Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Nowy Skype 3.0 i stary Gadu-Gadu 7.6?

Ukazała się nowa wersja Gadu-Gadu - 7.6 Build 1665. Główne zmiany dotyczą sposobu przesyłania plików choć wprowadzono również poprawki zwiększające bezpieczeństwo użytkowników. Niestety nadal nie działa przesyłanie głosu i obrazu pomiędzy komputerami, co jest konsekwencją sporu pomiędzy spółką Gadu-Gadu a Eyball. Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta - chodzi rzecz jasna o nową wersję Skype, która nie tylko posiada wszystkie funkcje z poprzednich wydań 2.x, ale również wprowadza czat i nowy interfejs.

Nowy Skype 3.0 i stary Gadu-Gadu 7.6?
Konsekwencją sporu pomiędzy polską i kanadyjską firmą (pisaliśmy o tym w materiale "Spór o Gadu-Gadu") jest wycofanie się GG z wsparcia niektórych funkcji multimedialnych wprowadzonych w wersji 7.0. Firma rozesłała komunikaty o konieczności aktualizacji komunikatora do wersji 7.6, która nie zawiera w sobie kodu będącego przedmiotem sporu. Dla użytkowników oznaczało to konieczność rezygnacji z komunikacji głosowej i wizualnej przez Internet (komputer-komputer), choć nadal można było korzystać z, tańszych niż tradycyjne, połączeń komputer-telefon. Przedstawiciele zarządu Gadu-Gadu zapewnili nas w rozmowie, że dołożą starań, aby jak najszybciej przywrócić pełną funkcjonalność programu. Czy nowe wydanie spełnią te obietnice, pozostawiamy ocenie naszym czytelnikom.

Pliki i bezpieczeństwo

Nowy Skype 3.0 i stary Gadu-Gadu 7.6?

Nowe Gadu niewiele różni się od poprzednich wydań

W najnowszej wersji dostępny jest zupełnie nowy, ulepszony mechanizm przesyłania plików, a w konsekwencji wymiana danych pomiędzy użytkownikami Gadu-Gadu jest dużo łatwiejsza i wygodniejsza niż dotychczas. Ulepszono również działanie samego komunikatora na komputerach działających zarówno za NAT-em, jak i posiadających zabezpieczenia typu firewall. Dużo ciekawszą, naszym zdaniem, zmianą jest jednak wprowadzenie komunikatów pojawiających się podczas próby otwarcia odnośnika (linku) przesyłanego w wiadomości. W chwili kliknięcia w link znajdujący się w wiadomości, komunikator automatycznie wyświetla ostrzeżenie informujące o potencjalnych zagrożeniach związanych z nieprzemyślanym odwiedzaniem stron WWW. Opcję wyświetlania komunikatu można wyłączyć w ustawieniach komunikatora. W ten sposób użytkownicy nie mający wiele pojęcia na temat bezpiecznego korzystania z komputera będą mniej narażeni na infekcję robakami internetowymi i innymi śmieciami ze spreparowanych stron. Jest to o tyle istotne, że w przypadku wejścia na "wrogą stronę" atakujący może nawet przejąć kontrolę nad komputerem użytkownika z pełnymi uprawnieniami.

Nowy Skype 3.0 i stary Gadu-Gadu 7.6?

Ustawienia blokady linków

Szczegółowa lista zmian w GG 7.6:

- nowy mechanizm przesyłania plików;

- poprawa stabilności działania programu;

- poprawiono kolejność wyświetlania numerów telefonów w informacji o kontakcie;

- poprawiono wyświetlanie opisów (tooltipów) w Gadu-Radio;

- poprawiono mechanizm wyszukiwania kontaktu z klawiatury;

- poprawienie komunikatu przy ustawianiu wielkości wiadomości graficznej;

- poprawa błędu przy naciśnięciu klawisza enter w czasie rejestracji;

- poprawiono wyświetlanie listy kontaktów i okna powiadomienia tekstowego;

- poprawa statusu "zaraz wracam" po czasie bezczynności;

- blokada wyświetlania wiadomości z linkiem od osób, których nie ma na liście kontaktów;

- dodanie okna ostrzegającego przed otwarciem adresu URL bezpośrednio z okna rozmowy lub archiwum.

Nowy Skype 3.0 i stary Gadu-Gadu 7.6?

Ostrzeżenie przed otwarciem strony internetowej

"Komunikator Gadu-Gadu 7.6.0.1665 to kontynuacja zmian, których wprowadzanie zapoczątkowała seria 7.6. Nowe wydanie zawiera ulepszone i rozbudowane Gadu-Radio, nowoczesną telefonię internetową Gadu-Gadu NAGŁOS oferującą darmowe rozmowy telefoniczne. Z poziomu komunikatora można w łatwy i szybki sposób przejść do portalu społecznościowego Generacja Gadu-Gadu." - czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym.

Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New replica rolex watches are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.