e-Gazele Biznesu przyznane

Poczta Polska i Mastercard, w ramach kolejnej edycji rankingu e-Gazel Biznesu, nagrodziły najbardziej dynamiczne małe i średnie przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w handlu w internecie.

e-Gazele Biznesu przyznane

Wśród 16 laureatów rankingu e-Gazele Biznesu znalazły się:

  • Domator.24 (produkcja i sprzedaż mebli metalowych, foteli biurowych oraz i gambitowych)
  • Szumisie (zabawki dla dzieci)
  • Manuel Caffe ekspresy oraz akcesoria do parzenia kawy)
  • Pracownia Dekoracji AKATJA (artykuły do dekoracji domów)

O tytuł mogły walczyć firmy prowadzące handel online, które w 2016 roku osiągnęły zyski, a następnie odnotowały wzrost przychodów w latach kolejnych. Pułapem przychodu było 100 milionów złotych, a progiem wejścia - 50 tysięcy. Jak pokazały to zgłoszenia, większość polskich firm zajmujących e-commerce liczy sobie od 2 do 50 osób, a najczęściej spotykany asortyment to odzież, obuwie, kosmetyki, artykuły dla dzieci, wyposażenie dla domu i ogrodu oraz artykuły biurowe. Towary wysyłane są przez nie do klientów przede wszystkim za pośrednictwem Poczty Polskiej i Pocztexu (52%). Jak wynika z badania 27% e-sklepów wysyła miesięcznie od 100 do 500 paczek, 16% – powyżej 500 sztuk, 16% – 1–2 tysiące, zaś 31% – powyżej 2 tysięcy przesyłek miesięcznie.

Najpopularniejsze metody płatności to przelewy oraz katy kredytowe - dane Narodowego Banku Polskiego pokazuje, w ciągu ostatnich dwóch lat liczba transakcji kartami w sieci wzrosła aż o 107%. Ich łączna wartość tylko w II kwartale 2019 roku to 3,3 mld zł. Warto zauważyć, że rośnie trzecia siła - już ¾ firm z rankingu e-Gazel obsługuje portfele mobilne.

Ranking e-Gazele Biznesu jest organizowany przez „Puls Biznesu”. Jego autorem jest Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia.