Nowy Skype 3.0 i stary Gadu-Gadu 7.6?

Konkurencja nie śpi - Skype 3.0

Dobrą informacją dla użytkowników (i złą dla konkurencji) jest wprowadzenie kolejnego wydania komunikatora Skype, zawierającą sporo zmian. Co prawda jest to wersja testowa, ale można już jej bez przeszkód używać i zapoznawać się z nowymi funkcjami. Do najważniejszych z nich należą Skypecasts i Czaty publiczne, umożliwiające tworzenie rozmów i komunikowanie się na forum publicznym. Przy tej okazji wprowadzono również usługę Click-to-call, pozwalającą wykonywać połączenia telefoniczne bezpośrednio ze strony internetowej. Usługa SkypeOut, czyli prowadzenie rozmów typu komputer-telefon może być dzięki temu realizowana już po jednym kliknięciu. Funkcja ta działa zarówno z przeglądarką Internet Explorer jak i z Firefoksem.

Nowy Skype 3.0 i stary Gadu-Gadu 7.6?
Skypecasty - moderowane dyskusje z możliwością udziału do 100 osób z dowolnych zakątków świata. W wersji Skype 3.0 dostęp do Skypecastów jest możliwy z poziomu aplikacji dzięki karcie "Na żywo", która ułatwia znajdowanie osób do rozmowy. Opcja "Czatów Publicznych" pozwala każdemu prowadzić otwarte dyskusje oparte na pisaniu i wysyłaniu krótkich wiadomości tekstowych. Czatowanie na dowolny temat nie posiada żadnych ograniczeń w ilości użytkowników. Korzystający ze Skype za pośrednictwem specjalnej karty mogą przyłączyć się do takiej dyskusji, bądź rozpocząć własną, w której będą moderatorami. W tym wypadku do gospodarza dyskusji należy zapraszanie, akceptowanie, odrzucanie, usuwanie i banowanie użytkowników czata. Moderatorzy dyskusji mogą także przydzielać prawa innym uczestnikom. Takie czaty mogą być promowane poprzez umieszczanie linków do nich na stronach internetowych, w mailach, na forach i blogach, a także w polu opisu Skype.

Jest to drugi po Gadu-Gadu program komunikacyjny w Polsce, zrzeszający (wg sierpniowych wyników Megapanelu) prawie 3 mln. użytkowników.

Podsumowanie

Jeśli użytkownicy kierowaliby się jedynie funkcjonalnością przy wyborze swojego komunikatora, to najprawdopodobniej wszyscy przesiedliby się na Skype. Rzeczywistość jest jednak bardziej złożona i wielu ludzi wybiera Gadu-Gadu ze względu "efekt skali" - "większość znajomych ma Gadu-Gadu, to ja też zainstaluję go u siebie". Idealnym rozwiązaniem byłoby stworzenie wtyczki do Skype albo Gadu-Gadu umożliwiającej korzystanie z połączeń do obu sieci. To, co jest idealnym rozwiązaniem dla użytkowników, nie jest w interesie żadnej firmy i dlatego wciąż trzeba będzie korzystać z obydwu rozwiązań: tekstowo przez Gadu-Gadu; multimedialnie przez Skype.

Pobierz Skype 3.0 Beta.

Pobierz Gadu-Gadu 7.6 Build 1665.