Uniwersalny system wzmacniania budżetu?

Jeśli Ministerstwo Łączności, przyznając koncesje na UMTS, będzie chciało załatać dziury w budżecie, obciąży to operatorów sieci komórkowych, czyli de facto ich abonentów.

Jeśli Ministerstwo Łączności, przyznając koncesje na UMTS, będzie chciało załatać dziury w budżecie, obciąży to operatorów sieci komórkowych, czyli de facto ich abonentów.

Generalnie komórki nie powinny drożeć, ale będą wolniej tanieć, bo przecież trzeba za coś zbudować nową sieć. Tylko czy jest ona aż tak bardzo w tej chwili potrzebna?

Rywalizacja o otrzymanie od Ministerstwa Łączności licencji na UMTS zaczyna nabierać kolorów. W ubiegłym tygodniu posłowie zadecydowali, że przetarg musi się odbyć do końca tego roku. Resort łączności chciał, żeby termin przyznania koncesji przedłużono do przyszłego roku, co poparł nawet Senat. Jednak niższa izba parlamentu poprawkę senacką odrzuciła. Powód – konieczność dopasowania polskiego prawa do standardów Unii Europejskiej. Ministerstwo Łączności przekonuje, że było na to przygotowane i ma gotowy harmonogram działań. Kandydaci ubiegający się o licencje muszą więc do 6 grudnia złożyć oferty. Problem w tym, że licencje powinny zostać przyznane przed 31 grudnia i nie wiadomo, czy wystarczy czasu na zorganizowanie przetargu i czy nie będzie trzeba wybrać ofert w inny sposób. Oficjalne zaproszenie do udziału w przetargu zostanie ogłoszone na początku października. Szczegóły harmonogramu resort łączności poda na przełomie sierpnia i września.

Cóż to jest wspomniane UMTS? To technologia, Universal Mobile Telecommunications System, określana też jako telefonia trzeciej generacji, pozwalająca między innymi na żeglowanie po Internecie za pomocą telefonu komórkowego. Ministerstwo Łączności chce przyznać od czterech do pięciu koncesji na UMTS. Ubiegają się o nie, co jest oczywiste, wszyscy polscy operatorzy telefonii komórkowej – Plus, Era i Idea. Ubieganie się o koncesję zapowiedział też operator telefonii stacjonarnej Netia. Koncesję ma dostać również Telekomunikacja Polska (główny udziałowiec Centertelu – operatora sieci Idea), ale będzie musiała za nią zapłacić. Resort zapowiada preferowanie w przetargu polskich operatorów.