Redlink i Ecoosystem docenione na Democamp

Na imprezie Democamp, pierwszych Ogólnopolskich Targach Start-Upów, Funduszy Inwestycyjnych, Inkubatorów pierwszym miejscem wyróżniono projekty: Redlink (wg ekspertów) oraz Ecoosystem (wg oberwatorów).

Pierwsze Ogólnopolskie Targi Start-Upów, Funduszy Inwestycyjnych, Inkubatorów odbyły się 20. listopada 2008 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Zaprezentowano 23 internetowe projekty. W ciągu 5 minut każdy z pomysłodawców musiał przekonać komentatorów oraz obserwatorów do swego start-upu.

Prezentacje oceniali zgromadzeni na imprezie Democamp obserwatorzy (104 osoby) oraz komentatorzy (150 osób - wśród nich m. in. Michał Brański - o2.pl; Jakub Zieliński - Blomedia; Rafał Agnieszczak - fotka.pl; Jacek Gadzinowski - Momentum Worldwide; Grzegorz Marczak - antyweb.pl; Marcin Jagodziński - netto.blox.pl oraz Grzegorz Fiedoryszyn z Startups.pl i in).

Obseratorzy na podium wytypowali projekty:http://Ecoosystem.com - 17 głosów, JakDojade - 16 głosów oraz CupSell - 14 głosów. Komentatorzy pierwszą lokatę przyznali zaś pomysłom:http://Redlink.pl (98,67 pkt), Jakdojade (94,00 pkt) oraz TubePlayer (93,67 pkt) - maksymalnie zgromadzić można było 150 punktów.

Ecoosystem: szybka kasa nie ma dla nas żadnego znaczenia

Celem zespołu projektowego Ecoosystem jest stworzenie wspólnej platformy "Open Innovation", która wspierać ma pozyskiwanie partnerów i zasobów do innowacyjnych projektów. Start-up jest dziełem dwóch osób: Bartłomieja Rycharskiego, pomysłodawcy i projektanta interface oraz Krzysztofa Streflika, programisty. Idea Ecoosystem powstała dwa lata temu, wdrożenie jej w życie zajęło 12 miesięcy. Do końca roku zespół powiększyć się ma o kilka nowych osób.

Pomysł narodził się naturalnie - mówi Bartłomiej Rycharski. Organizując różne swoje projekty, czasem dostawałem maile z propozycjami współpracy - i wszystko byłoby świetnie, gdyby nie to, że niemal w każdym pojawiało się zdanie "znalazłem Twój projekt przez przypadek". Po jakimś czasie stwierdziłem, że warto stworzyć portal, który będzie łączyć ludzi pracujących nad innowacyjnymi projektami nieco bardziej świadomie. Z czasem zauważyłem, że ten problem nie dotyczy tylko mnie, więc ruszyły prace nad portalem Ecoosystem.

Wielu obserwatorom i komentatorom spodobała się "wizyjność" projektu i brak jednoznacznego nastawienia na szybki zysk. Co innowacyjnego jest w projekcie Ecoosystem, co szczególnie doceniła publiczność?

Bartłomiej Rycharski skromnie twierdzi, że o sukcesie na targach zdecydowała ich otwartość, widoczne i prawdziwe zaangażowanie oraz chęć rozmowy z każdym zainteresowanym. Większość kontaktów nawiązalismy przed ogłoszeniem wyników konkursu, warto było być odważnym i nie chować się "pod ścianą".

Ecoosystem to internetowa platforma współpracy międzysektorowej (Nauka-Biznes-NGO-GO). Jej celem jest połączenie ludzi różnych branż i umiejętności wokół ich konkretnych, innowacyjnych projektów, a przez to wspieranie procesów pozyskiwania nowych partnerów i zasobów.

Nasze podejście do tego tematu jest innowacyjne, ponieważ do tej pory nikt nie starał się stworzyć takiego portalu o charakterze otwartym. Były pewne próby, ale np. tylko dla naukowców, tylko dla przedsiębiorców lub tylko dla organizacji pozarządowych. Wg nas takie podejście mocno ogranicza, chcemy zgodnie z ideą "Open Innovation" otworzyć portal dla wszystkich ludzi i organizacji, którzy pracują nad innowacyjnymi projektami. - mówi pomysłodawca Ecoosystem.

Start-up przygotowany został w poznańskim Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości, ale w przyszłym roku - jak deklarują twórcy - chciałby się usamodzielnić pod względem osobowości prawnej oraz znaleźć nowy inkubator wspierający budowę projektu.

Czy na Democamp udało się zainteresować lub pozyskać inwestora? Nawiązaliśmy naprawdę wiele kontaktów. Jeden z nich wydaje się świetny i prowadzimy już rozmowę. Bardzo dobrze się rozumiemy i mam nadzieję, że niebawem będziemy działać razem. Inwestora finansowego nie szukamy, ale planujemy złożyć wniosek o dotację z funduszy Unii Europejskiej. - deklaruje Bartłomiej Rycharski.