Wybory prezydenckie w Naszej Klasie

Na razie NK nie zdradza szczegółów dotyczących projektu. Według przedstawicieli portalu trwają ustalenia ze sztabami wyborczymi. Nie wiadomo jeszcze, na jakich zasadach komitety będą mogły promować się na NK i czy będzie to usługa płatna. Udało mi się jednak dowiedzieć, że planowana inicjatywa nie jest żartem Prima Aprilisowym.

Nasza-Klasa nie jest pierwszym serwisem społecznościowym w Polsce, który postanowił przeprowadzić wybory pośród swoich użytkowników. W ubiegłym roku serwis dla nastolatków Epuls.pl dał swoim użytkownikom możliwość oddania głosu w wirtualnym głosowaniu na program oraz kandydatów do Parlamentu Wyborczego. W akcji "Młody ma głos" obok realnych ugrupowań politycznych wystartowało fikcyjne E.P.U.L.S (Europejskie Porozumienie Użytkowników Lubiących Społeczności), które wygrało potyczkę.

Z kolei Grono.net przy okazji tych samych wyborów przeprowadziło ankietę wśród użytkowników, w której zapytano o udział w najbliższych wyborach i wiedzę na temat startujących w nich kandydatów. Wyniki pokazały, że aż 31% osób oddaje swój głos na "chybił-trafił".

Na serwisie Facebook dostępna jest natomiast aplikacja, za pomocą której użytkownicy oddają głosy na swoich faworytów, w mających się odbyć jesienią wyborach prezydenckich.

AKTUALIZACJA:

Prowadzenie na NK kont oficjalnych przez kandydatów będzie całkowicie bezpłatne. Sztaby wyborcze nie będą również mogły wykupić reklamy w NK. Jak komentuje Dominik Kaznowski: "Chcemy, aby konkurencja pomiędzy kandydatami odbywała się jedynie za pośrednictwem narzędzi społecznościowych, tak aby budżet kampanii kandydata nie wpływał na możliwości dotarcia do potencjalnych wyborców".

Obecnie NK czeka na zgłoszenia sztabów wyborczych. Samo głosowanie odbędzie się na kilkanaście dni przed oficjalnymi wyborami. NK udostępni publicznie anonimowe wyniki prawyborów.

Według przedstawicieli portalu akcja poza elementami debaty politycznej będzie miała charakter edukacyjny. Z tego powodu zarówno w samym projekcie, jak i w finalnym głosowaniu będą mogły wziąć udział również osoby, które nie ukończyły jeszcze 18 tego roku życia. Wyniki dla tej grupy będą jednak prezentowane oddzielnie.