Serwisy tematyczne w maju

Prezentujemy kolejne zestawienie najpopularniejszych witryn w dwunastu kategoriach. Dane pochodzą z badania Megapanel PBI/Gemius. Po nieznacznych spadkach w kwietniu, związanych prawdopodobnie z okresem świątecznym, nastąpiły wzrosty oglądalności witryn w każdej z kategorii.

Co ważne, rada badania Megapanel, wzięła pod uwagę komentarze dotyczące kwietniowego rankingu. Coraz popularniejsze serwisy filmowe YouTube oraz patrz.pl znalazły się w jednej kategorii - Kultura i Rozrywka. YouTube, w Polsce jest coraz popularniejszą witryną, która miała w maju prawie 40 mln odsłon i zasięg 11,28%.

Podział na 12 kategorii tematycznych został uchwalony przez radę badania Megapanel Gemius/PBI. Przydzielenie niektórych witryn do określonej, grupy bywa kłopotliwe. Dlatego z miesiąca na miesiąc dokonywane są drobne zmiany w rankingu i dana witryna zostaj przeniesiona do innej kategorii. Tak właśnie stało się z serwisem patrz.pl, który miesiąc wcześniej znajdował się w kategorii Nowe Technologie.

W zestawieniach nadal dominuje Onet, który jest liderem w siedmiu kategoriach.

Kategoria Informacje, Publicystyka, Media

Serwisy tematyczne w maju

Nowością w rankingu jest strona radia internetowego polskastacja.pl na pozycji 19 oraz telewizji Discovery na miejscu 20. Z rankingu wypadły serwisy radiomaryja.pl oraz dziennik.pl.

Kategoria Kultura i Rozrywka

Serwisy tematyczne w maju

Największą niespodzianką w tej kategorii jest skok serwisu YouTube.com, aż o 11 oczek do góry. Firma badawcza Gemius zlicza tylko wizyty na stronie YouTube.com. Nie są brane pod uwagę treści pochodzące z YouTube a znajdujące się na innych witrynach (np. Maxior).

Serwis Patrz.pl, umożliwiający umieszczanie internautom własnych klipów filmowych znalazł się na debiutanckiej 19 pozycji. Patrz.pl przywędrował z mało odpowiedniej dla niego kategorii Nowe Technologie. W stosunku do kwietnia zyskał 2,74% zasięgu i ponad 347 tys. real users.

Kategoria Motoryzacja

Serwisy tematyczne w maju

oToMoto jest niekwiestionowanym liderem, ale na drugim miejscu pojawił się Onet.pl ze swoimi serwisami motoryzacyjnymi. O pięć oczek do góry, z 14 na 9 miejsce, wskoczył serwis Automix.pl. Pod względem ilości odsłon po witrynie otoMoto znajduje się Mobile.de. W zeszłym miesiącu na drugim miejscu, biorąc pod uwagę odsłony, był serwis gratka.pl

Kategoria Biznes, Finanse, Prawo

Serwisy tematyczne w maju

Znaczny spadek zanotowała witryna pit.pl, z siódmej pozycji w kwietniu, na 16 w tym miesiącu. Do rankingu, na 17 pozycji powrócił serwis Nowoczesna Firma. Zniknęła natomiast witryna parkiet.com.

Kategoria Budownictwo i Nieruchomości

Serwisy tematyczne w maju

Na 11 z, ósmej pozycji w kwietniu spadł portal INTERIA.PL. Nadal wysoko utrzymuje się serwis skyscrapercity.com.

Serwisy z tej kategorii nie cieszą się wielką popularnością. Cała druga dziesiątka ma poniżej 1% zasięgu.

Kategoria Edukacja

Serwisy tematyczne w maju

Nowością w tej kategorii jest portal WP i jego serwisy edukacyjne, które uplasowały się na 19 pozycji. INTERIA.PL wyprzedziła portal Gazeta.pl, z różnicą 1,1% zasięgu. Z rankingu wypadł debiutant z zeszłego miesiąca, strona ufoki.pl.