Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Sklepy internetowe nie ułatwiają nam życia?

Interaktywny Instytut Badań Rynkowych (IIBR) prezentuje dane na temat problemów z korzystaniem ze sklepów wirtualnych.

Sklepy internetowe nie ułatwiają nam życia?

Sklepy internetowe nie ułatwiają nam życia?
Polacy coraz częściej kupują w sieci, ale zakupy w sklepach internetowych nie są tak łatwe i bezproblemowe, jak mogłoby się wydawać.

IIBR przeprowadził badanie dotyczące zachowań klientów w trakcie korzystania ze sklepów internetowych. Badanie koncentrowało się na problemach pojawiających się podczas korzystania z e-sklepów oraz sposobach radzenia sobie z nimi. Wyniki nie są optymistyczne: wszyscy respondenci spotkali się z problemami w trakcie zakupów przez Internet.

Wyniki badania wskazują, że gdy w trakcie zakupów w e-sklepie pojawia się problem, aż 55% internautów udaje się do konkurencyjnego sklepu internetowego, a aż 34% rezygnuje z zakupu. Tylko 10% mimo wszystko stara się sfinalizować transakcję, a jedynie 3% szuka pomocy i próbuje skontaktować się ze sprzedawcą czy biurem obsługi klienta.

Wśród problemów z korzystaniem ze sklepów internetowych respondenci najczęściej wymieniali cechy związane z funkcjonalnością stron internetowych e-sklepów. Brak fotografii lub fotografia niskiej jakości to kłopot dla 50% pytanych, 38% ma problem ze znalezieniem szczegółowych informacji o produkcie, a 23% denerwuje niedziałająca lub źle działająca wyszukiwarka.

Sklepy internetowe nie ułatwiają nam życia?

Wśród innych, często wymienianych problemów pojawiają się: brak informacji dotyczącej bezpieczeństwa danych lub brak zabezpieczenia danych (22%), trudności z odnalezieniem kosztów przesyłki (19%), nietypowe rozwiązania w procesie złożenia zamówienia i zakupu (13%) oraz problemy z zalogowaniem do systemu (10%). Okazało się również, że takie kwestie niezwiązane bezpośrednio z funkcjonowaniem witryny sklepu, jak na przykład brak możliwości obejrzenia produktu na żywo, czy nawet zawyżone koszty przesyłki, nie stanowią dla badanych przeszkody w korzystaniu z zakupów przez Internet.

Jedynym czynnikiem pozostającym bez związku z funkcjonowaniem serwisu internetowego, a problematycznym dla respondentów, okazały się ograniczenia sposobów płatności, np. brak możliwości zapłacenia kartą - przeszkadza to 39% badanych. Wielu z wymienionych problemów, jak również wiążącej się z nimi utraty liczby klientów, udałoby się sklepom internetowym uniknąć dzięki poprawie funkcjonalności ich witryn.

Sklepy internetowe nie ułatwiają nam życia?

Jak stwierdzają przedstawiciele IIBR, poprawienie użyteczności stron internetowych e-sklepów może wielokrotnie zwiększyć liczbę sprzedawanych produktów. Poprawa funkcjonalności przyniosłaby korzyści zarówno konsumentom, którzy coraz chętniej będą kupować przez Internet, jak również sklepom internetowym, które uniknęłyby sytuacji, w której klienci skorzystają z konkurencyjnej oferty, znajdującej się jedno kliknięcie dalej.