Skype bezpieczny... Ale czy na pewno?

Użytkownicy indywidualni korzystający z komunikatora Skype z przekonaniem mogą kiwnąć głową, że aplikacja jest bezpieczna. Jednak co się dzieje z programem, gdy wprowadzimy go do firmy? Szef Skype w Polsce zapewnia, że jest to bardzo bezpieczna aplikacja i znajdzie zastosowanie w niewielkich przedsiębiorstwach: "Doniesienia w mediach są często niekonkretne, mówiące dość mgliście o bliżej nieokreślonych lukach w bezpieczeństwie bez wskazania na konkretną wadę mogącą stanowić zagrożenie". Entuzjazmu tego nie podziela Piotr Kijewski z CERT Polska, który widzi poważne mankamenty wprowadzania komunikatora do przedsiębiorstw: "Wiadomo, że część ruchu jest szyfrowana, ale protokół nie został poddany gruntownej analizie więc trudno się wypowiedzieć na temat jakości stosowanych rozwiązań".

Skype bezpieczny...  Ale czy na pewno?

Skype dla Biznesu wprowadził specjalną witrynę, której celem jest ułatwienie globalnej komunikacji i zarządzania w firmach zatrudniających mniej niż 10 pracowników. Firmy te stanowią ponad 50 procent wszystkich użytkowników biznesowych Skype. Nowe zasoby Skype są dostępne na stroniehttp://skype.biz , pozwolą one na maksymalizację bezpieczeństwa i zwiększenie produktywności. Inne cechy nowego produktu to m.in. integracja z paskiem narzędziowym Microsoft Outlook i nowe produkty zoptymalizowane dla małych przedsiębiorstw.

Skype bezpieczny...  Ale czy na pewno?

Witryna Skype dla biznesu.

Wiemy, że 30 procent z 75 milionów użytkowników to przedsiębiorstwa, w większości małe firmy. - powiedział Michał Kostrzewa, szef Skype w Polsce. Za pomocą komunikatora Skype chcemy wesprzeć te firmy poprzez ułatwianie im zwiększania produktywności, oszczędzania pieniędzy i poprzez zapewnienie dostępu do zaawansowanych rozwiązań komunikacji globalnej, które pozwolą im na skuteczne konkurowanie na rynku.

Nowa usługa pozwoli administratorom na scentralizowanie zarządzania płatnymi usługami i narzędziami na całym świecie. Panel kontrolny jest dostępny w 18 językach: chińskim (uproszczonym), chińskim (tradycyjnym), duńskim, holenderskim, angielskim, fińskim, francuskim, niemieckim, włoskim, japońskim, koreańskim, norweskim, polskim, portugalskim, portugalskim (brazylijskim), rosyjskim, hiszpańskim, szwedzkim. Rozliczeń można dokonywać w sześciu walutach: brazylijskich realach, funtach brytyjskich, euro, japońskich jenach, polskich złotówkach i dolarach amerykańskich.

Dzięki temu rozwiązaniu administratorzy grup będą mogli automatyczne zarządzać kredytami Skype - funkcja pozwala na duże zakupy kredytów na jedno konto i ich transfer na poszczególne konta użytkowników. Kredyty Skype pozwalają na korzystanie z płatnych funkcji Skype: SkypeIn, SkypeOut, poczta głosowa, personalizacja konta i rozmowy konferencyjne.

Obecnie Skype oferuje następujące usługi ułatwiające komunikację w małych przedsiębiorstwach:

Obecność: Koledzy z biura widzą kto jest w sieci, mogą przekazywać rozmowy przychodzące Skype. Użytkownicy mogą tworzyć rozmowy konferencyjne ad hoc, w miarę potrzeb. Jest to o wiele wygodniejsze niż organizowanie tradycyjnych telekonferencji.

Mobilność: Użytkownicy mogą zalogować się nad dowolnym komputerze lub PDA na świecie i mieć dostęp do swoich kont oraz listy kontaktów.

Lista kontaktów i Globalny Katalog Użytkowników: użytkownicy mogą przesyłać sobie nawzajem całe grupy kontaktów

Prywatność: Rozmowy Skype są w pełni kodowane dla zapewnienie pełni prywatności.

Rozmowa z Michałem Kostrzewą - szefem Skype w Polsce

Skype bezpieczny...  Ale czy na pewno?

Panel kontrolny nowej usługi Skype

Dlaczego Skype podpisuje umowy, które faworyzują sprzęt niektórych producentów? Mamy tu na myśli możliwość prowadzenia konferencji z 10 użytkownikami tylko przy wykorzystaniu procesorów Intel (przeczytaj materiał Haker łamie ograniczenia Skype - witryna hakera przestaje istnieć). Podobnie jest z zestawami słuchawkowymi dedykowanymi dla Skype, chociaż nawet najtańsze zestawy oferują dobrą jakość dźwięku? Czy firma ma zamiar pójść drogą Microsoftu, który wydaje swoje certyfikaty dla sprzętu i programów?

Skype nawiązał współpracę z wieloma globalnymi firmami produkującymi sprzęt komputerowy i akcesoria, takimi jak Intel, Siemens, Motorola, Logitech, Creative, Linksys, D-Link czy Sony. Celem tej współpracy jest dostarczenie użytkownikom Skype sprzętu dającego możliwość wygodnego korzystania z darmowych połączeń i pełnego wykorzystania funkcjonalności naszego oprogramowania.

Skype wraz z Intelem pojęły współprace mającą na celu zoptymalizowanie działania aplikacji na procesorach tej firmy. Owocem jest doskonalsza praca Skype na komputerach z jednostkami dwurdzeniowymi (DualCore). To pozwoliło nam na powiększenie limitu osób mogących uczestniczyć w konferencji z 5 do 10 bez ryzyka obniżenia jakości rozmowy. Jeśli chodzi o zestawy słuchawkowe to Skype jednoznacznie informuje w swym przekazie, że do korzystania potrzebny jest komputer wyposażony w słuchawki i mikrofon nie narzucając użytkownikowi producenta, typu ani ceny.

Jednocześnie Skype udostępnił bezpłatny program certyfikacyjny, do którego może przystąpić każdy producent sprzętu. Sprzęt jest testowany według szeregu jawnych kryteriów i jeśli spełnia on wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa, zgodności, ergonomii etc. otrzymuje certyfikat 'Skype Certified'. Certyfikat taki oznacza jedynie, że urządzenie zostało przetestowane w naszym laboratorium i współpracuje ze Skype dając jednocześnie użytkownikowi możliwość pełnego wykorzystania funkcjonalności naszego oprogramowania. Nie wynika z tego, że użytkownik nie może korzystać ze sprzętu nieposiadającego takiego certyfikatu. Więcej na temat programu można się dowiedzieć z naszej strony internetowej http://www.skype.com/partners/hardware/