Usługi dodane w telefonii komórkowej warte 1 miliard zł

Jak wynika z informacji firmy analitycznej PMR, w tym roku wartość rynku usług dodanych w telefonii komórkowej przekroczy miliard złotych. Polacy przez telefony komórkowe coraz chętniej będą płacić rachunki, oglądać telewizję i brać udział w konkursach.

Na podstawie raportu "Rynek usług dodanych i multimedialnych w Polsce 2009. Prognozy rozwoju na lata 2009-2012" przygotowanego przez firmę analityczną PMR wynika, że wartość rynku usług dodanych w telefonii komórkowej na koniec 2008 roku wyniosła blisko 930 milionów zł. Jest to wzrost o 22 procent w porównaniu do roku 2007. Analitycy są przekonani, że w latach 2009-2012 będziemy świadkami dynamicznego rozwoju tego rynku, a to wszystko za sprawą nowych usług dodanych np. mobilne płatności, interaktywna telewizja, czy aplikacje wykorzystywane w kampaniach marketingu mobilnego (nagrania głosowe, konkursy, loterie).

Usługi dodane w telefonii komórkowej warte 1 miliard zł

Popularność programów telewizji mobilnej

Operatorzy przewidują, że liczba klientów mobilnej telewizji w Polsce po uruchomieniu komercyjnego pasma, w ciągu roku przekroczy 100 tysięcy. Docelowo w przeciągu kilku lat z mobile TV będzie korzystać ponad milion osób. Jaką ofertę telewizji mobilnej przygotują firmy telekomunikacyjne? Z badań PMR Research wynika, że podstawowym programem będą wiadomości z kraju i ze świata. Ponadto 53% firm chce uruchomić kanał sportowy, 48% muzyczny, 43% erotyczny, a 39% poświęcony rozrywce interaktywnej. Jedynie 13% firm chce umieścić w swojej ramówce filmy i seriale.

Firmy telekomunikacyjne pracują również nad możliwością uruchomienia usługi dokonywania płatności przy pomocy telefonu bez względu na rodzaj operatora. Jednak wymaga to stworzenia jednolitego standardu płatności. To może jeszcze potrwać.