Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

e-commerce napędza popyt na powierzchnie magazynowe

Całkowite zasoby powierzchni magazynowej w Polsce wzrosły do 16,3 mln m2. Duży wpływ na to ma e-commerce, a konkretniej -związana ze sprzedażą online logistyka.

e-commerce napędza popyt na powierzchnie magazynowe

Wzrost zasobów nowoczesnej powierzchni magazynowej w okresie ostatnich 12 miesięcy to 17%, co w przeliczeniu daje ponad 2,1 miliona m2. Nowe inwestycje nastąpiły przede wszystkim na Górnym Śląsku (13 projektów przyniosło 568 tys. m2 nowej powierzchni) oraz w centralnej Polsce (nowe 454 tys. m2). Duże zainteresowanie centami logistycznymi obserwujemy również w stolicy i jej okolicach (197 tys. m2), a także w rejonie Wrocławia (221 tys. m2). Zapotrzebowanie na magazyny świadczy o dynamicznym wzroście rynku logistycznego, powiązanego z e-commerce. Magazynów potrzebują duże, czołowe platformy internetowe, co stawia przed deweloperami nowe wyzwania.

e-commerce napędza popyt na powierzchnie magazynowe

Pomimo dynamicznego rozwoju, nie zmieniają się stawki czynszów - są one nadal niższe, niż w innych krajach naszego rejonu. Niewielkie powierzchnie SBU można wynająć od 4,35 euro miesięcznie (za m2), przestrzeń "big box" to wydatek już od 2,40 euro/m-c za m2. W I kw. 2019 roku na rynku pojawiły się 22 nowe projekty, zawarto 154 umowy najmu o średniej wielkości 6 130 m2. Warto podkreślić, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się powierzchnie magazynowe na północy kraju, co zwiększa ich rolę w dystrybucji dóbr do krajów Skandynawii. Jednocześnie również południe, a zwłaszcza południowy-wschód rejestrują coraz większe ilości budów.