eBay: dziękujemy silnej złotówce

W ciągu ostatnich 7 miesięcy liczba transakcji poprzez platformę eBay dokonanych przez polskich internautów w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 130%. "Spośród wszystkich pięciu krajów, za które jestem odpowiedzialna polski oddział odnotowuje największy procent wzrostu zarówno w imporcie produktów, który wynosi 97%, jak i w eksporcie" - mówi w wywiadzie dla Internet Standard Alina Prawdzik, Dyrektor Rynków Wschodzących w eBay odpowiedzialna za za rozwój platformy aukcyjnej w Hiszpanii, Belgii, Austrii, Szwajcarii i Polsce. Czy awans osoby z polskiego kierownicta eBay w miedzynarodowych strukturach koncernu to kontynuacja strategii wzmacniania naszej obecności na rynkach światowych?

eBay: dziękujemy silnej złotówce
Od kwietnia 2008 r. jest Pani Dyrektorem Europejskich Rynków Wschodzących w eBay. Jak Pani sądzi, co zadecydowało o tym, że awans przypadł właśnie Pani?

Alina Prawdzik: Oczywiście nie mogę się wypowiadać w imieniu swoich szefów, ale na pewno duży wpływ miał sukces całego polskiego oddziału eBay pod moim kierownictwem od stycznia 2006 roku. Po zastąpieniu okrojonej wersji serwisu wersją pełną zawierającą szereg funkcjonalności (przede wszystkim obsługa PayPal), otworzyliśmy dla naszych użytkowników niespotykany do tej pory dostęp do globalnego rynku, tym samym znajdując swoje miejsce na polskim rynku. Dodatkowo udało nam się zbudować świetny zespół: innowacyjny i konsekwentny w działaniu.

Bardzo jestem dumna, że to właśnie z Polski - tego najbardziej wysuniętego na wschód europejskiego kraju eBay został wybrany szef Rynków Wschodzących. Poprzez ten awans mam okazję poprawić nieco wizerunek Polaków wśród zachodnich kolegów. Bardzo zabawne ale jednocześnie miłe są ich próby pisania czy mówienia do mnie po polsku , duże zainteresowanie i niejako "odkrywanie" Polski.

Co konkretnie należy teraz do Pani obowiązków?

Jestem odpowiedzialna za budowanie kompleksowej strategii rozwoju i zarządzaniem portfelem eBay w pięciu tzw. wschodzących krajach: Hiszpanii, Szwajcarii, Belgii, Austrii i w Polsce. Raportują do mnie dyrektorzy generalni wszystkich tych krajów, ja z kolei swoich zwierzchników w Europie, a potem już bezpośrednio w centrali eBay w Dolinie Krzemowej w Stanach Zjednoczonych.

Specyfika krajów, za które jestem odpowiedzialna, jest inna niż na bardzo zaawansowanych i największych rynkach aukcyjnych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy w Niemczech. Stworzenie stanowiska Dyrektora Europejskich Rynków Wschodzących eBay to również dowód na to, iż centrala nie lekceważy - wydawać by się mogło - mniej znaczących krajów, jak te, które znajdują się w moim portfelu i chce, aby rozwój serwisu przebiegał tam z uwzględnieniem lokalnych i specyficznych uwarunkowań.

Alina Prawdzik - Dyrektor Europejskich Rynków Wschodzących w eBay
Od kwietnia 2008 r. Dyrektor Europejskich Rynków Wschodzących eBay. Wcześniej od stycznia 2006 r. zajmowała stanowisko Dyrektora Generalnego eBay Polska.

Alina Prawdzik ukończyła Handel Zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim. Kariera zawodowa Aliny Prawdzik przed przejściem do eBay Polska przebiegała w firmie Procter & Gamble (P&G). Jako szefowa działu Shopper Marketing na Polskę Alina Prawdzik realizowała kluczowe dla P&G strategie marketingowe w Europie Środkowo-Wschodniej. Prowadziła również akcję "Podaruj Dzieciom Słońce", za osiągnięcia której została w 2004 r. wyróżniona nagrodą "Parasol Szczęścia" otrzymaną od pisma "Twoje Dziecko". W latach 1999-2001 była Brand Managerem marki Blend-a-med na Polskę i Kraje Bałtyckie, natomiast od 1997 do 1999 roku Brand Managerem nowych produktów.

Na obecnym stanowisku Dyrektora Rynków Wschodzących eBay Alina Prawdzik odpowiedzialna jest za kompleksową strategię rozwoju platformy aukcyjnej w Hiszpanii, Belgii, Austrii, Szwajcarii i w Polsce.