Nowa platforma zakupowa Onet już jest

Zapowiadana przez nas kilkanaście dni temu nowa platforma zakupowa - Galeria Handlowa OnetZakupy już jest dostępna dla użytkowników.

Galeria Handlowa OnetZakupy to platforma zakupowa, oferująca sklepom internetowym nowoczesne rozwiązania prezentacji ofery, a internautom bogaty asortyment produktów wzbogacony dodatkowymi informacjami i funkcjonalnościami.

Jej start zapowiedział w wywiadzie dla Internet Standard Michał Nowak, dyrektor rozwoju produktów e-commerce w Onet.pl

Zakupów dokonuje się nie w Galerii Handlowej OnetZakupy (służy ona do wyszukiwania i porównywania produktow), ale po przekierowaniu do konkretnego sklepu współpracującego z Onet.

Galeria Handlowa OnetZakupy oferuje rozbudowany katalog umożliwiający proste i szybkie odnalezienie interesującej oferty. OnetZakupy to również porównywarka cen i produktów zapewniająca porównanie ofert nie tylko pod względem ceny, ale także parametrów technicznych.

Nowa platforma zakupowa Onet już jest
Nie zabrakło w nowej inicjatywie Onetu elementów społecznościowych. Użytkownicy Galerii Handlowej OnetZakupy mogą dzielić się opiniami zarówno o sklepie, jak i produkcie. Możliwe jest to poprzez dodanie komentarza (opinii), wystawienie oceny lub polecenie danego produktu/sklepu znajomemu.

Dla zalogowanych użytkowników serwisu przygotowana jest zakładka "Moje Zakupy", która pokazuje produkty ostatnio oglądane i wyszukiwane oraz dodane przez internautę komentarze.

Użytkownicy zainteresowani dostepem do serwisu za posrednictwem telefonu komórkowego mogą korzystac z mobilnego serwisu Onet.pl ZakupyLajt.

Piotr Jordanowski, Symetria Sp. J.

Nowe zakupy.onet.pl są stroną dobrze rozplanowaną przestrzennie. Na monitorze o rozdzielczości 1280 x 1024 strona główna w całości mieści się na ekranie, bez konieczności przewijania, co jest jej niewątpliwym atutem. Zastosowany podział trójkolumnowy: kategorie, szczegóły, lista przebojów pozwala stosunkowo szybko zapoznać się z ofertą poszczególnych działów. Bardzo dobrze została wyeksponowana wyszukiwarka, która jest głównym elementem serwisu. Projektanci zadbali o wyróżnienie wszelkich jej niezbędnych elementów: słowo "szukaj", długie pole do wpisania nazwy szukanego przedmiotu i wyraźny przycisk "znajdź produkt".

Twórcy zaproponowali bardzo niestandardowe zmienianie kolejnych elementów w katalogu, zamiast kliknięcia wystarczy najechać myszką. Dla wielu użytkowników będzie to zaskoczenie. Trudno do tego rozwiązania się przyzwyczaić i pociąga ono za sobą dwojakiego rodzaju konsekwencje:

a)wielokrotne zmienianie kategorii przez przypadkowe najechanie kursorem,

b) klikanie w nazwę (zgodnie z konwencjami internetowymi), które zamiast wyświetlenia szczegółów na stronie głównej, prowadzi do "wnętrza" danej kategorii. Ten sam mechanizm zastosowano przy przeglądaniu "najpopularniejszych produktów" w danym dziale. Tutaj sytuacja jest jeszcze trudniejsza, ponieważ po kliknięciu w nazwę produktu użytkownik jest przenoszony do sklepu, który go oferuje, a więc na zupełnie nową stronę.

Swobodne korzystanie z nowego serwisu będzie na pewno wymagało od użytkowników nauczenia pewnych elementów. Niewątpliwie rozplanowanie przestrzenne jest znacznie lepsze niż w poprzedniej wersji serwisu.

Aktualizacja: 14 listopada 2008 22:21

Dodaliśmy wypowiedź Piotra Jordanowskiego (Symetria) na temat użyteczności nowej witryny OnetZakupy.pl.