Twitter nie przestaje rosnąć w Polsce i na świecie

Wróćmy jednak do Twittera. Jak wynika z wewnętrznych danych serwisu, większość jego użytkowników obecnie stanowią osoby spoza USA. Ponad 60 proc. kont na tym serwisie złożyli internauci z innych niż Stany Zjednoczone państw. Przewaga kont międzynarodowych nastąpiła we wrześniu ubiegłego roku.

Twitter dostępny jest obecnie w pięciu wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, włoskiej i hiszpańskiej. "W niektórych z tych krajów wzrost użytkowników nastąpił po tym, jak z serwisu zaczął korzystać polityk lub sławna osoba" - pisze na blogu Matt Sanford, główny inżynier w zespole międzynarodowym Twittera. Dla przykładu, w Kolumbii liczba zapisujących się wzrosła o 300 proc., niedługo po tym, jak na Twitterze zarejestrował się polityk Piedad Cordoba Ruiz. W Indiach ruch potęgują gwiazdy Bollywood.

"Chcemy, żeby Twitter był dostępny w tak wielu językach jak to tylko możliwe" - powiedział na konferencji CTIA Biz Stone, współzałożyciel Twittera.

Firma pracuje także nad ułatwieniem w korzystaniu z Twittera za pomocą telefonów, tak aby objąć swoim zasięgiem możliwie jak największą populacje osób nie posiadających komputerów. Twitter ma podpisane umowy z 65. operatorami komórkowymi, dzięki czemu użytkownicy mogą przesyłać i odbierać "tweety" za pomocą SMS bez dodatkowych kosztów.

“Jeżeli farmer żyjący w wiosce gdzieś na Trzecim Świecie może otrzymać najprostsze wiadomości za pomocą SMSa, jak prognozę pogody czy coś podobnego, może to wywrzeć znaczący wpływ" - powiedział Biz Stone.

Może się jednak okazać, że zanim Twitter zostanie przetłumaczony na kolejne zagraniczne języki, konkurencja zdąży już dobrze zadomowić na kolejnych rynkach. W Azji popularność zdobywa mikroblog Plurk, oferując usługi w lokalnych językach.