Testerzy pilnie poszukiwani

Branże e-commerce i e-usług potrzebują testerów oprogramowania. Ci najlepsi stają się "towarem" deficytowym, dlatego aż 1/5 z nich deklaruje obecnie wzrost wynagrodzenia aż o 30% w stosunku do ubiegłych lat, a 62% z nich nie szuka aktywnie nowej pracy.

Zapotrzebowania na usługi mobilne, rozwój e-commerce i bankowości elektronicznej, w końcu - pojawienie się nowych funkcjonalności, jak np. e-konsultacje lekarskie i e-recepty, to przykłady na to, jak pandemia przyspieszyła inicjatywy związane z digitalizacją w sektorach, które dotąd obsługiwali ludzie. Nowe usługi i narzędzia trzeba przetestować, więc nie dziwi wzrost popytu na usługi testerów.

Trend ten potwierdza Dominika Opozda, starszy rekruter IT & Telecoms w Devire. Ekspertka podkreśla, że od początku pandemii widać dynamiczny wzrost popytu na testerów w branżach niezwiązanych z programowaniem. „Chodzi przede wszystkim o takie sektory, jak medyczny, finansowy czy e-commerce. W ich przypadku liczba ofert pracy dla testerów w ostatnich miesiącach wzrosła średnio o 15%”- mówi.

Wartość globalnego rynku testowania oprogramowania w 2019 roku przekroczyła 40 miliardów dolarów i choć ubiegłoroczne szacunki wskazywały, że w ciągu następnych sześciu lat (do 2026 r.) ta wycena sięgnie 60 mld usd (przy założonym rocznym wskaźniku wzrostu CAGR na poziomie 9,48%), w związku z globalną sytuacją eksperci przewidują zdecydowanie większe wzrosty.

Jak to wygląda w Polsce?

Firmy przeszły w zdalny tryb pracy, a część sklepów dotychczas dostępnych tylko offline zaczęło sprzedaż internetową. Online możemy załatwić też coraz więcej spraw urzędowych. Powstają aplikacje do kwarantanny, rozwija się telemedycyna w postaci np. opasek monitorujących zdrowie pacjentów i wysyłających cyklicznie dane do ich lekarzy. Eksperci z TestArmy Group prognozują, że najbliższa przyszłość wymusi u przedsiębiorców jeszcze większą uwagę i ostrożność w zakresie wypuszczanych na rynek produktów. „Choć krótkoterminowe oszczędności kuszą, wcześniej czy później odbiją się one czkawką w postaci np. sporych kar finansowych za konsekwencje wypuszczenia na rynek produktu z błędami. Firmy muszą znaleźć balans pomiędzy cięciem kosztów, a zadbaniem o długofalowe skutki swoich działań” – zaznacza Wojciech Humiński, COO TestArmy Group.

„W 2020 roku zapotrzebowanie na testerów dynamicznie wzrosło - przede wszystkim w branżach niezwiązanych stricte z IT. Powstające aplikacje są bowiem coraz bardziej złożone i wymagają większych nakładów pracy, aby je przetestować. Zwiększa się liczba ich funkcji, a także rośnie liczba niezbędnych do sprawdzenia danych - mówi Joanna Zajchowska, manager zespołu rekrutacyjnego IT Outsourcing w Devire.

Testerzy pilnie poszukiwani

Obecnie na najwięcej ofert pracy mogą liczyć kolejno - testerzy manualni/QA, a następnie automatyczni, w tym testujący cyberbezpieczeństwo. Jednocześnie największe zapotrzebowanie jest na specjalistów doświadczonych w testowaniu sklepów internetowych (w związku z przenoszeniem działalności do strefy online). Podobną sytuację obserwuje się też w przypadku usług medycznych (testowania wymagało choćby uruchomienie teleporad na znacznie większą skalę niż dotychczas). Poza tym na liczbę ofert pracy nie mogą narzekać testerzy specjalizujący się w rozwiązaniach bankowych.

Testerzy pilnie poszukiwani

"Testerów z odpowiednio dużym doświadczeniem jest obecnie za mało i nie zapowiada się, że ta sytuacja ulegnie zmianie. Większość uczelni ukierunkowana jest na kształcenie przyszłych programistów, a i wielu testerów samemu obiera tę drogę. W wyniku tego brakuje midów i seniorów, dlatego firmy będą radzić sobie z tym przenosząc część odpowiedzialności na resztę zespołu, czyli deweloperów, architektów itd." - tłumaczy Michał Buczko, ekspert z firmy TestArmy Group.

Wynagrodzenia testerów szybuja w górę, jednak te najwyższe są związane z faktem, że specjaliści są często odpowiedzialni także za planowanie i wdrażanie procesów, rozmowy biznesowe czy negocjacje z klientami, są więc tak naprawdę nie tylko testerami, ale sprawnymi managerami.