Skype bezpieczny... Ale czy na pewno?

Co na to Gadu-Gadu?

Jarosław Rybus - rzecznik prasowy GG - nakreślił przyszłość nowego rozwiązania dla biznesu firmowanego przez polskiego operatora sieci komunikacyjnej:

W miarę rozwoju komunikatora zaobserwowaliśmy, że Gadu-Gadu używane jest nie tylko do celów prywatnych, ale korzystają z niego również pracownicy firm w celach zawodowych. Ta grupa osób stale rośnie. W związku z tym podjęliśmy decyzję, aby rozwijać Gadu-Gadu również w kierunku rozwiązań biznesowych i korporacyjnych. W tej chwili jesteśmy mocno zaawansowani w pracach nad tą aplikacją. Zainteresowanie wersją Gadu-Gadu dla biznesu jest olbrzymie - otrzymujemy wiele zapytań od firm. Mamy nadzieję, że GG dla biznesu doskonale spełni wymogi i oczekiwania. Szybko i bez konieczności telefonowania. To zaleta pisanej komunikacji - przedstawiciel danej firmy może przecież rozmawiać z kilkoma potencjalnymi klientami naraz przez GG. To oszczędność czasu i kosztów, a także sprawna komunikacja.

Podstawową różnicą między wersją ogólnodostępną, a korporacyjną będzie sposób komunikowania się użytkowników programu. W wersji ogólnodostępnej użytkownik kontaktuje się z innymi za pośrednictwem centralnych serwerów Gadu-Gadu. Wersja korporacyjna programu będzie instalowana na serwerze firmy, a użytkownicy sieci wewnętrznej będą komunikowali się z innymi właśnie za jego pośrednictwem. Program w wersji dla firm będzie miał też znacznie bardziej restrykcyjne zabezpieczenia. Administrator sieci będzie mógł ustawić poziom zabezpieczeń w zależności od polityki bezpieczeństwa w firmie. Będzie możliwość np. zablokowania odbierania plików z zewnątrz. Także w rękach administratora będzie leżało nadawanie uprawnień poszczególnym użytkownikom: jedni będą mogli kontaktować się bez ograniczeń z użytkownikami Gadu-Gadu z zewnątrz, innym będzie można pozwolić jedynie na rozmowy w ramach sieci firmowej.

Niestety nie wiadomo, kiedy będzie miała miejsce premiera polskiej aplikacji dla biznesu.

Popularność komunikatorów w Polsce (listopad 2005)

Z nieoficjalnych danych wynika, że Skype w Polsce ma 1,4 mln użytkowników. Poniżej prezentujemy tabelę najpopularniejszych programów:

Więcej informacji dostępnych jest na w materiale Skype ma w Polsce 1,4 mln użytkowników