e-commerce napędza popyt na powierzchnie magazynowe

Całkowite zasoby powierzchni magazynowej w Polsce wzrosły do 16,3 mln m2. Duży wpływ na to ma e-commerce, a konkretniej -związana ze sprzedażą online logistyka.

e-commerce napędza popyt na powierzchnie magazynowe

Wzrost zasobów nowoczesnej powierzchni magazynowej w okresie ostatnich 12 miesięcy to 17%, co w przeliczeniu daje ponad 2,1 miliona m2. Nowe inwestycje nastąpiły przede wszystkim na Górnym Śląsku (13 projektów przyniosło 568 tys. m2 nowej powierzchni) oraz w centralnej Polsce (nowe 454 tys. m2). Duże zainteresowanie centami logistycznymi obserwujemy również w stolicy i jej okolicach (197 tys. m2), a także w rejonie Wrocławia (221 tys. m2). Zapotrzebowanie na magazyny świadczy o dynamicznym wzroście rynku logistycznego, powiązanego z e-commerce. Magazynów potrzebują duże, czołowe platformy internetowe, co stawia przed deweloperami nowe wyzwania.

e-commerce napędza popyt na powierzchnie magazynowe

Pomimo dynamicznego rozwoju, nie zmieniają się stawki czynszów - są one nadal niższe, niż w innych krajach naszego rejonu. Niewielkie powierzchnie SBU można wynająć od 4,35 euro miesięcznie (za m2), przestrzeń "big box" to wydatek już od 2,40 euro/m-c za m2. W I kw. 2019 roku na rynku pojawiły się 22 nowe projekty, zawarto 154 umowy najmu o średniej wielkości 6 130 m2. Warto podkreślić, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się powierzchnie magazynowe na północy kraju, co zwiększa ich rolę w dystrybucji dóbr do krajów Skandynawii. Jednocześnie również południe, a zwłaszcza południowy-wschód rejestrują coraz większe ilości budów.