Nowy Skype 3.0 i stary Gadu-Gadu 7.6?

Ukazała się nowa wersja Gadu-Gadu - 7.6 Build 1665. Główne zmiany dotyczą sposobu przesyłania plików choć wprowadzono również poprawki zwiększające bezpieczeństwo użytkowników. Niestety nadal nie działa przesyłanie głosu i obrazu pomiędzy komputerami, co jest konsekwencją sporu pomiędzy spółką Gadu-Gadu a Eyball. Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta - chodzi rzecz jasna o nową wersję Skype, która nie tylko posiada wszystkie funkcje z poprzednich wydań 2.x, ale również wprowadza czat i nowy interfejs.

Nowy Skype 3.0 i stary Gadu-Gadu 7.6?
Konsekwencją sporu pomiędzy polską i kanadyjską firmą (pisaliśmy o tym w materiale "Spór o Gadu-Gadu") jest wycofanie się GG z wsparcia niektórych funkcji multimedialnych wprowadzonych w wersji 7.0. Firma rozesłała komunikaty o konieczności aktualizacji komunikatora do wersji 7.6, która nie zawiera w sobie kodu będącego przedmiotem sporu. Dla użytkowników oznaczało to konieczność rezygnacji z komunikacji głosowej i wizualnej przez Internet (komputer-komputer), choć nadal można było korzystać z, tańszych niż tradycyjne, połączeń komputer-telefon. Przedstawiciele zarządu Gadu-Gadu zapewnili nas w rozmowie, że dołożą starań, aby jak najszybciej przywrócić pełną funkcjonalność programu. Czy nowe wydanie spełnią te obietnice, pozostawiamy ocenie naszym czytelnikom.

Pliki i bezpieczeństwo

Nowy Skype 3.0 i stary Gadu-Gadu 7.6?

Nowe Gadu niewiele różni się od poprzednich wydań

W najnowszej wersji dostępny jest zupełnie nowy, ulepszony mechanizm przesyłania plików, a w konsekwencji wymiana danych pomiędzy użytkownikami Gadu-Gadu jest dużo łatwiejsza i wygodniejsza niż dotychczas. Ulepszono również działanie samego komunikatora na komputerach działających zarówno za NAT-em, jak i posiadających zabezpieczenia typu firewall. Dużo ciekawszą, naszym zdaniem, zmianą jest jednak wprowadzenie komunikatów pojawiających się podczas próby otwarcia odnośnika (linku) przesyłanego w wiadomości. W chwili kliknięcia w link znajdujący się w wiadomości, komunikator automatycznie wyświetla ostrzeżenie informujące o potencjalnych zagrożeniach związanych z nieprzemyślanym odwiedzaniem stron WWW. Opcję wyświetlania komunikatu można wyłączyć w ustawieniach komunikatora. W ten sposób użytkownicy nie mający wiele pojęcia na temat bezpiecznego korzystania z komputera będą mniej narażeni na infekcję robakami internetowymi i innymi śmieciami ze spreparowanych stron. Jest to o tyle istotne, że w przypadku wejścia na "wrogą stronę" atakujący może nawet przejąć kontrolę nad komputerem użytkownika z pełnymi uprawnieniami.

Nowy Skype 3.0 i stary Gadu-Gadu 7.6?

Ustawienia blokady linków

Szczegółowa lista zmian w GG 7.6:

- nowy mechanizm przesyłania plików;

- poprawa stabilności działania programu;

- poprawiono kolejność wyświetlania numerów telefonów w informacji o kontakcie;

- poprawiono wyświetlanie opisów (tooltipów) w Gadu-Radio;

- poprawiono mechanizm wyszukiwania kontaktu z klawiatury;

- poprawienie komunikatu przy ustawianiu wielkości wiadomości graficznej;

- poprawa błędu przy naciśnięciu klawisza enter w czasie rejestracji;

- poprawiono wyświetlanie listy kontaktów i okna powiadomienia tekstowego;

- poprawa statusu "zaraz wracam" po czasie bezczynności;

- blokada wyświetlania wiadomości z linkiem od osób, których nie ma na liście kontaktów;

- dodanie okna ostrzegającego przed otwarciem adresu URL bezpośrednio z okna rozmowy lub archiwum.

Nowy Skype 3.0 i stary Gadu-Gadu 7.6?

Ostrzeżenie przed otwarciem strony internetowej

"Komunikator Gadu-Gadu 7.6.0.1665 to kontynuacja zmian, których wprowadzanie zapoczątkowała seria 7.6. Nowe wydanie zawiera ulepszone i rozbudowane Gadu-Radio, nowoczesną telefonię internetową Gadu-Gadu NAGŁOS oferującą darmowe rozmowy telefoniczne. Z poziomu komunikatora można w łatwy i szybki sposób przejść do portalu społecznościowego Generacja Gadu-Gadu." - czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym.