Twitter nie przestaje rosnąć w Polsce i na świecie

Z Twittera korzysta już ponad 700 tys. użytkowników z Polski, co robi zeń lidera wśród rodzimych serwisów mikroblogowych. Jak przyznają twórcy serwisu, ich dzieło rozwija się obecnie międzynarodowo.

Z miesiąca na miesiąc rośnie popularność Twittera w Polsce. Międzynarodowy mikroblog w październiku ubiegłego roku wyprzedził dotychczas prowadzący pod względem liczby użytkowników serwis Blip.pl.

Według najnowszych wyników badania Megapanel PBI/Gemius, z Twittera korzystało w Polsce już 730 tys. użytkowników (real users), a z należącego do Network Blipa 450 tys. użytkowników (real users).

Trzecim graczem na rodzimym rynku mikroblogów jest Flaker.pl (200 tys. real users).

W zestawieniu brakuje jednak najlepiej znanego w naszym kraju mikrobloga Sledzik. Problem w tym, że domena Sledzik.pl po dziś dzień przekierowuje tylko na adres Naszej Klasy (dokładny adres to:sledzik)" target="_blank" class="link">http://nasza-klasa.pl/sledzik) i badanie Megapanel PBI/Gemius nie podaje liczby użytkowników samego mikrobloga. Oczywiście wiemy, że z Nasza-Klasa.pl korzysta grubo ponad 11 mln internautów, jednak trudno uznać ich wszystkich za użytkowników Sledzika.

Sledzik należy więc uznać za usługę Naszej Klasy, a nie oddzielny serwis mikroblogowy.

Z danych udostępnionych przez Naszą Klasę wynika, że jak dotąd użytkownicy NK zamieścili na Sledziku ponad 43,5 miliona wpisów, zaś najpopularniejsze konta są śledzone przez setki tysięcy ludzi.

Źródło: Megapanel PBI/Gemius

Źródło: Megapanel PBI/Gemius

- "W moim przekonaniu serwisy mikroblogowe skierowane do masowego odbiorcy są skazane na integrację z dużymi serwisami społecznościowymi. Niezależne marki mikroblogowe są i będą wykorzystywane przez węższe grupy odbiorców skupione wokół określonej tematyki. Z powyższego wynika, że stawiamy raczej na integrację narzędzia jakim są mikroblogi z portalem iż jego uniezależnienie - stąd m.in. taka a nie inna polityka produktowa. Potwierdza to również sposób korzystania i percepcja samego narzędzia przez użytkowników" - mówi Dominik Kaznowski#, pełnomocnik zarządu ds. Marketingu i PR w Nasza Klasa.

Według Dominika Kaznowskiego, Sledzik ma więcej więcej użytkowników w Polsce niż Twitter. - "Tylko Łowców.B śledzi blisko 600 tys. osób., a nie są to tacy sami "użytkownicy" jak w Megapanelu, który bazuje na cookie. Nasze liczby mówią o zalogowanych do serwisu kontach realnych."