Nasze najdroższe domeny .pl

Intratny i na pozór łatwy biznes sprzedawania domen za pokaźne kwoty zadomowił się w naszym kraju na dobre, a wartość polskiego wtórnego rynku domen staje się coraz większa. I choć daleko nam do milionowych transakcji przeprowadzanych za oceanem - sumy odnotowywane w Polsce potrafią również zrobić wrażenie. Prezentujemy zestawienie najdrożej sprzedanych/kupionych domen .pl.

Nasze najdroższe domeny .pl
Domena: adekwatna do proponowanej oferty lub nazwy, krótka, nieskomplikowana, prosta w wymowie i piśmie oraz mająca "to coś" co przyciągnie potencjalnych klientów, słowem: wyjątkowa - taka domena jest na pewno jednym z elementów niezbędnych do zaistnienia i osiągnięcia sukcesu w internecie. Czymś za co warto wiele zapłacić. Czasem bardzo wiele.

Wiedzą o tym najlepiej ci, którzy niemalże zawodowo zajmują się wymyślaniem, szukaniem, licytowaniem, wycenianiem, łapaniem, parkowaniem, kupowaniem, odsprzedawaniem domen. Ci "domainerzy" (albo "domeniarze" - różnie o sobie mówią i są nazywani) dla których ryzykanctwo, czas i cierpliwość, intuicja, kreatywność oraz raczej zasobny portfel są niejednokrotnie podstawą prowadzenia owego handlu.

Portfolia najbardziej doświadczonych graczy w handlu domenami liczą nawet kilka tysięcy mniej lub bardziej wartościowych domen zdobywanych na wiele różnych sposobów. Inwestowanie w domeny to takie połączenie gry na giełdzie, inwestowania w nieruchomości i kupowania losów na loterii. Obecnie chyba każdy inwestor na rynku domen myśli o tych adresach jak o wirtualnych nieruchomościach - mówi Przemysław Bojczuk, inwestor na rynku domen, właściciel serwisu aukcyjnego Złapane.pl. Ale przede wszystkim to ogromna satysfakcja ze znalezienia ciekawych adresów, z przeprowadzenia udanych transakcji, czy choćby z rosnącego strumyczka pieniędzy z reklam wyświetlanych na zaparkowanych domenach - w żadnej innej pracy nie dostaje się podwyżki każdego miesiąca... - zachwala swoją profesję Przemysław Bojczuk.

Wartości transakcji na polskim wtórnym rynku domen brakuje kilku zer, w zestawienu do kwot jakie padają w transakcjach kupna/sprzedaży domen zagranicą. Przywołać wystarczy podręcznikowe sex.com kupione za 14 mln USD w 2005, czy chociażby ostatnią, jeszcze nie do końca sfinalizowaną, a zlicytowaną w kwietniu za 2,6 mln USD domenę pizza.com. Zdarza się jednak, że w naszym kraju niektóre domeny sprzedają się za całkiem spore pieniądze i kupowane są wówczas albo przez firmy komercyjne albo przez zapobiegliwych "domainerów" którzy potem sprzedają je z jeszcze większym zyskiem.

Na wstępie należy zaznaczyć, że domeny, o których mowa sprzedawane i kupowane są na dwa różne sposoby - na aukcjach oraz bezpośrednio między zainteresowanymi stronami. Te transakcje z aukcji są oczywiście jawne i ceny tez są jawne. Co do transakcji pozaukcyjnych to w zdecydowanej większości przypadków opinia publiczna nie poznaje prawdziwej ceny i często spekulacje co do wartości transakcji mijają się z prawdą - podkreśla dr Andrzej Bartosiewicz, kierownik Działu Domen Internetowych

.

Opracowanie zestawienia najdroższych domen .pl nie jest łatwe... Dysponujemy bowiem tylko kilkoma sumami, których można być pewnym, gdyż padły na publicznie dostępnych aukcjach. Reszta to: spekulacje, przecieki, domysły, wypowiedzi osób na co dzień zajmujących się domenami, a czasem i niestety... plotki, w każdej plotce jest odrobina prawdy... wobec tego...