Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Oszustwa z handlu e-commerce przekroczą w tym roku 20 mld dol.

Z badań wynika, że firmy prowadzące działalność e-commerce powinny zrobić coś więcej, niż tylko wdrożyć podstawowe rozwiązania zabezpieczające IT. Według Juniper Research liczba oszustw w handlu elektronicznym wzrosła o prawie jedną piątą w ciągu ostatniego roku.

Branża e-commerce coraz mniej bezpieczna / Fot. Unsplash.com

Branża e-commerce coraz mniej bezpieczna / Fot. Unsplash.com

W ciągu ostatniego roku liczba oszustw w handlu elektronicznym wzrosła o 18%, z 17,5 do ponad 20 mld dol. Cyberprzestępcy zauważyli, że w czasie pandemii rośnie zainteresowanie biznesami e-commerce, więc próbują to wykorzystać. Badacze z Juniper Research informują, że oszuści wykorzystują niewiedzę przedsiębiorców i brak zabezpieczeń w wielu sklepach. Obecnie, jak czytamy w raporcie, jeśli chcemy zachować bezpieczeństwo, powinniśmy jednak wdrożyć coś więcej niż np. oprogramowanie Internet Security lub inne pakiety zabezpieczające.

Rekomendowane rozwiązania to zautomatyzowane rozwiązania do analizy behawioralnej, które wykorzystują AI, a także przeprowadzanie regularnej kontroli bezpieczeństwa (tzw. security checks). Tego typu technologie i aktywności pozwolą ustalić, czy dochodzi do nietypowych zachowań ze strony osób odwiedzających naszą stronę.

"Choć potrzeba wdrażania systemów zabezpieczających jest większa niż kiedykolwiek, e-sklepy muszą wdrażać takie rozwiązania, które nie zmuszają użytkowników do dodatkowych czynności. To bowiem oznacza gorsze doświadczenia i porzucone koszyki zakupowe" - czytamy w raporcie. "Sprzedawcy muszą i chcą wdrażać tylko takie rozwiązania, które zapewniają dodatkową ochronę, ale są też uzasadnione dla użytkownika i nie wymagają dużo dodatkowej pracy ze strony pracowników".

Najwięcej oszustw w Chinach

Juniper Reserch podaje, że najwięcej oszustw e-commerce ma miejsce w Chinach. Z prognoz wynika, że do 2025 r. w Chinach będzie 40% światowych strat związanych z oszustwami w handlu elektronicznych, co przełoży się na ok. 12 mld dol. Zdaniem autorów raportu w Chinach jest nie tylko ogromny rynek handlu e-commerce, ale też - przede wszystkim - relatywnie mało wdrożeń platform do wykrywania ataków i oszustw.

Sprawdź: Najlepszy VPN

Eksperci zalecają też, aby nie próbować samodzielnie wykrywać oszustw e-commerce, bo jest to trudne, czasochłonne i kosztowne. Ich zdaniem sklepy i inne biznesy e-commerce powinny postawić w obecnych czasach na platformy działające automatycznie i w tle. Pomogą one wykryć oszustwa w danym momencie, w czasie rzeczywistym.