Trusted Shops wchodzi do Polski

Klienci e-sklepów będą mogli wykupić ubezpieczenie gwarantujące zwrot pieniędzy, jeśli towar do nich nie dotrze - dowiedziała się "Rz".

Internauci, którzy wciąż obawiają się zakupów w sieci, będą mogli skorzystać ze specjalnego ubezpieczenia. Do Polski wchodzi działający już od 1999 r. system Trusted Shops. Korzystają z niego właściciele sklepów w Niemczech, Szwajcarii i Austrii - wartość transakcji to 500 mln euro rocznie.

Klient e-sklepu, który będzie chciał wykupić ubezpieczenie dla swojego zakupu, zapłaci 0,2 proc. wartości transakcji.

Sklep, który będzie chciał oferować swoim klientom ubezpieczenie będzie musiał przejść szereg badań kondycji finansowej - "Sprawdzimy też nie tylko, czy funkcjonuje zgodnie z prawem, ale także z naszymi wytycznymi. Polskie prawo nie nakłada choćby obowiązku podawania numeru telefonu do sklepu, my jednak tego wymagamy" - mówi dla "Rz" Piotr Jarosz, który odpowiada za rozwój Trusted Shops w Polsce. Piotr jarosz jest właścicielem platformy Sklepy24.pl.

Trusted Shops przyznaje sklepowi także limit, do którego ubezpieczane są wszystkie transakcje. Najniższy to 10 tys. euro. Za przystąpienie do systemu sklep będzie płacił ok. 80 euro. Jarosz twierdzi, że nawet po przyznaniu certyfikatu sklep czekają dalsze kontrole, takie jak testowe zakupy przeprowadzane w imieniu Trusted Shops.

Jak jednak zauważa "Rz", na polskim rynku działają już inni wydawcy certyfikatów i jak na razie nie mają oni na koncie spektakularnych sukcesów. Z nieoficjalnych informacji "Rz" wynika, że do systemu Euro Label przystąpiło tylko ok. 20 sklepów.

Źródło: Rp.pl