Nasze najdroższe domeny .pl

Intratny i na pozór łatwy biznes sprzedawania domen za pokaźne kwoty zadomowił się w naszym kraju na dobre, a wartość polskiego wtórnego rynku domen staje się coraz większa. I choć daleko nam do milionowych transakcji przeprowadzanych za oceanem - sumy odnotowywane w Polsce potrafią również zrobić wrażenie. Prezentujemy zestawienie najdrożej sprzedanych/kupionych domen .pl.

Nasze najdroższe domeny .pl
Domena: adekwatna do proponowanej oferty lub nazwy, krótka, nieskomplikowana, prosta w wymowie i piśmie oraz mająca "to coś" co przyciągnie potencjalnych klientów, słowem: wyjątkowa - taka domena jest na pewno jednym z elementów niezbędnych do zaistnienia i osiągnięcia sukcesu w internecie. Czymś za co warto wiele zapłacić. Czasem bardzo wiele.

Wiedzą o tym najlepiej ci, którzy niemalże zawodowo zajmują się wymyślaniem, szukaniem, licytowaniem, wycenianiem, łapaniem, parkowaniem, kupowaniem, odsprzedawaniem domen. Ci "domainerzy" (albo "domeniarze" - różnie o sobie mówią i są nazywani) dla których ryzykanctwo, czas i cierpliwość, intuicja, kreatywność oraz raczej zasobny portfel są niejednokrotnie podstawą prowadzenia owego handlu.

Portfolia najbardziej doświadczonych graczy w handlu domenami liczą nawet kilka tysięcy mniej lub bardziej wartościowych domen zdobywanych na wiele różnych sposobów. Inwestowanie w domeny to takie połączenie gry na giełdzie, inwestowania w nieruchomości i kupowania losów na loterii. Obecnie chyba każdy inwestor na rynku domen myśli o tych adresach jak o wirtualnych nieruchomościach - mówi Przemysław Bojczuk, inwestor na rynku domen, właściciel serwisu aukcyjnego Złapane.pl. Ale przede wszystkim to ogromna satysfakcja ze znalezienia ciekawych adresów, z przeprowadzenia udanych transakcji, czy choćby z rosnącego strumyczka pieniędzy z reklam wyświetlanych na zaparkowanych domenach - w żadnej innej pracy nie dostaje się podwyżki każdego miesiąca... - zachwala swoją profesję Przemysław Bojczuk.

Wartości transakcji na polskim wtórnym rynku domen brakuje kilku zer, w zestawienu do kwot jakie padają w transakcjach kupna/sprzedaży domen zagranicą. Przywołać wystarczy podręcznikowe sex.com kupione za 14 mln USD w 2005, czy chociażby ostatnią, jeszcze nie do końca sfinalizowaną, a zlicytowaną w kwietniu za 2,6 mln USD domenę pizza.com. Zdarza się jednak, że w naszym kraju niektóre domeny sprzedają się za całkiem spore pieniądze i kupowane są wówczas albo przez firmy komercyjne albo przez zapobiegliwych "domainerów" którzy potem sprzedają je z jeszcze większym zyskiem.

Na wstępie należy zaznaczyć, że domeny, o których mowa sprzedawane i kupowane są na dwa różne sposoby - na aukcjach oraz bezpośrednio między zainteresowanymi stronami. Te transakcje z aukcji są oczywiście jawne i ceny tez są jawne. Co do transakcji pozaukcyjnych to w zdecydowanej większości przypadków opinia publiczna nie poznaje prawdziwej ceny i często spekulacje co do wartości transakcji mijają się z prawdą - podkreśla dr Andrzej Bartosiewicz, kierownik Działu Domen Internetowych NASK.

Opracowanie zestawienia najdroższych domen .pl nie jest łatwe... Dysponujemy bowiem tylko kilkoma sumami, których można być pewnym, gdyż padły na publicznie dostępnych aukcjach. Reszta to: spekulacje, przecieki, domysły, wypowiedzi osób na co dzień zajmujących się domenami, a czasem i niestety... plotki, w każdej plotce jest odrobina prawdy... wobec tego...