Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Telefon IP przez Nagłos

Nagłos to usługa telefonowania przez Internet obsługiwana przez Gadu-Gadu. Do tej pory użytkownicy mogli z niej skorzystać jedynie za pośrednictwem komunikatora, teraz się to zmieniło - wystarczy sprzętowa bramka VoIP i połączenie internetowe. Wszyscy domownicy (nawet ci wrogo nastawieni do nowoczesnej techniki) będą mogli rozmawiać tanio za pośrednictwem zwykłego aparatu telefonicznego. Czy najpopularniejszy komunikator w Polsce przełamie monopol firm telekomunikacyjnych i spopularyzuje VoIP? Przeczytaj test usługi i sprawdź jakie to proste.

Telefon IP przez Nagłos
Komunikator Gadu-Gadu to niewątpliwy lider na rynku polskim, jeśli chodzi o popularność sieci. Oferuje on połączenia komputer-telefon oraz komputer-komputer. Aby skorzystać z telefonu internetowego wystarczy doładować swoje konto i już można rozmawiać z całym światem. Ponadto dostępne są wideo rozmowy, jednak ich jakość pozostawia wiele do życzenia - przy połączeniu za pomocą usługi Neostrada 256 kbps obraz jest niewyraźny a płynność ruchów przy ustawieniu 25 klatek/s jest również niezadowalająca. Nie da się ukryć, że wielu użytkownikom dotychczas korzystającym z tego komunikatora łatwiej będzie dopisać do poszczególnych kontaktów numer telefonu, zamiast rejestrować się w innym programie i ręcznie przenosić listę kontaktów. Jakość rozmów jest zadowalająca, jednak wymaga nieco lepszego mikrofonu, niż w przypadku innych komunikatorów. Nie zaobserwowaliśmy opóźnień w przekazywaniu głosu, ani deformacji. Nawet przy łączu 128 kbps wszystkie zdania były wyraźne.

Nawiązywanie połączeń jest bardzo intuicyjne, a funkcja rozmów na telefony stacjonarne i komórkowe nie jest skomplikowana. Jeśli chodzi o ilość funkcji to GG stanowi największą konkurencję dla Skype. Trudno też sobie wyobrazić korzystanie z Skype'a jako głównego komunikatora, którym posługujemy się w kontaktach z rodziną czy znajomymi na co dzień.

Bramka na świat

Telefon IP przez Nagłos

Bramka VoIP nie wymaga uruchamiania komputera

Od niedawna (zobacz materiał "Gadu-Gadu przez telefon") dostępna jest kolejna możliwość łączenia się z użytkownikami tradycyjnych telefonów, czyli korzystanie ze sprzętowej bramki VoIP lub telefonu IP. Zasada działania tych urządzeń jest następująca - urządzenie posiada tradycyjne gniazdko sieciowe, do którego należy podłączyć kabel sieciowy. Tutaj pojawia się pierwszy problem, bo rzadko w domu występują dwa podłączenia. Jeśli chcesz korzystać z bramki i komputera równocześnie musisz zainwestować w dodatkową kartę sieciową lub przełącznik dzielący łącze internetowe. Tak samo przedstawia się problem dla użytkowników korzystających z modemów ADSL, które są podłączane do komputera za pośrednictwem portu USB. W tym przypadku solidny router ADSL łączący w sobie funkcje VoIP to wydatek kilkuset złotych (nawet 700), co już stawia pod znakiem zapytania opłacalność takiego zakupu.

Jeśli już połączenie będzie gotowe wystarczy podłączyć telefon do odpowiedniego gniazdka w bramce. Samo podłączanie urządzenia IP jest banalne, jednak w przypadku niestandardowej konfiguracji sieci zaczynają się "schody". Nasze testowe urządzenie można było skonfigurować za pomocą klawiatury telefonu. Po wybraniu czterech "krzyżyków" użytkownik przechodzi do trybu ustawiania bramki. Pomocne są w tym przypadku komunikaty głosowe. O ile zmiana adresu IP, wyłączenie obsługi DHCP lub wpisanie maski sieci są dość proste, to ręczne podanie adresu fizycznego, na podstawie którego nadawany jest konkretny numer IP (tak było w naszym przypadku) nie należy do przyjemności ze względu na występowanie liter w kodzie szesnastkowym. Naszym zdaniem średnio zaawansowany użytkownik będzie musiał się napracować zanim odpowiednio połączy swoje urządzenie.

W trakcie naszych testów korzystaliśmy z bramki IP PAP2T firmy Linksys, która obsługuje protokół SIP. Według Gadu-Gadu każde urządzenie zgodne z tym standardem będzie bez problemów współpracowało z usługą Nagłos. Urządzenie posiada własne zasilanie (konieczne jest podłączenie do prądu), 2 porty telefoniczne oraz jedno gniazdko sieciowe. Bramka jest solidna i nie mieliśmy żadnych zastrzeżeń do jej pracy. Uchwyty montażowe umożliwiają jej montaż na ścianie (np. pod biurkiem), aby można było ją ukryć.

Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New replica rolex watches are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.