy

W kategorii "Wschodzące Gwiazdy" (Risings Stars) notowane są firmy działające w obszarze nowych technologii przynajmniej 3 lata i nie dłużej niż 5 lat, osiągające roczne przychody powyżej 30 tysięcy Euro.

Wzrost spółki eCard w latach 2003 - 2004 wyniósł 551%, co uplasowało ją na drugim miejsu rankingu. W ciągu ostatnich lat dynamika wzrostu o2.pl wyniosła zaś 400%. W 2001 roku dochód wyniósł 115 000 Euro, by 2004 roku osiągnąć pułap 1 000 000 Euro. Travelplanet, która w ubiegłym roku zajęła drugie miejsce z dynamiką wzrostu 1050%, w bieżącym uplasowała się na czwartym, z wynikiem 505%.

Oprócz eCard, Travelplanet.pl oraz o2.pl w pierwszej dziesiątce znalazła się też polska spółka eo Networks. To młodą firmą technologiczna specjalizującą się w zastosowaniach zaawansowanych technologii internetowych na rynku korporacyjnym. eo specjalizuje się w usprawnianiu procesów komunikacji pomiędzy pracownikami, a także z klientami, partnerami i dostawcami, wprowadza narzędzia do organizacji i zarządzania pracą grupową oraz strukturyzuje i ułatwia dystrybucję wiedzy posiadanej przez firmę.

eCard oraz o2.pl -  Wschodzące Gwiazdy Europy Centralnej

- Branża, w której działamy rozwija się niezwykle dynamicznie. Potwierdza to ranking Technology Fast 50. Jest nam bardzo miło, że potencjał o2.pl został dostrzeżony i znaleźliśmy się wśród dziesięciu najlepiej rokujących firm naszej branży w Europie Środkowej - mówi Krzysztof Sierota, członek zarządu o2.pl.

W tym roku udział w programie wzięło ponad 1 000 firm kandydujących z siedmiu krajów. Ranking Technology Fast 50 jest jedną z inicjatyw firmy doradczej Deloitte. W Europie Środkowej Technology Fast 50 przeprowadzany jest, m.in.: w Czechach, na Łotwie, w Polsce, na Słowacji i Węgrzech. Zwycięzcy edycji środkowoeuropejskiej są automatycznie nominowani do ogólnoeuropejskiego rankingu Technology Fast 500.

Dojrzałe Gwiazdy

Aby wejść do drugiego rankingu Fast 50 Europy Centralnej, spółki muszą prowadzić działalność gospodarczą od co najmniej pięciu lat i osiągnąć przychody na poziomie 50.000 Euro w pierwszym roku analizowanego okresu, czyli roku 2000. Wprowadzono też warunek, że każda uczestnicząca firma musi mieć centralę w Europie Środkowej, co wyeliminowało z rankingu większość podmiotów zależnych firm zagranicznych.

W tym roku na czele znów znalazła się polska firma. W ubiegłym roku był to Merlin.pl, który teraz znalazł się na 11 pozycji, teraz jest nią firma Pro Futuro SA., która oferuje usługi związane z transmisją danych oraz dostępem do Internetu, kierowane do korporacji, dużych firm, średnich i małych przedsiębiorstw oraz instytucji. Na trzecim miejscu znalazła się Hoga.pl. Na uwagę zasługuje też mocna pozycja sklepu Komputronik.

O ile w ubiegłym roku w pierwszej 30 znalazło się 8 polskich firm, to w bieżącym już 12.

eCard oraz o2.pl -  Wschodzące Gwiazdy Europy Centralnej

Wyniki rankingu FAST 50 z bieżącego roku oraz poprzednich lat.