Od dziś NKtalk dla wszystkich!

Dziś oficjalna premiera długo zapowiadanego komunikatora od Naszej Klasy. Czyżby właśnie nadszedł Gadu-Gadu killer? "Nasza przyszłość jest słoneczna" - przekonują przedstawiciele Gadu-Gadu.

Od dziś NKtalk dla wszystkich!
Wprowadzeniu NKtalk towarzyszyły czterotygodniowe testy aplikacji, w których wzięło udział pół miliona osób z Dolnego Śląska.

NKtalk miał stać się dostępny dla wszystkich swoich 11 mln użytkowników jeszcze w ubiegłym roku. Jednak jak się dowiedzieliśmy, premiera komunikatora została przesunięta właśnie na dziś. - "Przed 14 stycznia każdy użytkownik portalu mógł skorzystać z komunikatora po otrzymaniu zaproszenia. Osoby testujące NKtalk posiadały po 10 zaproszeń, którymi dzieliły się ze znajomymi. Na taką a nie inną datę premiery złożyło się kilka elementów, m.in. kwestia implementacji wyników testów czy elementy związane z wydajnością i stabilnością funkcjonowania aplikacji." - mówi Dominik Kaznowski, Pełnomocnik Zarządu Naszej-Klasy ds. Marketingu i Public Relations.

Konkurencja dla Gadu-Gadu?

Jak już pisaliśmy wcześniej, NKtalk to dużo prostszy komunikator niż Gadu-Gadu. Za pomocą NKtalk nie posłuchamy więc radia ani nie zatelefonujemy. Zasadniczą różnicą między komunikatorami jest to, że by skorzystać NKtalk należy wpierw wejść na Naszą Klasę. Korzystanie z GG rozpoczyna się wraz z uruchomieniem komputera. Może to oznaczać, że z tego powodu usługi te nie stanowią dla siebie konkurencji.

- "To śmiała teza w moim odczuciu nie poparta żadnym argumentem. Moim zdaniem NKtalk odpowiada czasom w którym został udostępniony" - mówi Dominik Kaznowski - Dzisiaj zarówno rynek jak i użytkownicy stopniowo odchodzą od aplikacji instalowanych na pulpicie komputera na rzecz tych działających w przeglądarkach. Nie bez znaczenia jest również dostępna od samego początku baza kontaktów obejmująca 13,5 miliona aktywnych kont., a to o połowę więcej niż nasza konkurencja. Każdy użytkownik NK ma przeciętnie ponad sto kontaktów przypisanych do komunikatora. Na portal loguje się codziennie 6,5 miliona osób, co oznacza, że taki jest potencjał startowy komunikatora. Oczywiście będziemy pracować nad rozwojem produktu, ale nie mogę teraz konkretnie zdradzić jakie będą kolejne rozszerzenia produktu.

Z kolej Jarek Rybus, pełnomocnik zarządu GG Network (producent Gadu-Gadu) przypomina, że Gadu-Gadu działa już w wersji internetowej, jako WebGadu i ripostuje - "Na stronę www można wejść pewnego dnia, innego nie, można być przed komputerem, wcale nie korzystając z serwisu. GG jako program natomiast w większości przypadków uruchamia się samoczynnie wraz ze startem komputera. Tą unikalną przewagę będziemy nadal wykorzystywać, nie zapominając o naszej "web-skiej strategii" rozwijania GG o nowe usługi dostępne już z poziomu www." (czytaj resztę komentarza)

Części składowe

Od dziś NKtalk dla wszystkich!

Komunikator składa się z trzech elementów. Pierwszym jest cienki, poziomy pasek przeciągnięty w dolnej części serwisu, który służy do zarządzania aplikacją. To właśnie za pomocą paska komunikator można uruchomić (przywołując listę znajomych). Służy on też do przełączania pomiędzy aktualnie prowadzonymi rozmowami oraz zmieniany statusu. Pasek ten można porównać do paska zadań systemu Windows, czy dolnego paska na Facebooku. Różnicą jest to, że w przypadku NKtalk pasek można łatwo i szybko wyłączyć.

Kolejne dwa elementy stanowią część właściwą komunikatora, znaną choćby wszystkim posiadaczom Gadu-Gadu czy Tlen. Chodzi tu o okno z listą kontaktów i o okno konwersacji. Oba okienka można dowolnie przesuwać. Co więcej, listę kontaktów używać można też do nawigacji po Naszej Klasie (za jej pomocą można bezpośrednio przechodzić na profile osób na serwisie).

Aktualizacja: 14 stycznia 2010 16:03

Artykuł zaktualizowałem o komentarz GG Network.