Quora- kolejna duża rzecz?

Połączenie funkcji Google, Wikipedii, LinkedIn i Yahoo Answers? Serwis pytań i odpowiedzi do tego o charakterze społecznościowym, gdzie wypowiadają się osoby będące specjalistami w danej dziedzinie. Postanowiliśmy sprawdzić, co to takiego Quora i czy warto poznać serwis, o którym coraz częściej mówi się w polskiej i światowej blogosferze.

Quora- kolejna duża rzecz?
Autorem panoramy jest Jonah M. Kessel / www.jonahkessel.com

Czy kolejny serwis z pytaniami może być przełomowy? - wygląda na to, że tak skoro amerykańskie redakcje coraz częściej opisują Quorę, jako jedną z najlepiej rozwijających się stron w Sieci.

Quora to serwis internetowy założony w czerwcu 2009 roku przez byłego dyrektora ds. technologii Facebooka, Adama D'Angelo i absolwenta Harvardu Charliego Cheevera. W marcu 2010 r. spółka Benchmark Capital zainwestowała w młody startup 86 mln dolarów.

Od tego czasu, Quora stale zyskuje użytkowników. W listopadzie 2010, z serwisu korzystało aż 221 tys. unikalnych użytkowników. Serwisy typu Q&A funkcjonują w Polsce od 2006 r. .

Czym więc ten nowy startup różni się od podobnych serwisów? MG Siegler w notce na blogu TechCrunch pisze, że tylko w Quora na pytania o swoje firmy odpowiadają Steve Case (były prezes AOL) i Reed Hastings (prezes Netflix).

"Tylko na Quorze na pytanie o to jak zaprojektować dobry News Feed odpowiada twórca News Feeda na Facebooku"

Amerykańscy blogerzy twierdzą, że Quora to serwis, któremu udało się połączyć wiele funkcji na jednej platformie. Przypomina Twitter, ale nie ma tu limitu znaków na odpowiedz. Posiada wyszukiwarkę, tylko tyle, że wykukiwanie treści zostały przygotowane przez innych użytkowników - w dużej mierze fachowców w swojej branży.

Specjaliści z wielu dziedzin udzielają bezpłatnych porad i mają przy tym niezłą zabawę. Autor bloga Scobleizer, Robert Scoble pisze: Czy możecie pomóc mi z moim uzależnieniem od Quora?, ale nie prosi o cudowny lek lub modlitwy - przesyła po prostu listę ciekawych wątków, w których brał udział.

Scoble odpowiedział już na 332 pytania i obok Evana Williamsa, Tima O'Reilly i Michaela Arringtona znalazł się na szczycie najchętniej "śledzonych" autorów.

W Polsce dość dużo o serwisie piszą m.in. popularni blogerzy Kuba Filipowski i Grzegorz Marczak. Tylko na Quorze na pytanie o to jak zaprojektować dobry News Feed odpowie ci twórca News Feeda na Facebooku - komentuje jakość odpowiedzi Filipowski.

Postanowiliśmy sami sprawdzić, co to jest Quora i czy warto się w to bawić.