Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Pojedynek gigantów: Google kontra Windows Live

Coraz więcej osób trzyma dokumenty online, aby mieć do nich dostęp z każdego miejsca. Od studentów, aż po zespoły pracowników, wszyscy korzystają z Dokumentów Google lub Windows Live. Która usługa jest lepsza?

Pojedynek gigantów: Google kontra Windows Live
Otwarta oficjalnie w listopadzie 2005 roku usługa Windows Live udostępnia spersonalizowane konto użytkownika, na którym może on gromadzić wiadomości, prowadzić kalendarz, kolekcjonować kontakty oraz wgrywać pliki na dysk internetowy SkyDrive o pojemności 25 GB.

Całość jest mocno zintegrowana z innymi usługami oferowanymi przez Microsoft, np. pocztą Hotmail. Dlatego jeśli mamy już konto w którymś z serwisów Microsoftu, wówczas nas nasz login i hasło automatycznie staje się także przepustką do usługi Windows Live.

Pojedynek gigantów: Google kontra Windows Live

Wszystkie funkcje wchodzące w skład usługi Windows Live są dostępne z głównego menu

Z kolei rozwijane od lat usługi Google cechuje obsługa głównie przez przeglądarkę internetową. Tu także wymagana jest rejestracja konta, które podobnie jak u konkurenta, otwiera drogę do obszernej palety sieciowych usług.

Poczta e-mail

Pojedynek gigantów: Google kontra Windows Live

Na początku był tylko Gmail, obecnie jednak Google oferuje szereg dobrze znanych usług sieciowych

Usługa pocztowa Windows Live, potocznie określana jako Hotmail, oferuje adres w postaci [email protected] Można go skonfigurować do odbioru wiadomości także z innych kont. Microsoft deklaruje dużą pojemność konta, choć nie zdradza żadnych konkretnych wartości. Wiadomo natomiast, że maksymalny rozmiar załącznika nie może przekraczać 10 MB.

Gmail oferuje adres w postaci [email protected] Można pobierać wiadomości także z innych kont, w tym z innych kont Gmail (funkcja przekazywania dalej). Użytkownik ma do dyspozycji 7,5 GB pojemności.

Pojedynek gigantów: Google kontra Windows Live

Gmail robi wrażenie możliwościami konfiguracji i obsługą zewnętrznych adresów e-mailowych

Brak reklam w oknie przeglądarki i wysoka skuteczność w odfiltrowywaniu spamu to największe atuty Gmaila. Inne zalety to szeroki zakres konfiguracji, m.in. blokowanie grafik z zewnętrznych źródeł, zaawansowane filtry, etykiety, a także graficzne motywy ubarwiające w różny sposób interfejs okna przeglądarki.

Więcej dodatków czeka w zakładce Laboratorium, gdzie kryją się eksperymentalne opcje do samodzielnego testowania. Do tego dochodzi zaawansowana wyszukiwarka oraz zintegrowany komunikator z funkcją rozmów głosowych i wideo.

Werdykt: Poczta oferowana przez Google wydaje się ciekawsza z uwagi na większą przystępność i szeroki wachlarz ustawień konfiguracyjnych. Poczta Microsoftu jest pozbawiona zbędnych dodatków i bardziej przypomina tradycyjny program pocztowy. Dzięki temu może być dla wielu łatwiejsza w obsłudze.

Aplikacje biurowe

Pojedynek gigantów: Google kontra Windows Live

Microsoft Office Live to dopiero zapowiedź do tego, co czeka nas w sieciowej wersji pakietu Office, ale już teraz sprawdza się jako udane narzędzie do pracy grupowej.

Internetowa aplikacja Dokumenty Google pozwala na tworzenie i edytowanie dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji. Dostępne edytory są rozbudowane i pozwalają na pełne formatowanie tekstu, a nawet osadzanie materiałów dodatkowych, takich jak formuły, przypisy czy komentarze. Aplikacja umożliwia także pracę grupową nad dokumentami i śledzenie historii zmian. Pliki można zapisać do formatu Worda, OpenOffice’a, pliku HTML lub dokumentu PDF.

Microsoft Office Live jest usługą pozwalającą dzielić się przygotowanymi lokalnie plikami pakietu Office z innymi użytkownikami sieci. Autor musi jednak w tym wypadku doinstalować do swojego lokalnego pakietu biurowego niewielkie rozszerzenie, które umożliwia zapisywanie dokumentów aplikacjach Office Word, Office Excel i Office PowerPoint bezpośrednio w usłudze Microsoft Office Live Workspace, a następnie przypisać im określone prawa dostępu.

Edycja plików na serwerze uzależniona jest tu także od obecności na komputerze klienta pakietu Office i wspomnianych rozszerzeń. Z poziomu samej przeglądarki można jedynie podejrzeć zawartość udostępnionego dokumentu, dopisywać komentarze, notatki, listy zdarzeń i śledzić historię przeprowadzanych operacji.

Werdykt: Jeśli zależy nam bardziej na dostępie do dokumentów przez przeglądarkę internetową, z każdego miejsca i komputera, to oferta Google jest znacznie bardziej praktyczna. Zakładając jednak, że użytkownik pracuje na własnym komputerze z zainstalowanym pakietem Office i rozszerzeniem Workspace, to dzięki usłudze Live będzie mógł wykorzystać cały potencjał, jaki oferuje praca grupowa.

Galerie zdjęć

Pojedynek gigantów: Google kontra Windows Live

Picasa Web Albums pozwala na łatwe tworzenie i publikowanie w Internecie pokazów slajdów ze zdjęciami.

Windows Live Fotografie pozwala użytkownikowi zakładać albumy zdjęć. Każde zdjęcie może zostać opisane przez autora i skomentowane przez zaproszonego użytkownika. Galerie mogą być prywatne, publiczne lub grupowe, dostępne jedynie dla zaproszonych użytkowników.

Picasa Web Albums to obok serwisu Flickr, jedna z najbardziej popularnych internetowych galerii. W ramach darmowego konta o pojemności 1 GB można tworzyć tematyczne galerie fotografii i udostępniać je innym użytkownikom. Jedna z ciekawszych opcji to automatyczne rozpoznawanie konturów twarzy, ułatwiające identyfikowanie znajdujących się na zdjęciu osób. Wybrane galerie da się także wyeksportować na zewnątrz i osadzić na stronie WWW w formie przewijanych slajdów. Każdemu zdjęciu da się ponadto przypisać lokalizację na mapie.

Werdykt: Usługę Microsoftu wyróżnia 25 GB miejsca na serwerze (poprzez tzw. łączenie kont można je nawet powiększyć), która najbardziej może się przydać właśnie na zdjęcia. W porównaniu z 1GB przestrzeni oferowanym przez Picasa Web Albums, różnica jest wyraźna. Ta druga oferuje natomiast więcej funkcji.

Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New replica rolex watches are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.