Wrześniowe podsumowanie wydarzeń

Bez wątpienia ostatnie 30 dni minęło pod znakiem powracającej podwyżki VAT-u na internet oraz już tradycyjnych deklaracji rządu dotyczących rozwiązania problemu wysokich kosztów połączeń. Niemało emocji wzbudziła prezentacja Onetu, która do publicznej wiadomości podawała wyniki wciąż utajnionego badania PBI. Głośno było również o emisji obligacji MCI oraz zmianach statutu Wirtualnej Polski.

Na początku września nasz rząd obudził się z wakacyjnego letargu - a to za sprawą oficjalnego pisma od Komisji Europejskiej, która żąda wyjaśnień w sprawie pogwałcenia prawa unijnego przy niewprowadzeniu podstawowej stawki VAT na internet. Wydaje się, że finał sprawy już blisko, a więc usługi internetowe zostaną ostatecznie objęte... 22% stawką VAT-u.

Rząd jednak uporczywie deklaruje, że coś w sprawie wysokich kosztów usług internetowych zrobi. Czy rzeczywiście? Po ostatnich przykładach braku konstruktywnych działań, a także po publikacji raportu Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (który stwierdzał, że... w Polsce internet jest tani) trudno uwierzyć, by coś się zmieniło w najbliższej przyszłości.

We wrześniu elektryzowały również wiadomości z rynku portali. W październiku z zarządu Interii.pl odwołany zostanie prezes spółki Tomasz Jażdżyński, który od 5 lat związany jest z portalem. Niemało poruszenia wywołała również kierowana do klientów prezentacja Onetu, w której znaleźć można było wyniki wciąż tajnego badania PBI. Onet sławił się również tym, że chciał uśmiercić swojego największego konkurenta - Wirtualną Polskę. Po zmianach w statucie WP, które przegłosował większościowy akcjonariusz portalu - TP Internet - Onet opublikował wiadomość głoszącą koniec gdańskiego portalu. Tymczasem zmiany statutowe nie mają żadnego wpływu na działanie Wirtualnej Polski, a sam portal, jak podkreśla zarządca, ma się dobrze.

W mijającym miesiącu odbyła się emisja obligacji MCI zamiennych na akcje. Funduszowi udało się z niej pozyskać jedynie 10 mln zł, czyli jedną trzecią tego, co planowano.

W końcu ruszyła w Polsce telefonia trzeciej generacji. Operatorzy Ery oraz Plus GSM oficjalnie poinformowali o uruchomieniu usług UMTS. Nie ma się jednak specjalnie czym zachwycać, bo sieć 3G działa w niewielu miejscach, brakuje również aparatów telefonicznych działających w tym zakresie. Czy coś się zmieni w październiku? Zobaczymy

Poniżej Top 10 Internet Standard, czyli najlepiej czytane wiadomości we wrześniu:

1. Maciej Grabski, współtwórca strategii Wirtualnej Polski: WP miała być polskim Yahoo!

2. Chello: szerokie pasmo przez 3 miesiące gratis

3. Jesteśmy drudzy, ale pierwsi: manipulacje badaniami internetu

4. Megawyciek: Onet upublicznił wyniki PBI

5. Prezes Interii odchodzi z portalu

6. Zagadkowa gra: jakie są zamiary MCI względem WP

7. Wirtualna Polska: portal jest i będzie

8. Jacek Kawalec: Wirtualna Polska to szkoła przetrwania

9. Aster City: my też przyspieszamy internet

10. Benita Jakubowska: zawsze chciałam pracować w reklamie