Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Usługi dodane w telefonii komórkowej warte 1 miliard zł

Jak wynika z informacji firmy analitycznej PMR, w tym roku wartość rynku usług dodanych w telefonii komórkowej przekroczy miliard złotych. Polacy przez telefony komórkowe coraz chętniej będą płacić rachunki, oglądać telewizję i brać udział w konkursach.

Na podstawie raportu "Rynek usług dodanych i multimedialnych w Polsce 2009. Prognozy rozwoju na lata 2009-2012" przygotowanego przez firmę analityczną PMR wynika, że wartość rynku usług dodanych w telefonii komórkowej na koniec 2008 roku wyniosła blisko 930 milionów zł. Jest to wzrost o 22 procent w porównaniu do roku 2007. Analitycy są przekonani, że w latach 2009-2012 będziemy świadkami dynamicznego rozwoju tego rynku, a to wszystko za sprawą nowych usług dodanych np. mobilne płatności, interaktywna telewizja, czy aplikacje wykorzystywane w kampaniach marketingu mobilnego (nagrania głosowe, konkursy, loterie).

Usługi dodane w telefonii komórkowej warte 1 miliard zł

Popularność programów telewizji mobilnej

Operatorzy przewidują, że liczba klientów mobilnej telewizji w Polsce po uruchomieniu komercyjnego pasma, w ciągu roku przekroczy 100 tysięcy. Docelowo w przeciągu kilku lat z mobile TV będzie korzystać ponad milion osób. Jaką ofertę telewizji mobilnej przygotują firmy telekomunikacyjne? Z badań PMR Research wynika, że podstawowym programem będą wiadomości z kraju i ze świata. Ponadto 53% firm chce uruchomić kanał sportowy, 48% muzyczny, 43% erotyczny, a 39% poświęcony rozrywce interaktywnej. Jedynie 13% firm chce umieścić w swojej ramówce filmy i seriale.

Firmy telekomunikacyjne pracują również nad możliwością uruchomienia usługi dokonywania płatności przy pomocy telefonu bez względu na rodzaj operatora. Jednak wymaga to stworzenia jednolitego standardu płatności. To może jeszcze potrwać.