Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

e-Gazele Biznesu przyznane

Poczta Polska i Mastercard, w ramach kolejnej edycji rankingu e-Gazel Biznesu, nagrodziły najbardziej dynamiczne małe i średnie przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w handlu w internecie.

e-Gazele Biznesu przyznane

Wśród 16 laureatów rankingu e-Gazele Biznesu znalazły się:

  • Domator.24 (produkcja i sprzedaż mebli metalowych, foteli biurowych oraz i gambitowych)
  • Szumisie (zabawki dla dzieci)
  • Manuel Caffe ekspresy oraz akcesoria do parzenia kawy)
  • Pracownia Dekoracji AKATJA (artykuły do dekoracji domów)

O tytuł mogły walczyć firmy prowadzące handel online, które w 2016 roku osiągnęły zyski, a następnie odnotowały wzrost przychodów w latach kolejnych. Pułapem przychodu było 100 milionów złotych, a progiem wejścia - 50 tysięcy. Jak pokazały to zgłoszenia, większość polskich firm zajmujących e-commerce liczy sobie od 2 do 50 osób, a najczęściej spotykany asortyment to odzież, obuwie, kosmetyki, artykuły dla dzieci, wyposażenie dla domu i ogrodu oraz artykuły biurowe. Towary wysyłane są przez nie do klientów przede wszystkim za pośrednictwem Poczty Polskiej i Pocztexu (52%). Jak wynika z badania 27% e-sklepów wysyła miesięcznie od 100 do 500 paczek, 16% – powyżej 500 sztuk, 16% – 1–2 tysiące, zaś 31% – powyżej 2 tysięcy przesyłek miesięcznie.

Najpopularniejsze metody płatności to przelewy oraz katy kredytowe - dane Narodowego Banku Polskiego pokazuje, w ciągu ostatnich dwóch lat liczba transakcji kartami w sieci wzrosła aż o 107%. Ich łączna wartość tylko w II kwartale 2019 roku to 3,3 mld zł. Warto zauważyć, że rośnie trzecia siła - już ¾ firm z rankingu e-Gazel obsługuje portfele mobilne.

Ranking e-Gazele Biznesu jest organizowany przez „Puls Biznesu”. Jego autorem jest Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia.