WiMAX kusi obietnicami

Wysyp produktów WiMAX

Oprócz potentatów, takich jak Intel, Motorola, Nokia, Nortel, Samsung i kilkunastu innych dużych firm, rozwojem technologii WiMAX zajmuje się obecnie ok. 200 mniejszych dostawców na całym świecie. Już teraz mamy do czynienia z wielkim pasmem premier produktów.

Intel wprowadził na rynek nową generację układów zintegrowanych chipsetów radiowych WiMAX Connection 2250. Są to pierwsze na rynku układy pozwalające na obsługę zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych sieci WiMAX we wszystkich przewidzianych dla nich częstotliwościach we wszystkich krajach.

Airspan zaprezentował serię uniwersalnych stacji bazowych HiperMAX, które mogą pracować w różnych pasmach zarezerwowanych dla WiMAX przy wykorzystaniu zarówno techniki FDM (Frequency Division Multiplexing), jak i TDM (Time Division Multiplexing). Interfejsy radiowe tych stacji są sterowane programowo i zależnie od potrzeb umożliwiają ich wykorzystanie do obsługi łączy stacjonarnych lub mobilnych. Stacje bazowe HiperMAX mają się pojawić na rynku na początku przyszłego roku.

Alvarion zapowiada wprowadzenie do sprzedaży za 3 miesiące stacji bazowych BreezeMAX 2300 i 2500 zgodnych ze standardem 802.16e i obsługujących wykorzystywane w USA pasma 2,3-2,5 GHz.

Aperto Networks również zapowiada wsparcie dla mobilnej wersji WiMAX. Firma zamierza wprowadzić do sprzedaży nowe moduły, które po zainstalowaniu w stacjach bazowych PacketMAX 5000 dla łączy stacjonarnych pozwolą na rozszerzenie ich funkcjonalności o obsługę urządzeń zgodnych ze standardem 802.16e.

InfiNet Wireless, rosyjski producent sprzętu WiMAX zapowiada wprowadzenie przed końcem tego roku rodziny urządzeń SkyMAN NG pracujących w pasmach 3,5 GHz oraz 2,5 GHz i wyposażonych zarówno w interfejsy WiMAx, jak i Wi-Fi. Stacje będą mogły obsługiwać różne systemy transmisji - również sieci mesh.

Redline Communications ogłosiła, że jej najważniejszym celem jest przedstawienie pełnego wsparcia dla mobilnej wersji WiMax podczas testów kompatybilności zaplanowanych na luty 2007 r. Podczas ostatnich testów kompatybilności w Maladze Redline jako pierwszy dostawca sprzętu zaprezentował wsparcie dla otwartej specyfikacji interfejsu radiowego OBSAI RF dla stacjonarnych sieci WiMAX. Wykorzystujące ją stacje bazowe SC1000 obsługują też redundancję interfejsów radiowych.

Sequans Communications, producent chipsetów WiMAX, zaprezentował nową generację energooszczędnych układów, które mogą znaleźć zastosowanie w kartach PCI Express, modułach SDIO, USB lub telefonach komórkowych. Oprócz tego firma wprowadziła karty PCMCIA z interfejsami WiMAX pracującymi w paśmie 2,3-2,7 GHz, a na listopad zapowiada premierę modeli działających w pasmie 3,5 GHz.

Stella Doradus, irlandzka firma specjalizująca się w opracowywaniu zaawansowanych konstrukcji antenowych, zaprezentowała anteny Netamorphic pozwalające na siedmiokrotną redukcję interferencji sygnałów pochodzących od innych stacji bazowych. Oprócz tego anteny umożliwiają operatorom zdalne sterowanie ich położeniem, co ma obniżyć koszty operacyjne.

Komercyjny WiMAX w Polsce

Po zakończeniu pilotażowego etapu Netia rozpoczęła we wrześniu br. komercyjną sprzedaż usług wykorzystujących stacjonarną technologię WiMAX w 20 miastach w Polsce. Według przewidywań Netii, w tym roku liczba klientów osiągnie poziom kilku tysięcy, a do końca 2007 r. wzrośnie do kilkudziesięciu tysięcy i sieć ta obejmie zasięgiem 147 miast. Netia WiMAX wykorzystuje technologię firmy Alvarion dostarczoną przez Alcatela. Również Exatel planuje uruchomienie w 2007 r. usług dostępu do Internetu przy wykorzystaniu bezprzewodowej technologii WiMAX, przy czym jej sieć obejmie "jedynie" 37 miast.

Budowę sieci dostępowych w tej technologii planuje w Polsce także amerykańska firma Clearwire. Pierwsze usługi mają być udostępnione w 2007 r. W odróżnieniu od innych instalacji WiMAX w Polsce ma to być sieć nastawiona na masowego użytkownika wykorzystująca gęstą infrastrukturę stacji bazowych. Clearwire była jednym z pierwszych operatorów telekomunikacyjnych koncentrujących się na WiMAX. Obecnie ma ona 165 tys. użytkowników w 34 krajach i sieć obejmującą 375 miast na całym świecie.